Cekin.si
Brane kot žirant oddaje Slovenija ima talent v družbi Branka Čakarmiša in Lucienne Lončina

Kariera

Za kaj bi Brane Kastelic porabil 50.000 evrov?

N.Š.
24. 05. 2010 08.17
12

Legendarni londonski dopisnik, novinar, kolumnist, blogger, tekstopisec, pisatelj, šarmer in žirant šova Slovenija ima talent, pa tudi oče in mož, je tokrat spregovoril o "finančni plati" življenja.

Brane Kastelic družina-7
Brane Kastelic družina-7FOTO: osebni arhiv
Brane Kastelic v britanski prestolnici živi že četrt stoletja. Tja je odšel, ko je bil na BBC avdiciji v Zagrebu izbran med več kot 80 kandidati. Čeprav je večkrat razmišljal, da bi se vrnil v domovino, končna odločitev nikoli ni padla, kljub temu da življenje v "pasje dragem" Londonu ni vedno postlano z rožicami.

Koliko vam v življenju pomeni denar?
Denar me ne motivira. O denarju zelo malo razmišljam, kadar ga je dovolj za življenje brez dnevnih skrbi. Največ mi pomeni čas. Imam ga malo in mi ga vedno zmanjkuje, ker delam veliko preveč, da lahko svoji družini v Londonu zagotavljam življenje brez velikih dnevnih skrbi. Rad bi z manj dela zaslužil nekaj več, da bi pridobil na času. Kdo pa ne bi, vem…

Je bilo kdaj obdobje, ko ste ga imeli zares malo ali ekstremno veliko?
Denarja nikoli nisem imel ekstremno veliko. Tudi želel si ga nisem imeti ekstremno veliko. Največkrat ga je bilo ravno dovolj. Zelo nerad pa se spomnim tesnobe, ki jo je prineslo obdobje, ko sem ga imel zares malo.

Pri katerih letih ste prvič sami zaslužili denar, za kaj ste ga zapravili?
Prvič sem z delom zaslužil denar v počitnicah med osemletko in gimnazijo, ki sem jih preživel kot kurirski pomočnik v ljubljanskem podjetju Jugotekstil. Ne spomnim se, kako sem ga zapravil, spomnim pa se, da sem se odločil delati vse počitnice, ker sem si želel kupiti motorno kolo, tako imenovani pony express, vendar na koncu zaslužka ni bilo dovolj.

Brane kot žirant oddaje Slovenija ima talent v družbi Branka Čakarmiša in Lucienne Lončina
Brane kot žirant oddaje Slovenija ima talent v družbi Branka Čakarmiša in Lucienne LončinaFOTO: POP TV

Igre na srečo. Da ali ne?
Občasno igram državno loterijo v Britaniji. Tu in tam za trojko dobim po 10 funtov, dvakrat ali trikrat sem imel štirico – največji dobitek je bil približno 80 funtov. Tu in tam sem v preteklosti metal hudičeve podobe, poker in nekajkrat zašel v kazino. Številk se ne spomnim.

Katera je bila doslej najdražja stvar, ki ste si jo privoščili v življenju?
Najdražja stvar, ki sem jo kupil zase, je bila tudi največja traparija, ki sem jo naredil z denarjem: s štirimi kreditnimi karticami sem dve leti po preselitvi na Otoku kupil porscheja. Mislim, da je stal približno 16.000 funtov!

Za katere „postranske“ stvari na mesec zapravite največ?
Do nedavno je bil to tenis … Zadnje čase, odkar je v meni oživela stara ljubezen, slikanje, pa so to barve, platna in stari okvirji za slike – te zadnje kupujem na bovšjem trgu v Wimbledonu, ker so veliko lepši in cenejši. Ne gre za veliko denarja.

Bi zase rekli, da ste varčen ali zapravljiv človek? Kaj pa prihranki? Jih spravljate na banki, kupujete delnice, nepremičnine …?
Nikoli nisem bil zapravljiv. Nikoli nisem imel niti ene delnice. Prihrankov pa tudi ni več, odkar sta starejša otroka študenta, ki začasno živita v mestih, kjer študirata. Za pokojnino nimam shranjenega niti funta.

Ženske so pregovorno draga stvar. Mislite, da je denar bolj pomemben Slovenkam ali Angležinjam?
Upam, da Slovenkam denar manj pomeni kot Angležinjam, saj četrtina slednjih pravi, da bi se poročile zaradi denarja, blizu štirideset odstotkov pa, da bi spale s šefom, če bi jim to prineslo napredovanje ali višjo plačo. Večina Otočank danes išče moža, ki zasluži najmanj 100.000 funtov na leto.

Kako draga darila kupujete soprogi?
Najdražja darila, kar drag nakit, sem ženi kupil trikrat. Za njena tri največja darila, moje otroke, ki mi pomenijo več kot vse drugo.

Ste pri izbiri poklica kaj razmišljali o finančni plati?
Niti pomislil nisem na to. Bi sicer šel študirat novinarstvo?

Če bi še enkrat izbiral kariero, bi poskusil uspeti kot teniški igralec, ki piše erotiko in slika.
Če bi še enkrat izbiral kariero, bi poskusil uspeti kot teniški igralec, ki piše erotiko in slika.FOTO: Miro Majcen

Če bi primerjali zaslužke angleških in slovenskih novinarjev …
Ne vem, kolikšni so današnji zaslužki novinarjev v Sloveniji, med novinarji na BBC in v drugih medijih pa daleč največ zaslužijo najbolj priljubljeni televizijski voditelji. Od 150 tisoč do milijona funtov na leto, ki ga dobil Jeremy Paxman. Povprečna letna novinarska plača v Britaniji, kjer je približno sedemdeset tisoč novinarjev, je približno 40.000 funtov, najbolje plačani novinarji in uredniki pa zaslužijo tam okrog 100.000 in več funtov.

Kakšne cilje ali pa želje še imate na delovnem področju? Bi, če bi izbirali še enkrat, izbrali kakšno drugo kariero?
Rad bi končal tri romane, ki so skoraj na pol napisani, eden izmed njih v angleščini, rad bi začel izdajati neke vrste erotične »doktor romančke«, ki bi izhajali vsaka dva meseca, veselim se prve slikarske razstave, ki jo bom imel, če bo šlo vse po sreči, še pred poletjem v wimbledonski knjižnici in jeseni v Sloveniji. Že nekaj časa me mika pisanje za gledališče. Prvič lahko razkrijem, da mi je nekdo, ki ga še ne bom imenoval, ponudil, da bi zanj napisal (mono)komedijo… Napisal jo bom. Če bi izbiral še enkrat, bi verjetno poskusil postati poklicni teniški igralec, ki bi pisal erotiko in slikal.

Ko sva že ravno pri erotiki … Večina Slovencev vas pozna tudi kot pisca vročih zgodbic. Je bil to dobičkonosen posel ali “nekaj za dušo”?
Zelo dolgo je bilo to samo nekaj za dušo in telo (smeh), zadnjih šest, sedem let pa je tudi pomemben vir preživetja v Londonu.

Vam je sloves velikega šarmerja in erotičnega pisca kdaj škodoval – ali pa koristil – pri iskanju in opravljanju dela?
Ne prvo ne drugo mi ni nikoli škodovalo, prej koristilo, je pa trajalo nekaj časa, da sem dokazal, da je tudi pisanje erotike »resno« delo. Na Otoku pisanje erotike nikoli niso imeli za nekaj neresnega. Poleg tega imamo, eni bolj, drugi manj, vsak na svoj način radi erotiko. Tudi šarm ne more škodovati.

Brane je navdušen slikar, ki pripravlja svojo prvo razstavo.
Brane je navdušen slikar, ki pripravlja svojo prvo razstavo.FOTO: osebni arhiv
Imate tri otroke. Veliko Slovencev trdi, da si jih ne more privoščiti. Kolikšen “strošek” vam predstavljajo otroci in koliko “žepnine” jim dajete?
Otroci so naše največje bogastvo… V Angliji so izračunali, da za otroka, dokler ga ne spraviš h kruhu, porabiš 200.000 funtov. Ne vem, ali to drži. Dokler ni objestno, pohlepno in hazardersko tako imenovano finančno gospodarstvo – naš razvpiti londonski City – v navezi s slaboumnimi zaslepljenimi politiki, ki so tudi sami v politiki začeli iskati osebno bogatenje, sprožilo krizo pravega in edinega gospodarstva, v katerem je potrebno zares delati, sem si tri otroke lahko privoščil. »Kriza« pa je tudi mojo družino pošteno usekala po žepih. Zdaj je veliko težje, posebej zato, ker sta starejša dva študenta, ki živita v kraju šolanja in je potrebno plačevati šolnini, sobi, družabno življenje. Oba občasno honorarno delata. Stalnih žepnin pri nas nikoli ni bilo. Samo sprotna.

Če bi na splošno primerjali življenje v Ljubljani in v Londonu s cenovnega vidika, bi ugotovili kaj …? Kako dobro bi lahko vi z enako vsoto živeli v Ljubljani?
Zadnje dve leti je naše življenje v 'pasje' dragem Londonu vse prej kot lagodno. V Ljubljani bi z enakimi dohodki verjetno lahko živel z veliko manj skrbmi, a veliko vprašanje je, ali bi jih v primeru preselitve v Slovenijo lahko ohranil. Življenje v Ljubljani se mi zdi veliko cenejše. Tudi logistika je drugačna. V Londonu tudi ne moremo računati na nobeno obliko »podpore« družine. Vse je na nas. Na meni…

Pa ste kdaj resno razmišljali o selitvi nazaj v Slovenijo? Morda celo kam drugam ...
Velikokrat sem razmišljal o vrnitvi v Slovenijo. Zdaj je veliko prepozno za to. Moji trije slovenski otroci so Britanci z globokimi koreninami, zlasti starejša dva. Sam še vedno sanjarim o selitvi na jug Španije, zaradi večnega sonca in sproščenega načina življenja, 'siest' in 'fiest'.

Velika Britanija je pravkar dobila novo vlado, kaj od nje pričakujejo Britanci v smislu izboljšanja oziroma poslabšanja življenjskega standarda? Kakšna so vaša pričakovanja?
Zaradi novosti, ki jo prinaša prva koalicijska vlada po 65 letih, in zato, ker konservativno-libaralno demokratski duet Cameron-Clegg govori in obljublja prave reči, je čutiti zmerni optimizem, ki sicer nima podlage, če pomislim na to, da Britanija ni v veliko boljšem finančnem položaju kot je Grčija. Orjaški javni dolg ima, več kot 770 milijard funtov in orjaški proračunski primankljaj – več kot 160 milijard funtov. Lepo je, da ljudje ostajajo optimisti. Upanje umira zadnje, pravimo. Moj favorit Nick Clegg res ni zmagal, je pa podpredsednik koalicijske vlade. Po dolgem času je Nick prvi politik, ki bi mu rad zaupal. Ker me je Tony Blair, novolaburistični mesija leta 1997 tako grdo nategnil in priskutil politiko, sem postal zelo skeptičen.

Trenutno ste izjemno priljubljen član žirije oddaje Slovenija ima talent. Kaj vas je prepričalo, da ste sprejeli to mesto? Dober honorar ali kaj drugega?
Predvsem nov izziv in priložnost, da sem – ne na svoj račun – pogosteje v Sloveniji.

Če bi bili vi v vlogi talentov in bi osvojili glavno denarno nagrado, kaj bi storili z njo?
Odplačal del stanovanjskega dolga.

Brane s svojim 'največjim bogastvom' - družino: žena Nevenka ter otroci Adrian, Annabel in najmlajši Aaron.
Brane s svojim 'največjim bogastvom' - družino: žena Nevenka ter otroci Adrian, Annabel in najmlajši Aaron.FOTO: osebni arhiv
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861