Cekin.si
Facebook

Kariera

5 služb, kjer vam plačajo, da se cel dan zabavate na Facebooku!

N.Š.
28. 03. 2011 11.20
10

Ljudje naravnost obožujejo spletna družbena omrežja, kot so Facebook, Twitter ali LinkedIn, ki omogočajo enostavno komuniciranje z aktualnimi znanci, dolgo izgubljenimi prijatelji in celo enostaven način vohunjenja za bivšimi partnerji.

Z več kot 950 milijoni uporabnikov Facebooka, 500 milijoni uporabnikov Twitterja in 175 milijoni uporabnikov mreže LinkedIn je seveda več kot jasno, da so socialna omrežja postala nepogrešljiv del vsakdanjika ogromne količine ljudi.

Delodajalci na drugi strani ponavadi ne cenijo obsedenosti svojih zaposlenih s spletnimi socialnimi omrežji, še posebej ne, če njihovi zaposleni tam puščajo 'neprimerna' sporočila ali pa se bolj kot z delom ukvarjajo z objavljanjem svojih misli med delovnim časom, zato marsikatera podjetja zaostrujejo politiko uporabe interneta za zaposlene, pri čemer je najbolj radikalen ukrep zaprt dostop do spletnih socialnih omrežij.
Ameriški direktorji so v anketi, opravljeni konec lanskega leta, razkrili, da jih je 38 % zaostrilo dostop zaposlenih do spletnih socialnih omrežij, 55 % pa jih razmišlja, da bodo ta dostop povsem ukinili!

Kaj naj torej stori zaposlen, ki obožuje zapravljanje (delovnega) časa na tovrstnih omrežjih? Najdete si službo, kjer vam bodo za to še plačali! Tovrstna delovna mesta so namreč vse pogostejša. Poglejmo nekaj primerov!

1. Strateg za socialne medije
Delo: Analiza možnosti naročnika, da se čim bolje propagira na spletnih socialnih omrežjih, naročniku svetuje, kako povečati število 'oboževalcev' in 'prijateljev' ter tako povečati prodajo.
Plača: Odvisno od države zaposlitve med 14.000 in 50.000 evri na leto.

2. Iskalec primernih kadrov
Delo: Marsikateri poznavalec trga zaposlovanja je prepričan, da bodo klasične življenjepise in prošnje za delo zamenjala spletna socialna omrežja, kjer bi naj bilo s spremljanjem profilov lažje najti prave kandidate za določeno delo. Predvsem v ZDA tako agencije za iskanje kadrov že zaposlujejo ljudi, ki se ukvarjajo z brskanjem po profilih Facebook in LinkedIn v želji, da najdejo primernega kandidata. Tudi povprečna plača na drugi strani luže za tovrstne delavce ni slaba – okoli 55.000 evrov na leto.

3. Razvijalec iger/aplikacij
Spletna socialna omrežja že dolgo niso več kraj za deljenje misli, ampak prava spletna zabavišča in seveda je jasno, da nekdo mora oblikovati vse te aplikacije in igre, ki so uporabnikom na voljo. Zares uspešni na leto zaslužijo tudi več kot 100.000 evrov!

Facebook
FacebookFOTO: Reuters

4. Spletni marketing/odnosi z javnostmi
Delo: Podjetja, ki nimajo posebnega oddelka za promocijo na spletnih socialnih omrežjih, tovrstno delo ponavadi porazdelijo v oddelek marketinga ali pa odnosov z javnostmi. Naloga je seveda jasna: promocija. Plače vodij tovrstnih oddelkov naj bi se na leto gibale med 50 in 100.000 evri.

5. Spletni svetovalec za stranke
Vse več podjetij ima ustvarjene svoje profile na spletnih socialnih omrežjih, kjer so lahko v direktnem stiku s strankami. Ker pa komunikacija ne gre le v eno smer in se med komentarji strank najdejo tudi dodatna vprašanja in kritike strank, je naloga spletnega svetovalca za stranke, da jim priskrbi odgovore oz. skuša razrešiti spore. Plača se giblje od 10 do 15 evrov na uro.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861