
Tehnološko podjetje Xiaomi je bilo ustanovljeno pred petimi leti v kitajskem Pekingu. V izredno kratkem času je postalo peti največji proizvajalec pametnih telefonov na svetu. Samo v lanskem letu so prodali kar 61 milijonov pametnih telefonov lastne blagovne znamke. Osvojili so že dobršen del azijskega trga, sedaj si želijo še dlje; predvsem v Evropo in Ameriko.
Xiaomi bi globalni javnosti rad predstavil svoje tablične računalnike, pametne telefone in prilagojen androidni operacijski sistem, imenovan MIUI. Njihova največja težava na tej poti pa je ta, da nimajo prav nobenega načrta, kako se v bližnji prihodnosti lotiti prodaje na globalni ravni. Največje težave bi utegnili imeti z IP-ji, s patenti in operaterji. Ameriški analitiki so prepričani, da imajo, ko bodo premagali te ovire, vse možnosti, da napadejo tudi največje globalne konkurente.

»Res si močno prizadevamo, da bi svetu ponudili našo različico iPhona in našo tablico,« je dejal podpredsednik družbe Hugo Barra, ki je bil, pozor, nekoč tudi podpredsednik pri spletnem gigantu Google. »Začeli bomo počasi, s preprostimi tehnološkimi pripomočki in izdelki za dom.« Med nedavno tiskovno konferenco v ameriškem San Franciscu sta Barra in predsednik družbe Lin Bin predstavila široko ponudbo lastne strojne opreme in funkcije njihovega mobilnega operacijskega sistema, kot konkurenčno prednost pa izpostavila detajle, ki jim drugi ne posvečajo pozornosti.
Kamera na njihovem pametnem telefonu tako lahko oceni starost in spol človeka, ki ga ujame v objektiv ter ponuja avtomatske 'olepševalne' filtre. Telefon se lahko pohvali tudi z orodji, ki preprečujejo klice iz promocijskih klicnih centrov in ponujajo vnaprej napisane voščilnice za lokalne praznike in ostala slavja. »Na vse kriplje si prizadevamo, da bi imeli ljudje ponovno bolj mirno življenje,« je to zmogljivost telefona pojasnil podpredsednik družbe Barra. Lani je Xiaomi prodal 61 milijonov telefonov in svoje prihodke povečal za 135 odstotkov. Njihove mobilne naprave sicer lahko kupite v Singapurju, Maleziji, na Filipinih in od nedavnega tudi v Indiji. Njihov operacijski sistem MUIU se lahko brez težav postavi ob rob tako Androidu kot tudi iOS-u.
Na Kitajskem Xiaomi svoj marketing močno opira na socialne medije in bazo zvestih uporabnikov. V te namene organizirajo redna družabna srečanja, na katerih ljudje pojejo ali recitirajo pesmi o Xiaomi. S tovrstnim pristopom jim verjetno res ne bo uspelo kaj kmalu prodreti na svetovni trg, a če se prilagodijo globalnim marketinškim trendom, bodo lahko kmalu huda konkurenca blagovnim znamkam Apple, Google, Sasmsung, Windows in drugim.

Komentarji (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV