Američani letos delajo povprečno 46 ur na teden, kar je eno uro več kot lani, za prosti čas pa si vzamejo 16 ur na teden, kar je za štiri ure manj kot lani. Inštitut Harris, ki je izvedel raziskavo, neskladje razlaga s tem, da gre za neke vrste sivo območje, ko gre za preživljanje časa, ki ni ne delo in ne zabava. Na primer brskanje po računalniku za informacijami glede služb oziroma podobnih reči.

Američani si tako letos privoščijo najmanj prostega časa vse od leta 1973, ko je inštitut Harris začel z izvajanjem takšnih anket. Takrat so delali 41 ur na teden, zabavali pa so se 26 ur. Američani so letos v prostem času najraje brali, gledali televizijo in preživljali čas z družino. Za branje knjige kot najbolj priljubljene rekreacije se je odločilo 30 odstotkov vprašanih, kar je za odstotek več kot lani. Za televizijo se jih je odločilo 24 odstotkov, kar je za šest odstotkov več kot lani in za družino 17 odstotkov, kar je za tri odstotke več kot lani.
Telovadbe ni med prvimi tremi dejavnostmi, kar se bo morda spremenilo prihodnje leto, ko bo zdravo življenje v svojih oddajah oglaševala slavna Oprah Winfrey.
Ameriška gospodinjstva so v letošnjem tretjem četrtletju prvič v več kot 50 letih znižala dolgove, in sicer za 0,8 odstotka na letni ravni. Čisto premoženje ameriških gospodinjstev se je v tretjem četrtletju zmanjšalo za 4,7 odstotka, na 56.500 milijard dolarjev, potem ko je pred letom dni s 63.600 milijardami dolarjev doseglo rekordno vrednost.
Ameriška centralna banka je v rednem četrtletnem poročilu o finančnem stanju gospodinjstev in podjetij ugotovila, da se je hipotekarni dolg v tretjem četrtletju na letni ravni znižal za 2,4 odstotka, potem ko se je v prvem četrtletju za 0,1 odstotka. Tudi to zaporedno znižanje hipotekarnega dolga se je zgodilo prvič od leta 1952.
Zaradi finančne krize Američani manj zapravljajo, med drugim tudi za igrače, in za podjetje za prodajo igrač KB Toys je bil že drugič v štirih letih uveden postopek prisilne poravnave oziroma stečaj. Podjetje, ki je na tržišču že 86 let in ima po ZDA okrog 350 trgovin, zaposluje 4400 rednih delavcev in več kot 6000 sezonskih. Na leto s prodajo zasluži 480 milijonov dolarjev, njegovi dolgovi pa naj bi znašali med 100 do 500 milijonov dolarjev, na prav toliko pa je ocenjeno tudi premoženje podjetja.
Stečaj so na podoben način razglasile tudi druge velike trgovine. Med njimi Linens N Things, Steve & Barry's, Mervyns, The Sharper Image in Circuit City.
Pred krizo pa so dokaj varna podjetja, kot je denimo Procter & Gamble, ki izdeluje blago za vsakodnevno uporabo, kot so pleničke Pampers in britvice Gilette. Podjetje je sporočilo, da se je prodaja v tekočem drugem četrtletju poslovnega leta, med oktobrom in decembrom, nekoliko znižala, vendar pa naj bi vseeno dosegli napovedane poslovne rezultate. Prodaja na tuje trge naj bi se sicer v tekočem poslovnem letu zmanjšala za pet odstotkov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV