Cekin.si
image (28)

Kariera

Delodajalci: radi zaposlujemo lepe, a ne prelepe ljudi

N.Š.
10. 08. 2010 13.20
4

Marsikdo zjutraj preživi vsaj eno uro pred ogledalom in skuša iz svojega videza iztisniti kar najboljše, preden se odpravi v službo. A v določenih službah bi bilo bolje, če jutranje lepotne obrede kar opustite.

Stefanie Johnson, profesorica na univerzi v Coloradu, je namreč pravkar zaključila obsežno raziskavo, v kateri je ugotovila, da lepota ni vedno prednost, še po sebej to velja za ženske. Pri moških je recept preprost, če ste privlačni, jo boste pač v poklicnem življenju odnesli bolje, zaplete pa se pri ženskah. Tako pri tistih precej neprivlačnih kot pri tistih zelo privlačnih. Pri slednjih je namreč tako, da se moški ob njih počutijo ogroženo, ženske pa so nanje besno ljubosumne, trdi Johnsonova.

Ta je v okviru raziskave udeležencem razdelila 110 fotografij kandidatov za službo. Na polovici fotografij so bile ženske, na drugi polovici pa moški. Razporediti so jih morali na delovna mesta, kamor so glede na videz po njihovem najbolje spadali.
Johnsonova je z obdelavo rezultatov raziskave ugotovila, da v družbi še vedno vlada diskriminacija žensk glede na videz. Če bi udeleženci lepe ženske postavili za receptorke, prodajalke  in tajnice, pa so se jim zdele popolnoma neprimerne za delovna mesta, kot so vodja raziskovalnega ali razvojnega oddelka, finančni direktor podjetja, za večino del na področju strojništva in gradbeništva, dela na področju varnosti in obrambe, prav tako pa si jih nihče ni predstavlja kot paznice v zaporu.

Da spol in videz še vedno vplivata na zaposlovanje, je pred dobrim mesecem potrdila še ena raziskava, v sklopu katere so se raziskovalci pogovorili z več kot 1000 kadrovskimi direktorji, ki so priznali, da je videz pomemben na vseh področjih dela, še posebno za ženske. Ko so z vprašalnikom na lestvici od 1 do 10 preverjali, kako pomemben faktor pri zaposlovanju je videz, so ugotovili, da pri večini predstavlja vsaj tretji najpomembnejši faktor, prehitel je celo izobrazbo.

Johnsonova pravi:”Morda se bo res slišalo grozno, a odzivanje na zaposlene glede na videz, ni značilno le za delodajalce, ampak tudi za stranke, in čeprav je tovrstna diskriminacija prepovedana, bi v nekaterih primerih morala biti celo dovoljena. Dejstvo pač je, da so stranke v interakciji s privlačnim sogovornikom bolj sproščene, bolj mu zaupajo in tudi prej kupijo ponujen izdelek, kot če je prodajalec ali predvsem prodajalka manj privlačnega videza."

Čeprav ni vse zlato kar se sveti in imajo lepe ženske težave z iskanjem službe v nekaterih branžah, pa še vedno na splošno velja, da ima lepota svoje prednosti. Lepi ljudje imajo namreč v povprečju na enako delo višjo plačo, boljše ocene dela, več glasov, če se odločijo za kandidaturo za vodilno mesto ali politično funkcijo, celo na sodiščih naj bi bili sodniki bolj prizanesljivi do lepih ljudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861