Poletje za mnoge Evropejce predstavlja čas počitnic in potovanj. Ne glede na to pa si v EU leta 2018 kar 28,3 odstotka starejših od 16 let ni moglo privoščiti tedenskega dopusta stran od doma. Med 28 državami EU je bil delež prebivalcev, ki so lahko o počitnicah le sanjali, več kot 50-odstoten tudi na Hrvaškem.
Po podatkih, ki jih je ta teden objavil evropski statistični urad Eurostat, je zaradi pomanjkanja finančnih sredstev brez tedenskega oddiha ostalo 58,9 odstotka Romunov, 51,3 odstotka Hrvatov, 51 odstotkov Grkov in 51 odstotkov Ciprčanov.
Na drugi strani so tovrstne težave najmanj prebivalcev pestile na Švedskem (9,7 odstotka), Luksemburgu (10,9 odstotka), na Danskem (12,2 odstotka) in v Avstriji (12,4 odstotka).
Kako je v Sloveniji?
V Sloveniji je ta delež znašal manj od povprečja EU, in sicer 21,8 odstotka, je razvidno iz izračunov evropskih statistikov.
Delež Evropejcev, starejših od 16 let, ki si lani niso mogli privoščiti dopusta, se je v zadnjih petih letih sicer močno zmanjšal: z 39,5 na 28,3 odstotka.
Največji padec so leta 2018 glede na leto 2013 zabeležili v Bolgariji (za 35,8 odstotne točke na 30,5 odstotka) in na Poljskem (za 26 odstotnih točk na 34,6 odstotka). Edina država v EU, kjer se je ta delež povečal, je bila Grčija (za dve odstotni točki na 51 odstotkov).

Slovenci lani na več zasebnih potovanjih
Najbolj priljubljena destinacija zasebnih potovanj med prebivalci Slovenije ostaja Hrvaška, kažejo statistični podatki.
Med vsemi gospodinjstvi v Sloveniji si je enotedenske letne počitnice zunaj doma za vse člane gospodinjstva lani lahko privoščilo 73 odstotkov gospodinjstev ali za odstotno točko več kot v letu 2017 in največ, odkar statistični urad od leta 2005 računa te podatke.
Na ravni statističnih regij je bilo največ gospodinjstev, ki so si lahko privoščila počitnice, v osrednjeslovenski (81 odstotkov), najmanj pa v pomurski statistični regiji (61 odstotkov).
Na večino zasebnih potovanj (87 odstotkov) so se odpravili z osebnimi vozili, na drugem mestu so bila letala (šest odstotkov) in na tretjem avtobus (pet odstotkov).
Hrvaška je bila lani ciljna država za 61 odstotkov vseh zasebnih potovanj prebivalcev Slovenije v tujino. Vendar pa se je delež potovanj na Hrvaško v zadnjih 20 letih zmanjšal za približno deset odstotnih točk. Med destinacijami so sledile Italija (sedem odstotkov zasebnih potovanj), Avstrija (šest odstotkov) ter Bosna in Hercegovina (pet odstotkov).
Zasebno potovanje prebivalcev Slovenije je lani trajalo povprečno 4,5 prenočitve (v Sloveniji 2,7 prenočitve, v tujini 5,8 prenočitve). Povprečni dnevni izdatki na takih potovanjih so znašali okoli 50 evrov na turista; in sicer v Sloveniji 40 evrov, v tujini pa 53 evrov. Turist, ki je bival v hotelu ali podobnem objektu, je porabil povprečno največ denarja na dan, in sicer 90 evrov.
Cene počitniških paketov in nastanitvenih storitev v Sloveniji so zelo odvisne od sezone. Najbolj se dvignejo v glavni turistični sezoni, to je v juliju in avgustu. Počitniški paketi so bili v juliju in avgustu lani povprečno za več kot 30 odstotkov dražji kot na koncu leta 2017.
Priporočamo v branje tudi:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV