
Slovenija se sooča s težavo staranja prebivalstva, vendar se kljub nujnosti večjega vključevanja starejših zaposlenih ti na delovnih mestih soočajo z diskriminacijo in neenakostjo, opozarja Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS. Dodaja, da so starejši zaposleni lahko vir delovnih in življenjskih izkušenj, so zvesti podjetju, znajo širše razmišljati in imajo široko socialno mrežo, predvsem pa lahko to znanje prenašajo na mlajše.
Zato so v omenjenem skladu začeli s kampanjo Stari, imava problem! ASI za rešitev?. Namen kampanje je med drugim osveščanje o demografskih spremembah in promocija aktivnega staranja.
Kaj je namen kampanje Stari imava problem!?
S kampanjo želijo širšo javnost, zaposlene in delodajalce opozoriti na opolnomočenje starejših zaposlenih in drugačen pogled na problematiko staranja prebivalstva s pomočjo zgodbe dveh protagonistov v kampanji, "ki v svojih poklicih vešče rešujeta izzive in nas skozi emotiven, pomensko močan nagovor, opozarjata na zgrešenost predsodkov o starejših zaposlenih, saj dejstva govorijo v prid njihovi pomembnosti in nepogrešljivosti na delovnih mestih".
A s kampanjo želijo nagovoriti tudi mlajšo ciljno skupino, ki se je bo problematika v prihodnosti še posebej izrazito dotaknila, so sporočili iz sklada.
Pred kratkim so o nujnosti prilagoditev starejšim delavcem opozorili tudi na Inšpektoratu RS za delo. "Mnoge lastnosti, kot so strokovnost, razumnost, strateško razmišljanje, celovito dojemanje in sposobnost presoje, se s staranjem izboljšujejo, nekatere funkcionalne zmožnosti, zlasti fizične in senzorične, pa se zaradi naravnega procesa staranja zmanjšujejo," so poudarili.
Dolgo je veljalo, da se je treba delavcev, ki so 40+, hitro znebiti. Ko pa so delodajalci zaradi pomanjkanja (dobrega) kadra na trgu dela odprli oči, so začeli prepoznavati vrednost in potencialni doprinos zaposlenih, starejših od 55 let. "Njihova moč ni le v strokovnih izkušnjah, pač pa tudi v pristopu k delu. Njihovo znanje, stabilnost, lojalnost, predanost in vodstvene sposobnosti odpirajo starejšim možnost za vodilne pozicije in, morda še bolj, za mentorske vloge v podjetjih, kjer prevladujejo v samostojen razvoj in lastno kariero usmerjeni milenijci," so v začetku leta povedali v Adeccu.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV