Cekin.si
Mlad startup, ki trenutno zapušča bolgarski pospeševalnik in se s svojim proizvodom podaja predvsem na tuja tržišča.

Naslovnica

Kdo so mladi Slovenci, ki prodirajo na tuja tržišča?

Lina Eržen
02. 04. 2014 09.42
17

"Da svet takšnega proizvoda ne potrebuje, smo slišali vsak teden. Kljub temu nas nikoli ni bilo strah, da ideja ni dobra," pove vodja startupa, ki na trg pošilja izdelek, ki pomaga pri oglaševanju.

Mlad startup, ki trenutno zapušča bolgarski pospeševalnik in se s svojim proizvodom podaja predvsem na tuja tržišča.
Mlad startup, ki trenutno zapušča bolgarski pospeševalnik in se s svojim proizvodom podaja predvsem na tuja tržišča.FOTO: osebni arhiv

30-letni Damjan Obal ni dovolil, da bi mu dvom okolice omajal vero v proizvod, ki se ga je odločil poslati na trg. Po nekaj letih dela za druge se je odločil, da poskusi na svojem, zbral okrog sebe zagnano mlado ekipo (med štirimi ima najmlajši šele 21 let) ter se podal v boj. 

S prvo sodelavko vložila vse svoje prihranke

"V Sloveniji je nemogoče validirati prototipe in dobiti investitorje," spregovori Obal o podjetništvu pri nas.
"V Sloveniji je nemogoče validirati prototipe in dobiti investitorje," spregovori Obal o podjetništvu pri nas.FOTO: osebni arhiv
Medtem ko je na domačih tleh kar mrgolelo dvomljivcev, je našlo mlado podjetje več sreče v tujini. "Lanskega maja smo se prijavili na Startup vikend v Berlinu in tam razvili koncept ter z njim osvojili prvo mesto. Takrat smo si tudi postavili prvi "deadline." November 2013. Če do takrat vidimo, da ni odziva … zaključimo. Vendar je bil odziv odličen. Jeseni smo se, da bi potrdili hipoteze, za dva meseca preselili v ZDA, v Silicijevo dolino. In ko smo še tam dobili potrditev, smo se vrgli na glavo v razvoj proizvoda in pridobivanje prvih uporabnikov." Razvijajo projekt Edgar; računalniško orodje, ki podjetjem in posameznikom omogoča, da preprosto sestavijo učinkovit oglas v video obliki.

"Idejo sem dobil pred dvema letoma, potem ko sem deset let razvijal proizvode in brandinge predvsem za večja podjetja," pripoveduje Obal. "Ugotovil sem, da pri delu vedno znova ustvarjam takšne ali drugačne zgodbe. Žal pa mali obrtniki ali kreativni posamezniki (umetniki, dizajnerji, novinarji, organizatorji dogodkov ...) pogosto nimajo sredstev, s katerimi bi si kupili dober marketing, zato njihove zgodbe največkrat niso slišane." Idejo sta nato s prvo sodelavko Marušo Novak razvijala kot popolni "bootstrap" projekt, kot se izrazi sam, kar pomeni, da sta vse stroške krila sama. "Investirala sva vse svoje prihranke pa tudi prihranke svojih staršev. Odprla sva podjetje, strah pa spremenila v konkretne mejnike, ki se jih trudiva doseči na poti do uspeha."

"Imamo kup kvazi investitorjev"

Slovenija za zagon podjetja vsekakor ni najbolj prijazno okolje, razmišlja. "Ni sicer težko podjetje ustanoviti in dobiti podporo. Na voljo so podporna okolja, kot je na primer Tovarna podjemov v Mariboru. Težava je, da je v Sloveniji nemogoče validirati prototipe in dobiti investitorje. Zadnje je dobesedna farsa. Imamo kup kvazi investitorjev, ki ponujajo bizarne pogoje. So izjeme, kot je RSG (družba, ki podjetjem v zgodnjih razvojnih fazah pomaga pri financiranju op. a.), vendar nam manjka dobrih angelskih in pre-seed investitorjev (gre za uveljavljene poslovneže, ki podprejo nove ideje op. a.). Sam sem moral v San Francisco, da sem se srečal z Jugoslavom Petkovićem (ustanoviteljem podjetja Mimovrste op. a.). Zakaj ni več ljudi, kot je on, bližje Sloveniji?"

Glede na to, da toliko mladih toži, da zanje ni dovolj priložnosti, je bil za povrh presenečen, da je bila ena največjih ovir najti nove primerne sodelavce. "Seveda so priložnosti, ampak mi smo pač razvajen in jamrajoč narod," je prepričan. "Mi recimo nismo našli okrepitev v Sloveniji, čeprav smo iskali tri mesece. Morda je težava tudi v tem, da od sodelavcev pričakujem preveč, ampak skozi izkušnje sem se naučil, da je uspeh mogoč le s popolno predanostjo in samoiniciativnostjo celotne ekipe. Morda se je tudi zaradi tega, ker iščem tolikšno vnemo, ekipa do sedaj zamenjala že dvakrat." Sedanja trenutno dela in ustvarja v Bolgariji, se pa kmalu vračajo nazaj, a najverjetneje le za kratek čas. "Žal bomo šli verjetno hitro naprej, čeprav si želimo, da nam ne bi bilo treba."

Načrtujejo predvsem agresivnejši naskok na ameriški trg.
Načrtujejo predvsem agresivnejši naskok na ameriški trg.FOTO: Twitter

Od zanimive ideje do zrelega podjetja

Da bi uresničili načrte, ki jih še imajo, potrebujejo dodatne investicije in ne pričakujejo, da jih bodo dobili v Sloveniji. "Do avgusta želimo svoj proizvod lansirati še za večja podjetja, jeseni želimo izvesti agresivnejši naskok na ameriški trg," našteva Mariborčan, ki je zaključil podiplomski študij računalništva in informatike. Na tak razvoj podjetja so se od začetka tega leta pripravljali v bolgarskem pospeševalniku Eleven, ki so ga izbrali, ker jim je ponudil najboljše pogoje. "Koristen ni samo zaradi investicije," razloži. "Čeprav smo dobili 25 tisoč evrov oziroma jih prejmemo še 25, če izpolnimo zastavljene cilje in ostanemo zanimivi zanje, kar smo načeloma že dosegli. Še bolj ključno je, da ekipo prisili, da se osredotoči na razvoj svoje ideje, pri tem pa ji pomaga s strukturo in logistiko."

Pospeševalnik je utečen sistem pomoči mladim podjetjem, ki pomaga tako pri reševanju birokratskih zagat kot pri iskanju novih investitorjev. Delo olajša tudi s tem, da lahko opazujejo napredek drugih startupov, ki so v pospeševalniku ob istem času. "Vsak teden imamo recimo seanse anonimnih direktorjev," se nasmehne Obal. Zaradi več olajšav je na koncu podjetje v Bolgariji tudi prijavil, v Sloveniji ima le s. p. Skupaj s svojimi tremi sodelavci razmišlja povsem globalno, posledično imajo trenutno več uporabnikov kot iz Slovenije iz ZDA, Francije in Kanade. V razvoj so vložili veliko časa in truda, celo tvegali, da bodo izgubili vse svoje prihranke – toda vse to je potrebno, da se iz zanimive ideje in perspektivnega startupa razvije podjetje, ki lahko deluje zrelo in samozadostno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861