Nezadovoljstvo je tako lahko razumeti. Da obstaja, pa dokazujejo tudi odgovori naših bralcev. A anketi, v kateri smo vas spraševali, ali bi si poiskali delo v tujini, se je v dveh mesecih nabralo skoraj 18.000 odgovorov, ki razkrivajo, da skoraj 30% Slovencev resno razmišlja o tem, da bi službo raje poiskali v tujini, kjer bi bili bolje plačani in bi lažje napredovali kot v Sloveniji.
Večino na poti do končne odločitve ovira dejstvo, da imajo v Sloveniji družino, še posebej ženske.
Evropa trenutno ponuja 1.142.338 prostih delovnih mest
Za vse, ki ne vedo, kako se lotiti iskanja zaposlitve v tujini, je lahko prva postaja izpostava zavoda za zaposlovanje, ki imajo podatke tudi o evropski zaposlitveni bazi eures, kjer trenutno ponujajo 1.142.338 prostih delovnih mest.
Prav s pomočjo tega programa so se iskanja zaposlitve v tujini lotili že tudi Slovenci, okoli 8000 na leto jih poizveduje o tej možnosti, pravijo na zavodu za zaposlovanje. Koliko je uspešnih, ne vedo, ker tega ne spremljajo, zagotovo pa marsikomu uspe. Večinoma gre za mlade, pravi Nada Senada Plestenjak.
V Sloveniji bo bolje šele leta 2013
Če se na delo v tujino iz takšnih in drugačnih razlogov ne boste odpravili, najbrž nestrpno čakate na spremembe v Sloveniji, a te bi naj prišle šele čez dve leti.
Šele za takrat urad za makroekonomske analize Umar napoveduje izboljšanje razmer na trgu dela. A le, če se bo država lotila strukturnih sprememb so dodali, brez tega ne bo nič bolje, čeprav so začasni proti krizni ukrepi imeli kratkoročen pozitivni učinek, ki je preprečil, da bi bilo v državi trenutno brezposelnih še več, pa jih je že tako krepko čez 100.000, tudi med zaposlenimi pa marsikdo že dolgo životari pod mejo revščine.
V Sloveniji je konec marca število registriranih brezposelnih znašalo 113.948, število brezposelnih bi se naj po mnenju Umarja okoli 14.000 gibalo vse do konca leta. Prihodnje leto pa naj bi bilo brezposelnih 116.000 ljudi. Slovenske težave so tudi nezaposljivost določenih poklicev ter naraščanje brezposelnih, starejših od 50 let, ki se je ob koncu 2010 občutno pospešilo dejstvo, da je delež začasno zaposlenih mladih v Sloveniji največji med vsemi državami EU. Kljub temu pa država še kar trdi, da se stvari že zdaj obračajo na bolje ...
Slovenska brezposelnost je marca padla, tudi na račun samozaposlitev.
Republiški zavod za zaposlovanje je namreč v marčevskem poročilu zapisal, da se je število brezposelnih zmanjšalo. Ob koncu marca 2011 je bilo pri Zavodu RS za zaposlovanje tako prijavljenih 113.948 brezposelnih oseb, kar je 1,4 % manj kot februarja, v primerjavi z marcem 2010 pa je bila brezposelnost višja za 15,2 %.
K padanju brezposelnosti so v zadnjem času zagotovo pripomogle tudi samozaposlitve. 17 milijonov evrov iz letošnjega svežnja za samozaposlovanje je namreč že porabljenih, razdelili pa so jih med 3528 Slovencev.
Lani je bilo za ukrep na primer namenjenih okoli 20 milijonov evrov, zavod pa je subvencijo dodelil 5148 osebam. Številni izmed njih so kmalu ugotovili, da denarja, ki so ga prejeli, hitro zmanjka, lasten posel je neuspešen. Subvencija za samozaposlitev sicer znaša 4.500 evrov. A resnica je takšna, da je to skoraj natančno znesek, ki ga boste državi v prvem letu poslovanja kot samostojni podjetnik vrnili v obliki prispevkov. Če posel ne bo cvetel in niti ne bo omogočil preživetja, te ljudi čaka vračanje subvencije in finančne težave, saj so po mnenju države odpustili same sebe, zaradi česar ne bodo upravičeni do nadomestila za brezposelnost. Pričakovati je, da se bo marsikdo izmed teh samozaposlenih torej v evidenco brezposelnih vrnil že kaj kmalu in pokvaril statistiko.
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV