
Žrtve nasilja so pogostokrat uspešni in sposobni delavci, ki so za svoje delo deležni veliko pozitivne pozornosti. Razlogi so lahko razgledanost, inteligenca, nadpovprečno obvladovanje nekega področja, kreativnost, inovativnost, angažiranost pri delu. Takšne stvari zelo hitro pritegnejo pozornost nasilnežev, ki se zaradi vsega naštetega počutijo manjvredne, zapostavljene in zasenčene. V nekaterih primerih se šefi radi kitijo s posebnimi dosežki zaposlenih, ali jim celo odvzamejo pravico do nagrade.
Ko so tarče priljubljeni in všečni delavci
Pri nasilju na delovnem mestu velikokrat velja napačno prepričanje, da so žrtve le delavci, ki se radi držijo zase, so shizoidni, imajo manj socialnih veščin in posledično šibko socialno mrežo. Pogosto so žrtve nasilnežev tudi zelo priljubljeni, navzven usmerjeni in všečni delavci, ki veljajo za skrbne, družabne, kooperativne in timske. Tako kot pri zgoraj opisanih delavcih, ki se ponašajo s posebnimi znanji in sposobnostmi, tudi v tem primeru predstavljajo grožnjo nasilnežem. Ti se počutijo, da ogrožajo njihov družbeni status in priljubljenost na delovnem mestu. Takšen primer so zlasti ženske, ki rade ciljajo na sodelavke, za katere se jim zdi, da ogrožajo njihov status ali socialni položaj.

Introvertirani, submisivni delavci, ki težje prenašajo pritiske, stres in so tesnobni, imajo večjo verjetnost, da bodo v službi ustrahovani, kot ekstrovertirani in asertivni zaposleni. Obstaja tudi nekaj raziskav, ki kažejo, da delavec, ki se spopada z depresivnimi motnjami ali drugimi tegobami, ki jih povzroča stres, pritegne več pozornosti nasilnežev. To pa vodi v začaran krog, saj nasilneži s svojimi dejanji pogostokrat zdravstveno stanje takšnega delavca le še poslabšajo.
Ko so vir nasilja stereotipi ali predsodki
Nasilneži velikokrat izvajajo svoja dejanja na delavcih, pri katerih jih moti njihova spolna usmerjenost, verska prepričanja, starost, tudi spol. Pogostokrat so tarča tudi invalidne osebe in tiste, s specifičnimi boleznimi. V takšnih primerih diskriminatorni nasilneži ciljajo na sodelavce, ki izstopajo in se od njih razlikujejo.
Ko je vir nasilja fizična lastnost
Zanimivo je, da včasih nasilnežu pritegne pozornost že specifična, drugačna ali edinstvena fizična lastnost sodelavca. Ne glede na to, ali je ta majhen, visok, ima široke boke, večje prsi, ima prekomerno telesno težo, lepotne pege ali znamenja, velik nos ali ušesa - nasilnež bo vedno našel nekaj, kar ga bo zmotilo. Odrasli pogosto ustrahujejo svoje sodelavce iz istih razlogov, kot to počnejo otroci.

Tišina le podpira nasilneža, zato je pomembno spregovoriti
Preprečevanje nasilja na delovnem mestu je eden od ciljev Sporočila Evropske komisije. Osnovni namen je preprečiti pojav nasilnih dejanj ali jih zmanjšati. V primeru, da do nasilnega dejanja že pride, pa je potrebna pomoč osebi, ki je nasilje doživela. Delodajalec mora zagotavljati zdravje in varnost pri delu ter nuditi pomoč in svetovanje v primerih nasilja. (Zakon o delovnih razmerjih).
Če ste na delovnem mestu tudi vi žrtev nasilja, ne ignorirajte, čakajte in ne bodite tiho. Naj vas ne bo strah morebitnih groženj osebe, ki nad vami izvaja nasilje – ne glede ne to, ali je to vaš šef, sodelavec ali podrejeni. Treba je vedeti, da je vsak nasilnež globoko v sebi prestrašen človek, poln frustracij, ki v medosebnih odnosih ne zna funkcionirati na sprejemljiv način.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV