
Ne zapirajte si vrat
Če ste z nadrejenimi v dobrih odnosih, pogosto pri odpovedi ni problema – ta hitro nastane, če odhajate v neprijetnih ali mučnih okoliščinah, ko odpoved spremlja niz žalitev in nespoštljivo izražanje. V tej situaciji nihče ne sme pozabiti, da je slovenski trg potencialnih delodajalcev zares majhen in nerazčiščeni odnosi iz prejšnje službe lahko čez čas udarijo kot bumerang – z mnogo večjo škodo, kot si lahko predstavljate. Zato se vzdržite impulzivnega negativnega izražanja in si prehod na novo službo olajšate z diplomatskim pogovorom.
Ne zanikajte in bodite ponosni na odločitev
Čeprav delodajalcu poteza ne bo ravno všečna, pa med vašimi argumenti zaradi strahu ali česa podobnega ne sme biti kančka obžalovanja ali pripisa odgovornosti komu drugemu (npr. partnerju, ker vas je on v to prepričal), saj boste v šefovih očeh hitro izgubili kredibilnost. Bodite ponosni, da ste se odločili za to potezo ter pri tem navedite prave razloge, ko mu boste pojasnili, zakaj je odpoved za oba najboljša rešitev.
Slovo ne pomeni vedno konec vsega
Ne podcenjujte ' vez', ki jih imate pri podjetju, iz katerega odhajate – hočete ali nočete, v prihodnosti vam lahko še kako koristijo. Kdo ve, kam vse vas bo zaneslo. Mogoče boste potrebovali priporočila ali pa se boste v isto podjetje še kdaj želeli vrniti. Ne pozabite pa tudi na vaše sodelavce, saj vam v bodoče lahko pomagajo pri novi službi ali ob drugih poslovnih priložnostih.
Ne žalite, bodite raje korektni!
Korekten odnos z nekdanjim delodajalcem oziroma sodelavci je pomemben dejavnik, ki ima poglavitno vlogo pri odhodu na novo delovno mesto. A žal mnogi naredijo klasično napako in novemu delodajalcu podrobno opišejo vse slabosti prejšnjega šefa, kar pa zagotovo nikomur ni všeč. Ne poskušajte torej očrniti šefa ali zaposlene z podrobnim razlaganjem in raje očarajte novega delodajalca na drugačen, bolj sufisticiran način.
Ne spustite se na nizkotno raven
V odpoved ne vključujte subjektivnih mnenj, ne pametujte in ne svetujte, saj se iz podjetja poslavljate, zato ne izgubljajte enerigije z nepomebnim osebnim mnenjem. Poleg pisne odpovedi je zaželen tudi pogovor z delodajalcem oziroma nadrejenim, da ga ustno seznanite z odhodom in morebitnih razlogih zanj, še posebej, če z delodajalcem želite ohraniti dobre odnose.
Upajte na najboljše, pričakujte najslabše
Znano je, da si ljudje najbolj zapomnimo prvo in zadnje srečanje z neko osebo. Prav zato morate narediti vse, da se zadnje srečanje konča na kulturni ravni z obojestranskim konsenzom. Pogovor naj poteka mirno, ne glede na morebitne neprijetne reakcije delodajalca – bodite vi pametnejši in odnehajte takrat, ko se konstruktivni pogovor morebiti spreobrne v prepir, poln negativnih besed in emocij.
Ne slepite samega sebe
Pred odpovedjo se skrbno pripravite in poskušajte pripraviti osnutek predlogov, v katerem boste delodajalcu na jasen način razložili, zakaj odhajate. Odveč niso tudi kakšna retorična vprašanja (npr. ali ne bi tudi vi sprejeli ponudbe, če bi vedeli, da vam bo delo večji izziv), toda pazite, da ne prestopite meje dobrega okusa, zaradi katerega bi delodajalec lahko dobil občutek, da se z njim poigravate. Poudarite, kaj vse bi v življenju radi dosegli in kakšne so vaše ambicije – pri tem bodite kar se da slikoviti, da bo delodajalec res lahko razumel vaše razloge za odhod.
Ne pozabite na vse, ki vam lahko pomagajo
Nikoli z odhodom ne prekinite vseh stikov, saj nikoli ne veste, ali boste ljudi – mogoče celo službo – še kdaj potrebovali. Pomembno je, da ostanete v stikih z nekdanjimi sodelavci in vašim šefom. če ne gre drugače, si zapišite imena in kontakte vseh oseb, s katerimi želite ostati v stiku, da bi vam lahko pomagali pri vaši nadaljnji karieri. Zapomnite si, dobro se z dobrim vrača.
In na koncu ne pozabite – slab odnos in grenkoba ob odhodu vam lahko le onemogoči ali vsaj oteži morebitno sodelovanje v prihodnosti. Pri slovesu od vseh bodite ustvarjalni in korektni ter pozabite na vse zamere in težave, saj vas lahko to le ovira pri nadaljni karieri.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV