Cekin.si
Najvišje plače imajo v ZDA.

Kariera

Čeprav delajo manj kot vi, zaslužijo več

Š.Z.
06. 10. 2015 09.14
1

Gotovo ste se kdaj vprašali, če je vaša plača dovolj visoka. Če ste zaposleni v Sloveniji, je bil odgovor verjetno ne. Preverite, kateri državljani se lahko pohvalijo z najvišjimi plačami, čeprav delajo manj kot vi.

Na samem repu deseterice držav z najvišjimi plačami se je znašla Francija, ki je po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) sedmo največje gospodarstvo na svetu. Od leta 1999 imajo 35-urni tedenski delovnik, za katerega po plačilu vseh davkov letno povprečno dobijo 26.290 evrov.

Na devetem mestu je Švedska, ki je po podatkih Svetovne banke glede na bruto domači proizvod šesta najbogatejša država na svetu. Je izvoznica lesa, železa in energije iz hidroelektrarn. Ima razvito trdno mednarodno trgovino, njen inženirski sektor predstavlja polovico proizvodnje in izvoza. Ima dobro razvit zdravstveni in izobraževalni sistem, v zameno morajo plačati 42,4 odstotka davkov. Vseeno po plačilu vseh dajatev povprečno dobijo 26.640 evrov letno.  

Najvišje plače imajo v ZDA.
Najvišje plače imajo v ZDA.FOTO: Thinkstock
Povprečna mesečna plača v Sloveniji za julij 2015 je po podatkih statističnega urada znašala bruto 1542, neto pa 1005 evrov.

Kanada je tretja država z največjimi zalogami nafte na svetu, za Venezuelo in Savdsko Arabijo. Obenem je bogata s cinkom, uranom, zlatom, nikljem in aluminijem, pa tudi pomembna pridelovalka pšenice, oljne ogrščice in drugih žit. Po plačilu približno 30 odstotkov davkov za socialno zdravstvo in izobraževanje dobijo povprečno 26.800 evrov letno za 36-urni tedenski delovnik.

Avstrija je na 12. mestu na seznamu držav z najvišjim bruto domačim proizvodom (BDP) na svetu. Ima močno razvito industrijo, turizem pa predstavlja skoraj devet odstotkov BDP. Po plačilu davkov je povprečna letna plača 28.455 evrov, kar ni slabo za 49,4-odstotne dajatve.

Nemčija je največje in najmočnejše gospodarstvo v Evropi. Njeni državljani morajo plačevati 49,8 odstotka davka, kar je skoraj polovica zaslužka. V zameno imajo dober zdravstveni in izobraževalni sistem, njihova povprečna plača pa je 28.530 evrov.

Avstralija je ena največjih izvoznic živil, nafte in mineralov. Povprečna letna plača je 28.835 evrov, davki so 27,7-odstotni, delovni teden pa je dolg 36 ur. 

Švica se lahko pohvali s transparentnostjo, človekovimi pravicami in svoboščinami, kakovostjo življenja, konkurenčnostjo, razvojem ... Je tretja na seznamu držav z najbolj zadovoljnimi prebivalci. Njen proizvodni sektor je najmočnejši v Evropi. Znana je po zdravstvenih in farmacevtskih proizvodih, kemikalijah, merilnih instrumentih in glasbilih. Delajo približno 35 ur na teden in letno v povprečju zaslužijo 30.570 evrov.

Norveška je ena najbogatejših z naravnimi viri, kot so nafta, energija in minerali, velik del predstavlja tudi ribištvo. Čeprav se morajo Norvežani odpovedati več kot 37 odstotkom plače, letno v povprečju zaslužijo 30.572 evrov, v službi pa so povprečno 33,4 ur tedensko.

Luksemburg je finančni center Evrope. Nekoč je bil glavni dobavitelj jekla, danes gospodarstvo sloni tudi na kemikalijah, gumah, industrijskih strojih in seveda finančnih storitvah. Od zaslužka jim povprečno trgajo 37,7 odstotka, letna povprečna plača pa je 35.555 evrov.

ZDA so bogate z naravnimi viri in so največja izvoznica živil. Povprečen Američan letno zasluži 37.750 evrov, potem, ko mu država vzame 31,6 odstotka davkov. V državi pa veliko ljudi nima zdravstvenega zavarovanja, ni plačanega porodniškega dopusta, izobraževanje je drago ... Pa tudi delovniki so dolgi in večkrat dolgo v noč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861