Raziskovalci pravijo, da vse skupaj še poslabša človekova biološka naravnanost, ki mu narekuje, da je sončen dan, ki je zunaj v popolnem razmahu, čas za počitek v senci.
Noel Kingsley, precej časa znan tudi kot goreč zagovornik uzakonjenja 'popoldanske sieste', kar je na koncu propadlo, pa opozarja na drugo težavo. Statistika namreč pravi, da se poleti ob popoldnevih zaradi zmanjšane budnosti delavcev zgodi več delovnih nesreč, saj utrujeni, zaspani ljudje niso sposobni popolnoma trezne presoje.
'Naraven padec ravni energije se zgodi 12 ur po najglobljem spanju. Postanemo zaspani, telesna temperatura rahlo pade in potrebujemo kratek spanec. Ankete kažejo, da bi si ga marsikateri zaposleni celo raje privoščil na račun kosila,' pravi Kingsley. A si ga ne. Spanje je namreč v mislih nadrejenih večinoma povezano z lenobo, tega si ppanje je namreč v mislih nadrejenih večinoma povezano z lenobo, a seveda večina delavcev ne želi imeti kot glavno oznako. Veliko bolj spoštovani so ljudje, ki namesto kosila na primer skočijo do telovadnice in pol ure poganjajo sobno kolo! Pa naj jim bo to zares v veselje, ali ne ...
Če bi šefi delavcem pustili spati 15 nimut, bi ti delali bolje
'Nekateri svoje biološke naravnanosti krotijo lažje kot drugi, bi pa bilo za delodajalce mnogo bolje, če bi zaposleni lahko brez slabe vesti za pisalno mizo, če je to potrebno, zadremali 15 minut - to je namreč povsem zadostna količina popoldanskega spanca, da se telo spet pripravi na nove podvige, Potem bi namreč preostanek dneva delali bolje.' pa pravi strokovnjak za spanje Jim Horn in pri tem izpostavlja, da so nekatere mediteranske države ohranile navado popoldanskega spanje, ki je bilo sicer pred industrijsko revolucijo izjemno priljubljeno. Dodaja pa, da ljudje kljub drugačnemu prepričanju danes ne trpimo za spalno deprivacijo. 'Človek na dan optimalno potrebuje 7,5 ur spanja, večina pa še 15 minutni popoldanske dremež.'
In kaj se zgodi, če vas v današnjih časih ujamejo med spanjem na delovnem mestu? Prav nič dobrega! V najboljšem primeru jo boste odnesli z opozorilom in si najbrž zapravili možnost za namredovanje, v najslabšem pa vas bodo kar takoj postavili pred vrata.
Nekaj bolj tolerantni so na Japonskem, a tam marsikateri 'zagret delavec' v službi spi tudi ponoči. Pa ne iz veselja do dela!
Tukaj pa je nekaj primerov ljudi, ki so jih pri spanju na delovnem mestu zalotile kamere ali sodelavci. Epiloga žal ne poznamo.
