Na drugi strani pa se z najvišjo stopnjo brezposelnosti spopadata Španija, kjer je brezposelnost kar 20,2-odstotna in Litva, kjer je brez dela 18 odstotkov prebivalcev.
Največji padec brezposelnosti je zabeležila Malta – iz 7,3 na 6,2 odstotka, največje povečanje pa Litva iz 14,3 na 18,3 odstotka. Brezposelnost se je povečala tudi v Sloveniji iz 6,4 na 7,8 odstotka.
Spopadanje s krizo pa še vedno gre očitno najbolje od rok Nemcem, kjer se je število brezposelnih v zadnjem obdobju zmanjšalo za 13.000 ljudi. Stopnja brezposelnosti je tako trenutno 7,4-odstotna, tako nizka je bila nazadnje leta 1992.
Za primerjavo: ZDA so decembra zabeležile 9,4-odstotno brezposelnost, Japonska pa 4,9-odstotno.
Američani so bili nad zadnjimi podatki o brezposelnosti zelo razočarani, a dejstvo je, da je njihova brezposelnost v primerjavi z marsikatero drugo državo, nizka.
Poročilo Združenih narodov namreč razkriva, da je trenutno brezposelnih okoli 205 milijonov ljudi, številka pa se letos zagotovo ne bo spremenila navzdol, ampak kvečjemu navzgor.
Trgi dela v Evropi, Južni Ameriki in Afriki so v veliki krizi, brezposelnost mladih v Evropi pa pri 21 odstotkih rekordna.
Kombinacija visoke brezposelnosti in rastoče inflacije bi lahko v marsikateri državi povzročila nov Egipt, opozarjajo analitiki, ki so na lestvico držav z najšibkejšimi trgi dela in največjimi potenciali za socialne nemire, uvrstili naslednje države:
1. Republika Južna Afrika
Brezposelnost: 25,3-odstotna, brezposelnost med mladimi do 24 let je 51 odstotkov, vladni ukrepi za večje zaposlovanje pa niso obrodili sadov – službe iz teh programov povprečno trajajo 46 dni! Velika težava je nizka izobrazba iskalcev zaposlitve.
2. Hrvaška
Brezposelnost: 18,8-odstotna. Pri južnih sosedih so v zadnjih dveh letih izgubili 141.000 delovnih mest. Čeprav je vlada napovedala 13 milijard dolarjev težak finančni paket za boj proti brezposelnosti, so bili doslej vsi ukrepi neučinkoviti.
Brezposelnost: 17,8-odstotna
Gospodarska rast države je vse od leta 2008 izjemno slaba, brezposelnost pa je povečala odločitev vlade, da veliko proračunsko luknjo krpa tako, da poveča dajatve delodajalcev, kar je vodilo v odpuščanje in zapiranje družb.
4. Latvija
Brezposelnost: 14,3-odstotna
V okolici prestolnice Riga se je brezposelnost v zadnjem letu občutno zmanjšala, a v ostalih delih države dosega tudi do 22,3 odstotka. Vladni ukrepi za zaposlovanje so neuspešni, zmanjšali so proračun za izobraževanje.
5. Irska
Brezposelnost: 13,8-odstotna
Nekoč vzorna evropska država je danes eden glavnih problemov Evropske unije, potem ko je nepremičninski balon povzročil sesutje bančnega sektorja. Pred krizo je imela država okoli 4 odstotke brezposelnih, danes se ta številka nezadržno bliža 14 odstotkom. Množice ljudi zato zapuščajo državo.
6. Slovaška
Brezposelnost: 12,5-odstotna
Vlada je za marec napovedala obsežne reforme, ki bi naj prinesle nova delovna mesta.
7. Grčija
Brezposelnost: 12,4-odstotna
192.000 Grkov je izgubilo delo od oktobra 2009. Ekonomija se je skrčila za 4,2 odstotka, padec je najbolj prizadel gradbeništvo, trgovino in turizem. Analitiki napovedujejo, da se bo rast brezposelnosti nadaljevala še celo prihodnje leto, potem pa bi se naj kolesje leta 2013 začelo vrteti v drugo smer.
8. Poljska
Brezposelnost: 12,3-odstotna
Brezposelnost v državi je velik problem še vse od padca komunizma pred dvajsetimi leti. Največ težav z iskanjem dela imajo mladi in ženske.
9. Kolumbija
Brezposelnost: 11,3-odstotna
Največje težave so v kmetijstvu in industriji, precej dobro pa uspevata finančni sektor in prodaja zemeljskega plina. Kljub temu je trenutno brez dela 2,5 milijona Kolumbijcev.
10. Turčija
Brezposelnost: 11,2-odstotna
Državo je močno prizadel padec izvoza, v tekstilni industriji, ki jo je kriza prizadela najhuje, pa so delo izgubile večinoma ženske.
Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV