Cekin.si
Velikokrat se prav v pokoju zelo očitno pokažejo razlike v finančnih zmožnostih, ki prej morda niso bile tako globoke.

Premoženje

'On si je privoščil vse, kar si je želel, ona je ostajala doma, saj ni imela'

Mira Matković
20. 08. 2020 06.00
8

V dobrem in slabem. V zdravju in bolezni. V revščini in bogastvu. Pri zadnjem se v zakonu velikokrat zalomi.

Partnerski odnosi nikoli niso enostavni. Tudi če se zakonca ali neporočena partnerja odlično razumeta, je za to skladnost treba vložiti veliko truda. Od pogovorov, razumevanja do kompromisov. 

Veliko stresa in kreganja lahko povzročijo tudi različni pogledi na družinske finance in samo potrošnjo. Jabolko spora je lahko že vprašanje, ali imeti skupne ali ločene finance? 

Nato pa se lahko spor še dodatno poglablja: koliko nameniti za varčevanje, koliko vložiti, koliko porabiti za zabavo in potovanja, kdo bo kupil šolske potrebščine, kdo bo čez leto plačeval šolsko prehrano ... Kako financirati hobije in druge dejavnosti, ki si jih partner želi?

Ko smo se pogovarjali s svetovalko za osebne finance Ano Vezovišek, nam je dejala, da iz izkušenj lahko pove, da imajo zakonci in pari na vprašanje ločenih ali skupnih financ zelo različne poglede. "Je kar nekaj ljudi, ki imajo ločene finance. To po navadi dolgoročno ne funkcionira," je za Cekin.si poudarila naša sogovornica, ki poudarja, da ločene finance po navadi delujejo, dokler imata oba partnerja zaposlitev. 

Nato pa je navedla primer para, ki se je upokojil in še naprej imel ločene finance. Ona je imela 600 evrov pokojnine, on pa 1500. Osnovne stroške sta sicer plačala skupaj, a nato sta z denarjem, ki jima je ostal, vsak sama razpolagala. Partner je redno hodil na smučanja, veliko si je privoščil, saj si je lahko. Ona pa ne, saj si ni mogla. Ana Vezovišek poudarja, da si osebno takšne situacije ne more predstavljati, zato je vsem, ki vstopijo v tretje življenjsko obdobje, svetovala, naj dajo denar skupaj. V nasprotnem primeru bo morala ena stran, ki ne bo imela dovolj denarja za svoje osebne in osnovne potrebe, drugo prositi za denar. 

Si predstavljate, kako je, če moraš partnerja ali zakonca prositi za denar, da bi si kupil pripomočke za higieno ali plačal določene zdravstvene oskrbe? Gre za ponižujoče okoliščine, in prav zato Vezoviškova zagovarja skupne finance. Prav je, poudarja, da se partnerja vprašata, kakšni so njuni skupni cilji, kaj si želita na dolgi rok in kako si želita živeti, tudi takrat, ko bosta enkrat v pokoju. Seveda pa se denar nato porazdeli tako, da ima vsak še vedno del denarja, ki ga nameni le zase in svoje potrebe. 

Velikokrat se prav v pokoju zelo očitno pokažejo razlike v finančnih zmožnostih, ki prej morda niso bile tako globoke.
Velikokrat se prav v pokoju zelo očitno pokažejo razlike v finančnih zmožnostih, ki prej morda niso bile tako globoke.FOTO: Dreamstime

Več o tem, kaj je Ana Vezovišek povedala o finančni pismenosti, varčevanju in finančnem opismenjevanju otrok, si lahko preberete v intervjuju, ki smo ga objavili ločeno. 

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861