
Normalen razvoj človeka, ki si želi skozi življenje brez težav, naj bi poenostavljeno potekal tako: vrtec, osnovna šola, srednja šola, fakulteta, po možnosti še podiplomski študij, ki mu nato sledita karierno obdobje in upokojitev.
A zgornji sistem je v zadnjih dvajsetih letih doživel kar nekaj anomalij in marsikdo se na sredini svojega življenja sprašuje, kaj je storil narobe. V osnovni šoli je bil odličen, srednja šola ni bila problem, fakulteto je končal v zglednem roku, 10 let iskal redno službo, ki bi mu morala zagotoviti varno prihodnost in zaslužen pokoj, sedaj ko jo je končno dobil, pa mu spet vse polzi iz rok.
Je mogoče, da ga je situacija presenetila, ker so ga med šolanjem nekaj zelo pomembnih stvari naučili narobe?

Poglejmo:
1. Tisti, ki vodi podjetje, torej šef, vedno ve najbolje
Pogorišče slovenskih podjetij dokazuje ravno nasprotno. Če smo imeli včasih vsaj občutek, da šefi vedo vsaj to, kaj je dobro za njih, pa po zadnjih bankrotih in kazenskih ovadbah lahko podvomimo tudi o tem.
2. Učenje je vedno povezano s šolo
Na žalost boste od večine dobrih delodajalcev danes izvedeli, da jim zgolj z znanjem, ki ste si ga pridobili v šoli, ne koristite prav dosti. Učiti se je treba na vsakem koraku skozi celo življenje. Le tako boste vedno konkurenčni.
3. Najboljši in najpametnejši upoštevajo pravila
Največkrat ljudje, ki upoštevajo pravila, gledajo tiste, ki jih ne, kako jih prehitevajo po desni in levi strani. Seveda s tem ne mislimo, da je treba za uspeh kršiti zakone. A tisti najuspešnejši se stvari vedno lotijo drugače.
4. Kar piše v knjigah, je vedno res
Največkrat trditev seveda drži. A ne vedno. Nedavno smo lahko brali, da so v učbenikih matematike, ki so se nekoč uporabljali na območju nekdanje Jugoslavije, našli kar 15.000 napak. Nekoč so tudi učili, da se Sonce vrti okoli Zemlje. Napake se vedno dogajajo in tudi najbolj trdna dejstva včasih dobijo novo interpretacijo. Bodite odprti.
5. Edina gotova pot do uspeha je fakulteta
Izobrazba je zagotovo pomembna, ni pa edina pot. Med desetimi najbogatejšimi ljudmi na svetu jih je kar tretjina takih, ki nimajo fakultete, imeli pa so idejo, vizijo in voljo.
6. Počitnice so vedno bolj zabavne od dela
Ena izmed stvari, ki nam jih priučijo, je tudi, da so prazniki in počitnice vedno bolj zabavni od dela oziroma učenja. A ljudje, ki ljubijo tisto, kar delajo, dobro vedo, da ni tako.
Komentarji (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV