Oglas, ki se je na koncu izkazal za precej manj sanjskega, kot je sprva kazalo, je našla na spletnem portalu eBay Job. Poslala je pisno prijavo in čakala.
Nato je dobila vabilo na razgovor. Tam je nato srečala domnevnega 'direktorja'. Moški, star okoli 60 let, se je Nini predstavil kot Klaus Kircher in ji kar naravnost povedal, da od nje še pred podpisom pogodbe pričakuje, da se bosta tudi 'intimno spoznala'. 'Menim, da bi bilo za vašo poslovno pot pri nas dobro, da se po božiču srečava v hotelu in nazdraviva vaši novi zaposlitvi v sproščenem vzdušju, kjer se bova lahko v miru pogovorila še o drugih stvareh,' ji je pisal po predstavitvenem srečanju.
Drugo srečanje se nikoli ni zgodilo, saj je besna Nina poklicala medije, ki so se odpravili na lov za Kircherjem, a ga niso našli. Verjetnost, da je to njegovo pravo ime, je minimalna, prav tako je že izbrisal sporni oglas.
Previdno, če službo iščete na spletu
Nina je bila tako le ena od mnogih, ki so nasedli oglasom za službo, ki to v resnici niso bili. Pravzaprav se je zgodba zanjo končala srečno. Pred približno dvema mesecema so na primer v ZDA našli trupli dveh delavcev, ki sta se javila na enak oglas za delo, objavljen na spletu. V resnici ga ni oddal delodajalec, ampak serijski morilec, ki se je spomnil novega načina novačenja žrtev.
Oglasi za delo so v resnici zelo pripraven način za iskanje raznovrstnih žrtev, če ste pokvarjen prevarant. Prošnje ponavadi namreč vsebujejo zajeten nabor osebnih podatkov, od imena do naslova, datuma rojstva, zgodovine šolanja, delodajalcev … Podatki, ki lahko nepridipravom pridejo še kako prav.
Čeprav najbrž res drži, da predvsem mladi zaposlitve bolj kot v časopisih in na zavodu za zaposlovanje, iščejo na spletu, pa ob tem velja poudariti, da je treba biti tudi pri tem precej previden.
Tako je na primer priporočljivo, da delo iščete na spletnih straneh, ki so specializirane za tovrstno posredovanje. Večina namreč od delodajalcev zahteva plačilo za objavo oglasa, nekatere strani delodajalce preverjajo. Najmanj zanesljivi so tako oglasi na forumih in splošnih straneh za oglase.
Dobro je tudi, da odgovarjate le na oglase, kjer je delodajalec znan, tako ga lahko preverite na spletu ali v krogu prijateljev in se izognete lažnim zaposlitvenim oglasom, ki so menda vse pogostejši, oziroma so kamuflaža za drugačne vrste dela, kot ga oglašujejo.
Preverjanje bodočega delodajalca je dobro v vsakem primeru, tako lahko namreč ugotovite njegov odnos do zaposlenih, plačevanja prispevkov, izplačevanja plač in podobnega.
Sicer pa je mogoče 'čudne' oglase večkrat opaziti že na daleč. Še pred razgovorom namreč 'delodajalci' zahtevajo od vas odgovore na precej nenavadna vprašanja. Prvo, ki se večini sicer najprej ne zdi nenavadno, je vprašanje o spolu. To je v osnovi zaradi diskriminacije prepovedano, drugič pa je relevantno le za precej 'specifične oblike dela'. Seveda je jasno, da vas bodo, če hočete biti profesionalni gasilec, spraševali o psiho-fizičnih sposobnostih, a če vas nekdo, ki išče varuško za otroka, vpraša po konfekcijski številki, je zagotovo nekaj narobe.
Spremljajte nas na Facebooku!
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV