Na Japonskem že na policah
V japonskih prodajalnah se z njimi že ponašajo. Potem ko je podjetje Toyo Aluminium takšen pokrovček odkrilo in ga pričelo proizvajati, ga podjetje Morinaga že uporablja. Izum je že prejel tudi nagrado Du Pont za inovacije, ki izboljšajo oziroma spreminjajo življenja potrošnikov.
Ko je inspiracija za izum narava
Navdih za ta izum je bil lotosov list, na katerega se voda zaradi mikroskopsko majhnih bunkic ne more prilepiti. To je nemški botanik Wilhelm Barthlott odkril leta 1977. Vodilo je k razvoju oblačil, ki odbijajo vodo, sedaj pa tudi k takšnemu aluminijevem pokrovčku. Toyal Lotus so zato raziskovalci poimenovali svoj izum, njegovo uporabnost pa podkrepili z naslednjim stavkom: "Po svetu na pokrovčkih ostane toliko jogurta, kot ga v celi Afriki pojedo v enem letu."
In zakaj bunkice na lotusovem listu odbijajo vodo? Ko se kapljice dotaknejo površine lista, se ga zaradi bunkic dotaknejo pod kotom večjim od 150 stopinj. Zaradi tega se združijo in zdrsnejo navzdol, ne morejo pa se ustaviti niti med samimi bunkicami, ker - kot je prikazano spodaj - te ustvarijo žepe, ki zrak ves čas potiskajo navzgor. Tako je narejen tudi pokrovček.
Komentarji (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV