Cekin.si
image (28)

Kariera

Najbogatejše ženske na svetu

N.Š.
24. 03. 2010 07.21
4

Le 14 ženskam na svetu je lani uspelo z lastnim trdim delom zaslužiti milijardno bogastvo. Na prvi pogled presenetljivo, kar polovica teh milijarderk je iz Kitajske.

Po lanski krizi, ko je bilo na svetu "le" 739 milijarderjev, jih je na Forbesovi lestvici letos spet 1011, v lasti pa imajo neverjetnih 3600 milijard dolarjev oziroma 88 milijard več kot lani. In če je mogoče koga presenetilo dejstvo, da na prvem mestu ni več računalniškega mogotca Billa Gatesa, ki ga je prehitel Mehičan Carlos Slim, pa velja biti pozoren tudi na razmerje moči po spolu.

 

Na celotni lestvici je namreč le 89 žensk (najbogatejših 10 si oglejte v GALERIJI), pa še med temi gre večinoma za dedinje velikega premoženja. Najvišje, na 12. mestu se je tako znašla 55-letna Christy Walton, dedinja velikana Walmart, ki ima na računu zavidljivih 22 milijard in pol dolarjev. Le 14 milijarderk pa si je svoj kup denarja ustvarilo izključno z lastnim delom. Polovica na Kitajskem.

Že res, da je kitajski mislec Mao Cetung že pred davnimi časi rekel, da 'ženske podpirajo polovico neba', a v resničnem svetu je diskriminacija zaradi spola še vedno prisotna celo v najbolj razvitih državah, kar na področju dela v praksi pomeni, da ženske za isto delo prejmejo tudi za polovico nižje plačilo.

Kako je torej kar sedmim Kitajkam uspelo med 14 žensk, ki milijardnega bogastva niso podedovale, ampak ustvarile?

Avtorica knjig o ženskah, ki so uspele v Aziji, Linda Xinrong Kausch pravi, da je bil ključen razvoj okolja, ki ženske celo vzpodbuja, da se postavijo na lastne noge in tako pomagajo pri razcvetu države, poleg tega pa je v državah, ki svoj gospodarski vrh šele dosegajo, in Kitajska je trenutno v velikem vzponu, drugačna razporeditev sil. „Trg je bolj fleksibilen, vse se ves čas spreminja, za razliko od na primer Evrope, kjer je pogosto dobro znano, kdo vlaga določeni branži.“ Tudi na Kitajskem velja, da so največji in najmočnejši sektorji rezervirani za moške – bančništvo, železarstvo, telekomunikacije in elektro oskrba, ženske pa so si svoj prostor izborile na področju nepremičnin in trgovine.


Na Kitajskem ženske sicer predstavljajo približno 36 odstotkov delovne sile in če so v družinski proračun v petdesetih letih prejšnjega stoletja prispevale okoli 20 odstotkov sredstev, je ta znesek do danes, dosegel že polovico. Poleg tega Kitajke veliko pozornosti posvečajo izobrazbi, večina milijarderk je pred uspehom v domovini študirala in delala v tujini.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861