Denar je namreč pošel v dveh dneh. Razpis so objavili v petek, tretjega junija popoldne, v ponedeljek, šestega junija pa je bila oddana zadnja izbrana vloga. Tistih, ki trdijo, da so bila izbrana podjetja najbrž vnaprej opozorjena na razpis, ki je bil odprt do porabe sredstev oziroma do 31. julija, tako ni malo.
Na skladu so takšne namige zavrnili. Da so nekateri pohiteli s prijavo pa se jim ne zdi nič nenavadnega. Tovrstna financiranja so namreč stalnica, podjetja pa so se lahko pripravila vnaprej, saj so razpis napovedali že konec leta 2010. Poleg tega je bilo treba izpolniti le prijavni obrazec.
To je storilo 1300 zainteresiranih delodajalcev. Srečnikov, ki jim je obljubljeno, da lahko računajo tudi na denar, pa se je na koncu nabralo 130.
'Sistem, kdo prvi pride prvi melje, se nam zdi dober, ker daje vsem enake možnosti. Če bi se vloge ocenjevale glede na različne kriterije, bi najbrž bilo še več očitkov o nepravičnem deljenju sredstev,' so nam povedali na skladu.
Koliko so dobili?
Posamezno veliko podjetje je lahko po tem razpisu dobilo največ 60 tisoč evrov subvencije, srednje največ 50 tisoč, mikro in malo pa do 30 tisoč evrov. Gre za 60 do 80 odstotno sofinanciranje stroškov splošnih usposabljanj, torej za pridobitev javno veljavne formalne izobrazbe ali za splošna računalniška ali jezikovna znanja. Četrtino ali 55% sofinanciranje pa je mogoče za specifična strokovna usposabljanja. Sredstva so bodo dejansko izplačana šele po opravljenih izobraževanjih in po tem, ko bodo delodajalci predložili potrebna dokazila.
'Nimajo pojma, komu in za kaj, delijo denar'
Tako pa se je na enem od spletnih forumov razburjal obrtnik, ki se je na razpis prijavil malo prepozno in ostal praznih rok. Da je to po svoje res, priznavajo tudi na skladu. Tako še ne poznajo natančne vsebine izobraževanj, ki se bodo izvedla, niti koliko zaposlenih bo za ta dva milijona odšlo na izobraževanje. 'Konkretne primere usposabljanj bo mogoče navesti šele potem, ko bo sklad od izbranih ponudnikov prejel zahtevke za sofinanciranje in dokazila o izvedenih usposabljanjih, s katerimi bodo upravičeval svoje zahtevke. Podatki o odstotkih sofinanciranja, številu zaposlenih, ki bodo vključeni v izobraževanje ter o zunanjih izvajalcih izobraževanj pa bodo znani ob zaključku programa oziroma po zadnjem roku za poročanje, ki je 30. 9. 2011,' nam je povedal tiskovni predstavnik sklada Janez Cigler Kralj.
Tisti, ki niso dobili denarja, grozijo z odvetniki
Da nezadovoljstvo bo, je bilo pričakovati. Še najmanj zadovoljna so menda svetovalna podjetja, ki se ukvarjajo s prijavljanjem družb na takšne in drugačne razpise, kjer se delijo evropska ali državna sredstva in je od uspešnosti posledično odvisno tudi njihovo poslovanje. Prakse, ko se pri prijavah poslužijo vseh mogočih sredstev ob neuspehu pa padajo grožnje z odvetniki in še čim drugim, pa menda niso nič posebnega. 'Dejstvo je, da imajo številna svetovalna podjetja poslovni interes v tem, da za druga podjetja pripravljajo vloge na razpise, kjer je možno pridobiti evropska sredstva. Samo po sebi to ni sporno, je pa nujno, da imajo vsi prijavitelji enak izhodiščni položaj.'
Bi radi s fiktivnimi izobraževanji le kradli denar? Kar pozabite!
Da je prijava izobraževanj, ki se v resnici nikoli ne zgodijo, odličen način za črpanje denarja iz evropskih ni državnih sredstev, se je znal pohvaliti marsikateri podjetnik. Kot kaže so govorice prišle na ušesa tudi pristojnim, saj tokrat pošiljanje pisnih dokazil o tem, da je bilo izobraževanje izvedeno, ne bo dovolj.
'V vlogi je bilo treba navesti tudi kraj in čas izobraževanja. Letos smo se prvič odločili, da bomo izvajanje izobraževanj preverili kar na terenu,' pravi Cigler Kralj. Kar pomeni, da bodo vsi, ki jih bodo zalotili pri tem, da izobraževanja dejansko ne izvajajo, ostali brez denarja.
Dobra novica za tiste, ki so bili tokrat neuspešni je, da naj bi v kratkem objavili že nov, podoben razpis.
Pogoji bodo najbrž precej podobni, razlika o kateri razmišljajo je, da bi tokrat najprej objavili razpis in vloge začeli zbirati šele po določenem časovnem obdobju, kar bi vsem dalo čas, da jih v miru pripravijo.
Načeloma pa morajo zainteresirani za prijavo izpolnjevati naslednje pogoje:
Registrirani morajo biti po Zakonu o gospodarskih družbah, oziroma opravljajo dejavnost kot samostojni podjetniki in so vpisani v Poslovni register Slovenije oziroma so drugi subjekti zasebnega prava. Do sredstev niso upravičeni neposredni in posredni proračunski porabniki, sobodajalci in osebe, ki se ukvarjajo s kmetijsko dejavnostjo.
Podjetja ne smejo biti v postopku prisilne poravnave, v stečajnem postopku, v likvidacijskem postopku oziroma v postopku prenehanja samostojne dejavnosti.
Zagotoviti je treba lasten del sofinanciranja, ki ne smejo biti državna, lokalna ali evropska sredstva, prav tako mora imeti delodajalec poravnane vse davke, prispevke in druge dajatve, določene z veljavno zakonodajo.
Usposabljanja morajo izvesti zunanje organizacije, ki so registrirane za izobraževalno dejavnost v Republiki Sloveniji, ali zunanje organizacije, ki imajo dejavnost usposabljanja in/ali izobraževanja kot svojo dejavnost vključeno v svoj ustanovni akt, oziroma organizacije, ki so registrirane za izobraževalno dejavnost v skladu z zakonodajo države, v kateri se program usposabljanja izvaja.
Pred začetkom usposabljanja je treba skladu vnaprej sporočiti točni termin in lokacijo usposabljanja, vsi stroški morajo biti dokazljivi in morajo temeljiti na verodostojnih knjigovodskih in drugih listinah.
Bo nov razpis za mnoge prišel prepozno?
Slaba novica za delodajalce je, da novega razpisa, ki naj bi veljal za celotno šolsko leto 2011/2012 še ni, študijsko in šolsko leto pa sta tik pred vrati. Kdor se torej namerava na fakulteti ali v šoli izobraževati sam ali pa prijavite svoje zaposlene, bo torej to moral storiti na 'lastno odgovornost'. 'Besedilo naslednjega Javnega povabila za zbiranje projektov pripravljamo skupaj z ministrstvom. Objavljeno bo takoj, ko bo vsebina tega besedila usklajena z ministrstvom. Na skladu se trudimo, da bodo lahko v sofinanciranje vključena tudi usposabljanja, ki jih omenjate. Žal zainteresirani delodajalci za tovrstna usposabljanja nimajo in ne bodo imeli garancije, da bodo sredstva dobili.'
Prav tako, še dodajajo na skladu, pa nimajo nobene garancije, da bodo sredstva dobili, tudi delodajalci, ki bodo izbrani na javno povabilo. Vsaj dokler niso izpolnjeni vsi pogoji za izplačilo. 'Šele ko je preverjeno izpolnjevanje določenih pogojev in potrjena upravičenost stroškov, ima zainteresirani delodajalec garancijo, da bo za strošek usposabljanja sredstva tudi dobil.'
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV