Cekin.si
image (28)

Kariera

Številke, ki povedo vse o Slovencih

STA/Ž.K.
10. 01. 2013 09.18
49

Skoraj štirje od desetih Evropejcev bi želeli imeti svoje podjetje, za samozaposlitev pa se ne odločajo predvsem zaradi strahu pred stečajem in negotovosti glede rednih prihodkov. V Sloveniji je delež državljanov, ki bi bili raje samozaposleni kot zaposleni, precej nižji od evropskega povprečja, saj znaša le 28 odstotkov.

Izsledki raziskave kažejo, da si 37 odstotkov Evropejcev želi samostojne poklicne poti, z uresničitvijo tega potenciala pa bi se lahko skoraj 21 milijonom malih in srednjih podjetij v EU pridružilo še na milijone novih. Delež državljanov EU, ki želijo imeti svoje podjetje, se je sicer v zadnjih treh letih zmanjšal s 45 odstotkov na 37 odstotkov.

Zmanjšanje želje po samozaposlitvi je predvsem posledica trenutnih gospodarskih razmer in manj obetavnih poslovnih možnosti. Kljub temu si še vedno na milijone državljanov želi samostojne poklicne poti, predvsem zaradi osebne neodvisnosti, boljših prihodkov ter svobodne izbire kraja in časa opravljanja dela.

V Sloveniji je delež državljanov, ki bi bili raje samozaposleni kot zaposleni, precej nižji od evropskega povprečja, saj znaša le 28 odstotkov, medtem ko ima 66 odstotkov vprašanih Slovencev raje status zaposlenega. Samozaposlitvi so na splošno bolj naklonjeni moški (42 odstotkov) kot ženske (33 odstotkov), najbolj priljubljena pa je med mladimi (15–24 let), kjer znaša delež tistih, ki bi bili raje samozaposleni kot zaposleni, 45 odstotkov.

Med tveganji pri ustanovitvi lastnega podjetja, ki najbolj skrbijo vprašane v EU, izstopata predvsem strah pred propadom podjetja oziroma bankrotom (43 odstotkov v EU in 39 odstotkov v Sloveniji) in tveganje nerednih prihodkov (33 odstotkov v EU in 28 odstotkov v Sloveniji).

Velika večina vprašanih tudi meni, da je za ustanovitev podjetja težko pridobiti finančno podporo (79 odstotkov) in da so upravni postopki preveč zapleteni (72 odstotkov). Raziskava je ugotavljala tudi, kakšen je odnos Evropejcev do podjetništva in velika večina vprašanih tako v EU (87 odstotkov) kot v Sloveniji (83 odstotkov) se je strinjala, da podjetniki ustvarjajo delovna mesta.

Kljub temu pa je 39 odstotkov vprašanih v EU in 35 odstotkov v Sloveniji menilo, da podjetniki izkoriščajo delo drugih ljudi; več kot polovica vprašanih tudi meni, da podjetnike zanima zgolj lasten dobiček (52 odstotkov v EU in 62 odstotkov v Sloveniji).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861