Cekin.si
Klike na delovnem mestu

Kariera

Preverite, kaj so klike na delovnem mestu

A.K
16. 09. 2019 15.33
0

Vsako podjetje si želi, da bi bili zaposleni med seboj povezani in v dobrih odnosih, navsezadnje je timsko delo eden od dejavnikov za uspešnost podjetja. A včasih se zaposleni oblikujejo v posebne zaprte skupine, ki jih imenujemo klike. Slednje niso tako nedolžne, saj lahko močno vplivajo na vzdušje med sodelavci, škodijo morali, vodijo pa lahko tudi v nasilje na delovnem mestu.

Trači, nepreverjene govorice, obrekovanja, širjenje neresničnih zgodbic o sodelavcih ustvarja na delovnem mestu številne konflikte in neurejene medosebne odnose, kar seveda vpliva na kakovost dela.
Trači, nepreverjene govorice, obrekovanja, širjenje neresničnih zgodbic o sodelavcih ustvarja na delovnem mestu številne konflikte in neurejene medosebne odnose, kar seveda vpliva na kakovost dela.FOTO: Shutterstock
Klika, povezovanje in prijateljstvo

Kaj je klika? Klika je zaprta skupina posameznikov, ki si delijo podobne interese in preživljajo čas skupaj. Pogostokrat dajo drugim jasno vedeti, da v svoj krog ne sprejmejo kogarkoli in da so samozadostni. Klike se največkrat oblikujejo v času adolescence, vendar se pogosto vzpostavljajo tudi na delovnem mestu.

Zakaj se ljudje povezujejo v klike? Rodimo se iz odnosa, zato tudi skozi življenje vseskozi hrepenimo po odnosu z drugimi, ki nam omogočajo občutek varnosti, sprejetosti, ljubljenosti. V kliko se vključujejo ljudje, ki imajo večjo potrebo po vključenoti v nek sistem. 

Razlika med kliko in skupino prijateljev (sodelavcev)?

Nekaj čisto človeškega je, da se povezujemo in družimo z ljudmi, s katerimi si delimo podobne vrednote in skupne interese. Značilnosti skupine prijateljev so: 
• funkcionirajo lahko povsem sami in ne potrebujejo ’zaščite’ in podpore drugih,
• lahko so del večih skupin, ne da bi to vplivalo nanje,
• imajo podobne interese.

Podobne interese si delijo tudi klike, a največja razlika med tema dvema skupinama je, da klike jasno pokažejo, da se jim ne more pridružiti vsakdo. Značilnosti klik so:
• ljudem zunaj klike dajejo občutek, da so manjvredni, nepomembni, nezanimivi, 
• uporabljajo moč skupine, da vplivajo na druge,
• ne družijo se z ljudmi zunaj klike,
• močne se počutijo le, ko so skupaj.

Tudi (slab) šef lahko ustvari kliko.
Tudi (slab) šef lahko ustvari kliko.FOTO: Dreamstime

Prekomerno združevanje zaposlenih v zaprte skupine lahko precej vpliva na medosebne odnose na delovnem mestu. Tisti, ki niso vključeni v kliko, so običajno nezadovoljni z razmerami in odnosi na delu, pogostokrat so tudi tarča njihovih pritiskov. Zelo zanimivo je to, da se razbita klika zelo hitro vzpostavi nazaj ali nastane celo nova, zato mora biti delodajalec zelo pozoren na obravnavo klike, če se ta pojavi. Prepričan mora biti, ali se je v oddelku razvila klika, ki na delovno vzdušje in odnose deluje destruktivno, ali pa gre le za skupino zaposlenih, med katerimi se je razvilo prijateljstvo. To dvoje je potrebno znati ločevati, saj je nesmiselno in celo škodljivo posegati v dobre (prijateljske) odnose med sodelavci. To slednje običajno delajo slabi šefi, ki bi radi na silo dosegli avtoriteto. Če so se na delovnem mestu pojavile težave z kliko, je treba ukrepati, a z veliko mero premišljenosti.

Problematika klik na delovnem mestu

- Klike zavračajo druge: Klike so zaprte skupine posameznikov, ki ne sprejemajo v svoj krog nikogar – z ostalimi sodelavci se običajno ne družijo. Delovni proces je v takšnih primerih zelo otežen ali v skrajnih primerih celo onemogočen.

- Klike vplivajo na moralo: Klike vplivajo tudi na moralo in počutje med zaposlenimi, saj pogostokrat vzpostavijo povsem interne šale in skrivnosti, ki jih ostali ne razumejo, niti ne poznajo. Vse to ustvarja neuravnoteženost med zaposlenimi.

- Klika je lahko vir nasilja: Klika je zelo redko neproblematična. Znotraj klike se lahko vzpostavi nasilje, ki se dogaja navzven – proti ostalim zaposlenim v podjetju. Člani klike lahko na manipulativen in prikrit način vplivajo na druge, lahko izvajajo psihično nasilje ali pa kar odkrito (na fizičen način) posegajo v pravice drugih sodelavcev.

- Obrekovanje v klikah: Trači, nepreverjene govorice, obrekovanja, širjenje neresničnih zgodbic o sodelavcih ustvarja na delovnem mestu številne konflikte in neurejene medosebne odnose, kar seveda vpliva na kakovost dela.

- Kaj pa če je vir klike vodja? Nič ne more ustvariti klike hitreje kot šef, ki nenehno favorizira svoje najljubše podrejene. Na ta način se ustvarita dva tabora – ljubljenci šefa, ki so deležni več pohval, pozornosti in druženja ter vsi ostali, ki ostajajo v ozadju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861