
Rebecca Raven je bila priljubljena učiteljica umetnostne zgodovine na prestižni angleški dekliški zasebni šoli. Dekleta, željna vrhunske izobrazbe, oziroma njihovi starši morajo na leto plačevati več 25.000 evrov šolnine za obisk te ustanove. Kot se je izkazalo v primeru nesrečne učiteljice, gre omenjeni šoli v osnovi zgolj za služenje denarja.

Ko je Rebecca pristopila k ravnateljici in jo prosila za porodniški dopust, je bila po njenih besedah deležna vzgojnega govora, kot da je ena izmed najstniških učenk šole, in ne odrasla, odgovorna oseba. Eden izmed članov upravnega odbora ji je pojasnil, da tako preprosto ne gre, saj so zaradi porodniških dopustov že propadala podjetja. Slišala je tudi, da ima šola že enega zaposlenega, ki je zaradi bolniškega dopusta delal le štiri tedne, a kljub temu plačo prejemal celo leto, in da si šola še enega takega primera ne more privoščiti. Osem dni pozneje so jo odpustili.
Rebecca se je odločila svojo pravico poiskati na sodišču, kjer je razložila, da je zaradi odpovedi delovnega razmerja celotno nosečnost preživela v stresu, kar se je poznalo tudi pri poteku nosečnosti in pri njenem zdravstvenem stanju. Vodstvo šole se je branilo, da so bili v tistem času v izredno težkem finančnem položaju, saj se je število učenk znižalo za tretjino, za normalno delovanje šole pa naj bi člani upravnega odbora celo plačevali iz lastnega žepa.
Kljub temu je sodišče presodilo v korist odpuščene učiteljice in ji prisodilo 42.000 evrov odškodnine.
Kako je pri nas?
Glede na veljavno zakonodajo delodajalec ne sme podati odpovedi pogodbe o zaposlitvi delavki v času nosečnosti ter ves čas, ko doji otroka, in staršem v času, ko imajo starševski dopust v obliki polne odsotnosti z dela. Če delodajalec ob izreku odpovedi ne ve za nosečnost delavke, velja posebno pravno varstvo pred odpovedjo, če delavka takoj oziroma v primeru ovir, ki niso nastale po njeni krivdi, takoj po prenehanju le-teh obvesti delodajalca o svoji nosečnosti, kar dokazuje s predložitvijo zdravniškega potrdila.
Delavcem in delavkam v času nosečnosti, dojenja in v času, ko imajo starševski dopust v obliki polne odsotnosti z dela, tudi ne more prenehati delovno razmerje zaradi odpovedi delodajalca.
Komentarji (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV