
Številna podjetja so že napovedala odpuščanja. Številke so grozljive. Ne govori se delavcu ali dveh, številke, ki jih slišimo pri večjih evropskih podjetjih, se gibljejo v tisočih, pri slovenskih podjetjih v desetinah in celo stotinah. Strah med delavci je velik. Seveda se sprašujemo ali obstajajo poklici, po katerih je še vedno povpraševanje in vam v kriznih časih zagotavljajo varnost?
Kot je ob predstavitvi ukrepov za reševanje krize povedal novi mandatar Borut Pahor, bo aktivna politika zaposlovanja vključevala dodatno izobraževanje in prekvalifikacijo. Kaj to pomeni? Ko boste na zavodu za zaposlovanje prišli na pogovor k svetovalcu, vam bo ta predlagal, da se izučite in izobrazite za opravljanje novega poklica. Za ljudi, ki se bodo znašli na udaru odpuščanj so zato zanimivi deficitarni poklici, torej poklici, ki jih pri primanjkuje. Smeri izobrazbe, ki ki vam lahko pomagajo do zanesljivejše zaposlitve so: strojništvo, elektronika, energetika, telekomunikacije, računalništvo, gradbeništvo, lesarstvo, steklarstvo. Na trgu je tudi povpraševanje po natakarjih, kuharjih, pekih, mesarjih, zaposlitve pa so voljo tudi v kemični in farmacevtski industriji ter v zdravstvu. Med poklici, ki zahtevajo višjo stopnjo izobrazbe se po podatkih zavoda za zaposlovanje pojavljajo še potrebe po računalniških inženirjih, ter visoko izobraženih diplomantih tehniških in naravoslovnih znanosti. Velike potrebe po so tudi po šolskih profesorjih. Potrebe se spreminjajo tudi glede na področja. Potrebe po kadrih v Mariboru se razlikujejo od tistih v Ljubljani. Najbolj aktualne informacije seveda najdete na straneh Zavoda RS za zaposlovanje.
Za tiste, ki se šele odločajo o pridobitvi izobrazbe za te poklice, so na voljo tudi številne štipendije, ki zagotavljajo tako lažje življenje v času šolanja oziroma študija kot tudi zanesljivo zaposlitev ob zaključku izobrazbe. Seznam štipendij tako kadrovskih kot državnih je objavljen na straneh Javnega sklada RS za razvoj kadrov in štipendiranje.
Ob skrbi za delovna mesta je na voljo tudi podatek, da smo v preteklih letih v veliki meri za delovna mesta, za katera pri Slovencih ni bilo povpraševanja, delovno silo uvažali iz držav bivše Jugoslavije. Tako je v Sloveniji za letošnje leto izdano skoraj 45.000 delovnih dovoljenj za tujce, zagotovo pa se najde tudi kakšen, ki svoje delo opravlja na črno.


Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV