Cekin.si
Ste prepričani, da vas je poklical direktor?

Koristno

To je nov način prevare. Previdno, da ne postanete žrtev

M.M.
12. 09. 2019 09.06
0

Kriminalci so se domislili nove prevare.

Ste prepričani, da vas je poklical direktor?
Ste prepričani, da vas je poklical direktor?FOTO: Dreamstime

Direktorske prevare s pomočjo elektronske pošte so še vedno aktualne, a v tujini so kriminalci že stopili korak naprej: s tehniko "deepfake" so od podjetja s prevaro pridobili 243.000 dolarjev, kar je skoraj 221.000 evrov. 

Kaj se je zgodilo? The Wall Street Journal poroča, da je direktor neimenovanega britanskega podjetja postal žrtev prevare, ko je prejel telefonski klic od "direktorja" nemške podružnice podjetja. Glas je bil njegov, vse je bilo videti normalno, Britanec ni zaznal ničesar nenavadnega. Iz Nemčije je dobil navodilo, da mora madžarskemu dobavitelju takoj nakazati znesek v višini 221.000 evrov. 

A britanski direktor ni vedel, da se ne pogovarja s svojim nemškim kolegom, tako kot običajno, temveč je na drugi strani kriminalec, ki je uporabil tehnologijo, s katero je spremenil svoj glas in do zadnjega odtenka kopiral glas nemškega direktorja. Gre za podobno zadevo, kot je "deepfake" posnetek, na katerem je vsem znana oseba, a ne govori ona. Gre za lažne posnetke, ki zadnje čase dvigujejo veliko prahu in širijo zaskrbljenost med ljudmi. 

Spomnimo na primer lažnega posnetka direktorja Facebooka Marka Zuckerberga: 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Vrnimo se na britansko-nemški primer: britanski direktor je postal pozoren, ko je "nemški direktor" poklical že tretjič in od njega zahteval še drugo nujno nakazilo. Znova je šlo za precej visok znesek. Opazil je tudi, da je klic prišel iz Avstrije in ker je začel sumiti, da je nekaj zelo narobe, ni izvedel nadaljnjih transakcij. Izkazalo se je, da ga njegov nemški kolega sploh ni klical, zato je podjetje takoj kontaktiralo policijo. 

221.000 evrov je sicer izgubljenih. Denar je res šel na madžarski račun, a ta račun ni bil v lasti dobaviteljev podjetja, temveč kriminalcev. Preiskava je pokazala, da je bil denar še isti denar prenakazan na bančni račun v Mehiki. 

To pa ni prvi primer, da se ta tehnologija uporablja za prevare. BBC je že julija poročal, da so se zgodili že trije podobni primeri, ko so prevaranti s tehnologijo "ukradli" direktorjev glas. Žrtve naj bi ostale brez milijonov ameriških dolarjev. 

Da gre za resno grožnjo, opozarjajo tudi strokovnjaki. Direktorske prevare z elektronsko pošto so na primer leta 2018 ameriški posel stale 1,3 milijard dolarjev oz. 1,2 milijard evrov. Prevara z glasom bi lahko imela še hujše posledice. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861