Namera Marka Zuckerberga in njegove žene Priscille Chan, da bosta po rojstvu hčerke Max podarila 99 odstotkov Facebookovih delnic, postavlja nove standarde za dobrodelnost. Za časa življenja se bosta odpovedala 45 milijardam dolarjev (42,25 milijarde evrov), v prihodnjih treh letih pa ne bosta prodala več kot za milijardo dolarjev delnic, ker želita obdržati večinski nadzor.
Priscilla and I are so happy to welcome our daughter Max into this world!For her birth, we wrote a letter to her about...
Posted by Mark Zuckerberg on 1. december 2015
Nista edina milijarderja, ki sta se zavezala k podaritvi večino premoženja. Razlika med njimi pa je velika, vsaj kar se starosti tiče. Mark Zuckerberg začenja zelo zgodaj, saj je zavezo obelodanil pri 31 letih, sklad Bill & Melinda Gates pa je nastal leta 2000, ko je soustanovitelj Microsofta dopolnil 45 let.
Facebookov denar želita podariti za izobraževanje, spodbujanje enakosti, zdravja in razvoj tehnologije. In vrednost podarjenega bo v prihodnje po vsej verjetnosti še rasla. Od leta 2012, odkar so na borzi, so namreč delnice na vrednosti pridobile več kot 180 odstotkov in trend se bo po napovedih poznavalcev nadaljeval.
Zagotovo je nenavadno, da se vodilni odloči za tovrstno potezo tako mlad. Po beseda Warrena Buffetta, ki se je tudi zavezal podariti večino premoženja, Mark Zuckerberg postavlja zgled novi generaciji človekoljubov. "Po njem se zgledujejo popolnoma drugačni ljudje kot po meni," je lani dejal 85-letnik. "Zahvaljujem se jima v imenu prihodnjih generacij," pa je zapisal po najnovejši naznanitvi Marka Zuckerberga in Priscille Chan.
Mark Zuckerberg je že prej podpisal zavezo, ki so jo sestavili Warren Buffet ter Bill in Melinda Gates. V njej se milijarderji zavežejo podariti večino premoženja v dobrodelne namene. Warren Buffet, katerega premoženje ocenjujejo na 60,3 milijarde evrov, jo je podpisal po smrti žene leta 2004, ko je bil star 75 let.
Bill Gates se je pred ustanovitvijo sklada posvečal podjetju. Na veliko žalost njegove mame Mary Gates, ki je bila podjetnica in velika človekoljubka, ga humanitarnost ni preveč zanimala. Spreobrnil se je po njeni smrti sredi devetdesetih. Njegov sklad je po 15 letih delovanja vreden 38,8 milijarde evrov, podarili so 32 milijard evrov.
Mark Zuckerberg in Priscilla Chan sta v zadnjih letih že podarila veliko denarja za izobraževanje in zdravje. Ustanovila sta tudi šolo za revne otroke in pomagala pri odprtju centra za travme v bolnišnici v San Franciscu. Pred kratkim sta z Billom Gatesom vložila v trajnostne energijske vire.
Priscilla and I are joining Bill Gates in launching the Breakthrough Energy Coalition to invest in new clean energy...
Posted by Mark Zuckerberg on 29. november 2015
Zdaj sta ustanovila novo Iniciativo Chan Zuckerberg, ki jo bosta sama nadzorovala, kar pomeni, da bo usoda Facebooka še vedno v njunih rokah. Obenem bosta zaradi dobrodelnosti plačala tudi manj davkov.
Leta 2008 je profesor na newyorški univerzi David Yermack pisal o nesmislih, ko ustanovitelji podarjajo delnice skladom, ki pripadajo njihovim družinam. Sprašuje se, kaj dejansko pridobi družba, in ali ne gre zgolj za prenos delnic z neupoštevanjem številnih zakonov, ki sicer zavezujejo ob trgovanju. Nadzor nad podjetji ostane v njihovih rokah, pri čemer plačajo znatno nižje davke, skladi živijo po njihovi smrti, z njihovimi dediči na čelu.
Mark Zuckerberg bo prvo leto imel davčno olajšavo, ki bo znašala tretjino podarjenega. Tako se bo izognil plačilu 333 milijonov dolarjev (313 milijonov evrov), če bo nakazal milijardo v dobrodelne namene. Njegove namere so verjetno res čiste, saj - roko na srce - ne potrebuje davčnih spodbud, da bi lahko delal kar želi. Zagotovo pa je sprožil novo vrsto "trgovanja" z delnicami, ki se ga bodo ali se ga že poslužujejo nekateri.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV