Tokrat so se osredotočili na to, kdo ima največji vpliv v širšem kulturnem okolju, ne le na tradicionalnih, specifičnih področjih. Gre za kreativne ženske, ki so zgradile najrazličnejše blagovne znamke, pa pri tem pogosto ne gre za konkretne izdelke, pogosto so uporabile tudi metode, ki niso ravno vsakdanje, marsikatera pa se je lotila tudi stvari, ki so bile prej skoraj izključno 'moška stvar'.
Letošnji seznam je nastal tako, da so ustvarjalci ženske najprej razdelili v štiri skupine: politika, posel, mediji in življenjski slog (torej zabavna industrija, šport in moda). Za vsako skupino so sestavili seznam, potem pa so skupine 'soočili' še med seboj: po zaslužkih, vplivu in številu ljudi, ki prisluhnejo, ko te dame spregovorijo.
Seznam, ki je nastal, je neverjetno pester. Od Lady Gaga, Ellen DeGeneres, Angele Merkel pa do poslovnih žensk kot sta Irene Rosenfeld in Indra Nooyi. Gre za ženske, ki upravljajo velike količine denarja, ustvarjajo delovna mesta, vladajo državam, navdušujejo množice na odrih … In čisto na vrhu?
Prva dama ZDA Michelle Obama, ki je po mnenju mnogih povsem spremenila vlogo prve dame v ameriški družbi in celo v svetovnem merilu. Sicer prva temnopolta ženska v tej vlogi, uživa visoko podporo javnosti, ženske širom sveta pa nekdanjo odvetnico, ki se kot prva dama zavzema za zdravo prehranjevanje in zmanjšanje debelosti otrok v ZDA, označujejo za svojo vzornico.
Kot posledica njenega boja proti debelosti mladostnikov, so največji proizvajalci hrane in pijač privolili, da bodo do leta 2015 občutno zmanjšali kalorično vrednost svojih izdelkov, spremenili recepte in zmanjšali porcije.
Zanimivi na lestvici sta tudi Indra Nooyi, ki sedi na čelu družbe PepsiCo in tako upravlja blagovne znamke, ki so skupaj vredne več kot 43 milijard dolarjev in Ellen DeGeneres, televizijska voditeljica in nekdanja sodnica v šovi American idol. Njene oddaje vsak dan spremljajo vsaj 3 milijoni ljudi, pet milijonov jih vsak dan bere njene zapise na Twitterju.
Že tradicionalno se žensk na takšnih lestvicah pogosto drži tudi pridevnik 'prva'. Prva direktorica, prva vrhovna sodnica … In 'prve' so na seznamu tudi letos: prva ženska na čelu ameriškega predstavniškega dom Nancy Pelosi, prva ženska, ki je zmagala na avtomobilski preizkušnji IndyCars Danica Patrick, prva ženska, ki je ustanovila lastno televizijsko mrežo Oprah Winfrey, prva avstralska premierka Julia Gillard in Johnson Sirleaf, prva afriška predsednica.
Sicer pa raziskovalci trdijo, da ženske v zabavni industriji svoj višek dosežejo med dvajsetim in tridesetim letom, če gre za poslovne ženske, se to zgodi med štiridesetim in petdesetim, za političarke pa vrhunec kariere nastopi šele med petdesetim in šestdesetim letom. Madonna ima tako neverjetno žilico za obstanek, saj v samem vrhu glasbene industrije vztraja že več desetletij, medtem ko sta na primer nekdanja kandidatka za podpredsednico ZDA Sarah Palin in Facebookova Sheryl Sandberg, uspeli relativno zgodaj.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV