Najpogostejše poklicne bolezni pri nas so:
- poklicna naglušnost
- poklicne dermatoze
- poklicne bolezni, povzročene z izpostavljenostjo azbestu
- poklicna astma
- poklicne bolezni kosti in mišic
- sideroza
- slikoza
Nekaj več statistike imajo na drugi strani luže. Na podlagi tega so pri 24/7 Wall St. sestavili lestvico sedmih najbolj smrtonosnih poklicev. Medtem ko vas bodo nekateri spremenili v bogataše, pa boste pri drugih le zapravljali zdravje … Prvih je bolj malo!
Čeprav so zdravstvene posledice nekaterih delovnih mest zelo dobro dokumentirane, številni delavci še vedno niso ustrezno zaščiteni. Ustrezno varovanje zdravja delavcev je sicer naloga delodajalcev.
Tukaj je seznam 'sedmih veličastnih'
1. Pogrebniki
Tukaj mislimo na ljudi, ki se ukvarjajo s pripravo trupla na pokop. Za balzamiranje trupel uporabljajo formaldehid, znano rakotvorno snov, ki povzroča predvsem levkemijo in raka na možganih. Snov se sicer uporablja tudi v drugih industrijah, v večjih količinah tudi v lesni. Kljub temu da je visoko tveganje za raka ob izpostavljenosti formaldehidu znano že dolgo, so ga na seznam kancerogenih snovi uvrstili šele julija. Povprečna letna plača balzamerja trupel je v ZDA na leto okoli 48.000 evrov.
2. Vodovodarji
Maligni mezoteliom je smrtno nevarna vrsta raka, ki je posledica pogoste izpostavljenosti azbestu. Azbest je vrhunec uporabe v ZDA dosegel leta 1973, z njim pa prihajajo v stik vzdrževalci vodovodnih omrežij tudi v Sloveniji. Njegova uporaba se je po svetu za vodovodne cevi medtem zmanjšala za 99,8 odstotka, ker pa mezoteliom za razvoj potrebuje od 20 do 40 let, je to prav zdaj zelo razširjena bolezen. Prav v tem obdobju marsikje še vedno menjavajo azbestne cevi, pristojno podjetje v Massachusettsu pa je pred kratkim dobilo kazen, ker delavci med menjavanjem azbestnih cevi niso bili ustrezno zaščiteni. Zaradi izpostavljenosti azbestu v preteklosti pa trpijo tudi mehanski inženirji, električarji in celo učitelji, ki so večji del življenja preživeli v starejših šolskih stavbah. Ameriški vodovodarji sicer na leto zaslužijo okoli 40.000 evrov.
3. Mešalec betona
Tem delavcem grozi silikoza. Silikoza je bolezen dihal, ki jo povzroča vdihovanje silicijevega prahu, ki se uporablja za proizvodnjo steklenih izdelkov, optičnih vlaken, cementa in podobnega. Bolezen lahko privede do skrajno težkega dihanja, izgube teka, bolečin v prsih in odpovedi dihal, kar lahko povzroči smrt. Najvišjo stopnjo silikoze beležijo pri gradbenih delavcih in rudarjih. Večina teh poklicev v denarnico na drugi strani luže na leto prinese okoli 40.000 evrov.
4. Piloti
Ne, tokrat nevarnost ni strmoglavljenje letala, ampak velika izpostavljenost močni sončni svetlobi. Melanom je najbolj nevarna vrsta kožnega raka in je povezana z izpostavljenostjo sončni svetlobi. Študije so pokazale, da so kratka obdobja visoke intenzivnosti izpostavljenosti bolj tvegana kot dolgotrajno, manj intenzivno izpostavljanje. Študija ugotavlja, da je poleg sončnega sevanja velik dejavnik tudi kozmično sevanje. Univerza v Reykjaviku poroča, da so pri pilotih potrdili do 25-krat pogostejšo smrt zaradi melanoma kot pri drugih poklicih. Piloti v ZDA sicer na leto v žep pospravijo okoli 100.000 evrov.
5. Gasilci
Ti zelo pogosto umirajo zaradi srčnega napada, ki je posledica fizičnih naporov ali pa izpostavljenosti strupenim snovem. Med gašenjem velikih požarov se pri gasilcih možnost srčnega napada poveča za 100 odstotkov, tudi ko se ne borijo z ognjem, pa je pri njih možnost srčnega napada večja kot pri drugih ljudeh, so ugotovili v raziskavi na Harvardu. Tveganje za srčni napad sicer poveča odziv na alarm, vrnitev s kraja incidenta in celo sodelovanje na usposabljanju. Poleg tega je profesionalni gasilec redno izpostavljen strupenim snovem ter visoki stopnji psihičnega in telesnega stresa. Profesionalni gasilci v ZDA na leto zaslužijo okoli 40.000 evrov.
6. Rudarji
Ti umirajo zaradi pnevmokonioze ali črne pljučne bolezni, ki je posledica dolgotrajne izpostavljenosti prahu premoga. Center za nadzor in preprečevanje bolezni poroča, da je od leta 1968 do 2006 zaradi pnevmokonioze v ZDA umrlo 28.912 ljudi. Rudarji tam na leto zaslužijo okoli 40.000 evrov.
7. Varilci
Varilci kovin so med delom izpostavljeni majhnim količinam mangana. Dolgotrajna izpostavljenost tem hlapom pa lahko vodi do "Parkinsonovega sindroma", imenovanega manganizem. Po podatkih Centra za nadzor in preprečevanje bolezni simptomi vključujejo tresenje, upočasnjeno izvajanje gibov, mišično togost in slabo ravnotežje. Bolezen se lahko pojavi tudi pri tistih, ki delajo v proizvodnji baterij, bencinskih aditivov, pesticidov, pigmentov, barvil, črnil in zažigalnih naprav.
Spremljajte nas na Facebooku!