Cekin.si
image (28)

Kariera

Obvezno branje za iskalce zaposlitve!

Ž.K.
23. 10. 2013 08.57
51

Ameriški študent je s pismom, v katerem eno izmed večjih svetovnih finančnih hiš prosi za pripravništvo, postal prava senzacija. Službo mu sedaj ponujajo vsi najbolj zaželeni delodajalci finančnega sveta. Poglejte zakaj.

Vsi večji finančni in karierni portali so poročali o spremnem pismu, ki ga je do sedaj neznani ameriški študent naslovil na eno izmed finančnih institucij in v katerem jih prosi za pripravništvo. Pismo je na kadrovike naredilo tak vtis, da so si ga začeli pošiljati med seboj in v zgolj eni uri so bili z njim seznanjeni v vseh največjih svetovnih finančnih hišah.

Pismo v angleščini objavljamo v celoti:

Zakaj je torej pismo ljudi navdušilo?

Za mnenje smo zaprosili strokovnjake kariernega portala mojedelo.com, za nas pa je pismo analiziral Gorazd Prah, izkušen strokovnjak in predavatelj na temo iskanja zaposlitve.

V svoji analizi je zapisal takole:

"Po mojem mnenju je pismo navdušilo zato, ker vsebuje vseh 5 ključnih elementov, kar sem tudi označil na pismu. Pismo je neposredno in usmerjeno k cilju, a vendar vljudno in nevsiljivo. Še nekaj ključnih opazk:

- pismo takoj v uvodu referira na prejšnje srečanje in tako ustvari zanimanje bralca

- prošnja je jasna, pisec prosi za točno določeno, specifično delo (prakso)

- izpostavlja svoje interese in željo po delu kot svojo ključno kvalifikacijo (in tudi sicer imajo kandidati, ki imajo delo radi oz. pokažejo določeno mero »strasti«, bistveno boljše možnosti za zaposlitev)

- kandidat očitno pozna podjetje, saj ve, kaj je v njem običajno in kaj ne

- pošteno izpostavi svoje prednosti in ne skuša napihovati svojih dosežkov. Kot mlad začetnik se osredotoči na svoje ključne prednosti (zanimanje za investicijsko bančništvo, želja po mentorstvu in novem znanju) in nekaj osnovnih kvalifikacij, ki jih v resnici ima (praksa pri Merrill Lynch in izbirni predmet iz investicijskega bančništva na univerzi)

- nikjer v pismu ni zaslediti »jamranja«, moledovanja ali prošnje, ki bi presegala delodajalčeve zmožnosti. Prav tako se kandidat ne izogiba svojim pomanjkljivostim (ki jih je možno najti v življenjepisu), a poda ustrezne argumente za tiste kvalifikacije, s katerimi bo nadomestil pomanjkljivosti (zanimanja, pripravljenost na trdo delo ...)

Njegova glavna prednost pa je iskrenost: pismo je napisano tako, da izpostavlja želje in interese kandidata ter se osredotoča na tisto, česar v življenjepisu (zaradi njegove faktografske oblike) ne moremo izpostaviti. Naše izkušnje kažejo, da se življenjepisi preletijo, spremna pisma pa berejo. Pozitiven odziv delodajalca je samo še en dokaz več za to tezo. In dokaz, da je s pravim pristopom uspeh mogoč."

Za iskalce zaposlitve je Gorazd Prah podal še nekaj nasvetov:

"Sami vedno priporočamo vsem iskalcem, da svoje pismo sestavijo tako, da bo čim bolj neposredno odgovorilo delodajalcu na 5 ključnih vprašanj:

1. zakaj vam pišem

2. zakaj sem primeren za delo, ki ga iščem

3. zakaj želim delati ravno za vaše podjetje

4. napoved bodočih korakov (kaj lahko pričakujete od mene, ko odpošljem to pismo?)

5. Kontakt

Pomembno je, da je celotna komunikacija osredotočena na koristi, ki jih bo kandidat prinesel potencialnemu delodajalcu. To delamo zato, ker šele z izpostavljanjem koristi dajemo delodajalcu razlog, da nas želi tudi osebno srečati – to pa je prvi in ključni cilj vsake zaposlitvene komunikacije. Odločitev o zaposlitvi je namreč pretežka, da bi jo opravili samo preko pisne komunikacije.

Druga zelo pomembna stvar je iskrenost oz. stil pisanja. Prejemnik mora imeti občutek, da je pismo napisano posebej zanj in vsebuje čim manj puhlic in splošnih izrazov, ki se pogosto pojavljajo v takšni komunikaciji. Če dobi prejemnik občutek, da je enako pismo dobilo več ljudi, obstaja manj možnosti, da bo komunikacija obrodila sadove."
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861