Povprečna letna plača v Etiopiji je 1150 evrov. Državi, ki je z 90 milijoni prebivalcev ena najbolj poseljenih na svetu, je šlo nekaj časa dobro, nato pa jo je prizadela huda inflacija. Zaradi suše trpi kmetijstvo, žalostno je, da v državi s 14 velikimi rekami, med njimi tudi Nila, in največjimi vodnimi rezervami ni urejenih namakalnih sistemov.

V Gvineji je povprečna letna plača 1060 evrov. V državi živi 10,5 milijona ljudi, najbolj poseljena je prestolnica Conakry. Kmetijski sektor zaposluje okoli 80 odstotkov delovno aktivnih, gospodarstvo vlaga upe v kmetijstvo in ribištvo. Bogata je tudi z naravnimi viri, med njimi zlatom in diamanti, in je druga največja izvoznica boksita za pridobivanje aluminija. Velike težave predstavljajo ogromno brezposelnih mladih in izbruhi ebole.
V majhni zahodnoafriški državi Togo je povprečna letna plača 1050 evrov. V njej živi 6,7 milijona ljudi, njeno gospodarstvo pa temelji na kmetijstvu zaradi ugodnega podnebja. Prizadevanja za pridobitev tujih investicij je zamajala politična nestabilnost, leta 1994 se je razpolovila vrednost njihove valute - srednjeafriškega franka. Danes je znana po izvozu kakava.
Povprečna letna plača v Maliju je 1040 evrov in po nekaterih ocenah je polovica od 14,5 milijona prebivalstva pod pragom revščine. Gospodarstvo večinoma sloni na kmetijstvu in ribištvu, pa tudi na naravnih virih, predvsem zlatu in soli. Uspešno so izkoristili hidroelektrarne, z njihovo energijo oskrbijo polovico prebivalstva.
Slabo stanje v Afganistanu, kjer je povprečna letna plača 980 evrov, je posledica vojne in pomanjkanje tujih vlaganj. Večino 32 milijonov prebivalstva se ukvarja s kmetijstvom, država v zadnjem času veliko vlaga v prometno infrastrukturo. V zadnjem času se je vrnilo okoli pet milijonov migrantov, ki z znanjem, idejami in vlaganjem pomagajo slabemu gospodarstvu, da bi se čim prej postavilo na noge.
Na Madagaskarju je povprečna letna plača 890 evro. Na četrtem največjem otoku na svetu je 22 milijonov prebivalcev in okoli 69 odstotkov jih živi pod pragom revščine. Vstaja leta 2009 je slabo vplivala na gospodarstvo, ki temelji na kmetijstvu in proizvodnji. Veliko upov so sicer dajali na razvoj ekološkega turizma, vendar so se načrti izjalovili zaradi politične krize.
V Malaviju je povprečna letna plača 815 evrov. Okoli 85 odstotkov od 16,7 milijona prebivalcev živi na podeželju, zato gospodarstvo večinoma temelji na kmetijstvu. V državi je slab zdravstveni sistem, veliko je smrti ob rojstvu, življenjska doba je nizka, precej je okuženih z virusom HIV.
Povprečna letna plača v Nigru je 780 evrov. 17,1 milijona prebivalcev živi na neprijazni, neplodni zemlji, zato se ne morejo ukvarjati s kmetijstvom. Življenje je še težje zaradi slabega zdravstvenega sistema, slab napredek pa gre pripisati tudi dejstvu, da se lahko šolajo le izbrani bogati.
V Srednjeafriški republiki je povprečna letna plača 755 evrov. V njej živi 4,2 milijona prebivalcev, ki se ne morejo preživljati z naravnimi viri, ker je v državi brezvladje. Največji izvoz predstavljajo diamanti, kar pa navadnim ljudem malo pomeni. Okoli 40 odstotkov jih namreč izvozijo na črno.
Eritreja ima 720 evrov povprečne letne plače. Država s šestimi milijoni prebivalcev se je leta 1991 odcepila od Etiopije, s trdim delom in dobrim načrtovanjem je postala eno od najhitreje rastočih gospodarstev v desetletju. Rast je treba pripisati tudi odprtju rudnikov zlata in srebra, pa tudi velikim tovarnam cementa.
V Liberiji je povprečna letna plača 650 evrov, veliko od 3,7 milijona prebivalcev živi v prestolnici Monroviji. Gospodarstvo je v krizi zaradi politične nestabilnosti. Okoli 85 odstotkov prebivalcev živi pod pragom revščine, brezposelnost je 85-odstotna.

V Burundiju je povprečna letna plača 590 evrov. Korupcija in nestabilnost v državi z 8,7 milijona prebivalcev sta zatrli gospodarsko rast in preprečili tuja vlaganja. Okoli 90 odstotkov gospodarstva temelji na kmetijstvu, revščino pa še poglabljata velika obolelost z aidsom in slab zdravstveni sistem.
V Zimbabveju, kjer je 13 milijonov prebivalcev, je povprečna letna plača 540 evrov. Gospodarstvo sloni na izkoriščanju rudnikov, kulturi in turizmu. Čeprav imajo veliko zlata, platine in diamantov, ni razcveta zaradi korupcije, zaradi visokih davkov je skoraj nemogoče začeti z lastnim poslom.
V Demokratični republiki Kongo je povprečna letna plača 360 evrov. Zaradi vojne leta 1998 jo je zapustilo veliko prebivalcev, gospodarstvo si še ni opomoglo, kljub ogromnim naravnim bogastvom. Ocenjujejo namreč, da so njihovi surovi minerali vredni več milijard.
V Severni Koreji ima 25 milijonov prebivalcev, ki živijo v enem od najbolj zaprtih ekonomij. Na njeno gospodarstvo je slabo vplival razpad Sovjetske zveze, ki je bila njena glavna trgovinska partnerka, in številne naravne katastrofe. Povprečne plače so izredno nizke tudi zaradi izredno razvitega črnega trga v državi. Povprečna plača je nekaj evrov na mesec, vendar si ljudje pomagajo preživeti s trgovanjem na črno.
Komentarji (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV