Po podatkih Geodetske uprave RS se počasi a vztrajno cene stanovanj nižajo. Banke imajo na prvi pogled ugodno ponudbo kreditov, ki temelji na zgodovinsko najnižji vrednosti Euribora, hkrati pa za odobritev kredita zahtevajo večja zavarovanja kot kdajkoli prej. Zavedajo se namreč, da je večji padec cen nepremičnin skoraj neizbežen in rast euribora v prihodnosti skoraj gotova. Kaj naj torej v tej zmedi stori nekdo, ki si želi stanovanje. Naj ga kupi ali najame?

Američani, ki so na področju nepremičnin zelo pragmatični na tem področju uporabljajo več različnih pravil. Eno izmed teh je, da se splača nepremičnino najeti, če so sešteti zneski najemnin za obdobje 15 let manjši od nakupne cene. Če bi v Sloveniji upoštevali to pravilo, bi morali vsi živeti v najemniških stanovanjih. A ker so način razmišljanja, bivanja in kvaliteta nepremičnin pri nas popolnoma drugačni smo za potrebe našega članka pravilo malce prilagodili. Vzeli smo obdobje 30 let, kar je najdaljša odplačilna doba za stanovanjski kredit pri naših bankah in za primerjali znesek kredita in najemnine, ki bi jih v tem obdobju morali plačati. Izračuni so bili narejeni na podlagi ponudbe nepremičnin na spletnem portalu nepremicine.net, za dvosobna stanovanja v velikosti med 60 in 70 kvadratnih metrov. Podatki o obrokih kredita so izračunani na podlagi kreditne ponudbe ene izmed komercialnih bank, ki ponuja trimesečni euribor in 2,6 odstotka pribitka.

Glede na tabelo se danes, razen v Celju, bolj splača biti v najemu, kot pa lastnik stanovanja. Seveda vsak povprečen Slovenec trdi, da je lastna streha nad glavo osnova bivanja in da je, po koncu dobe odplačevanja, nepremičnina nekaj kar lahko pustimo zanamcem in da gre v vsakem primeru za dobro investicijo. A ob tem je pomembno izpostaviti še nekaj dejstev. V primerjavo niso vključeni stroški, ki lastnike nepremičnin doletijo zaradi opreme stanovanja, vzdrževanja stanovanja, zavarovanja stanovanja. Večina bank ob sklenitvi dolgoročnega hipotekarnega kredita priporoča (zahteva) tudi sklenitev življenjskega zavarovanja, kar ni zanemarljiv mesečni strošek. Najbolj pomembno pa je dejstvo, da dokler nismo odplačali zadnjega obroka kredita v resnici nismo lastniki stanovanja.
Ob tem je potrebno tudi vedeti, da nepremičnina niso edina investicija s katero lahko oplemenitimo svoj denar.
Res pa je, da je naš najemniški trg še precej nerazvit in da se pogosto zgodi, da se najemniki ne zavedajo svojih pravic in tako obliko bivanja jemljejo kot precej rizično. A počasi se s popisom nepremičnin in obljubo države, da se bo bolj posvetila najemniškemu trgu tudi na tem področju obetajo spremembe.
Komentarji (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV