Zadnji tovrsten razpis je dodobra razburil delodajalce, ki so bili prepričani, da je bila bliskovita razdelitev dveh milijonov evrov na podlagi kriterija 'kdo prvi pride, prvi melje', nepoštena in krivična, prednost pa naj bi bili imeli tisti, ki so za razpis vedeli še preden se je ta pojavil v javnosti.
Na skladu so govorice takrat zanikali in povedali, da so nezadovoljstvo pričakovali. Še najbolj besna so bila po besedah tiskovnega predstavnika Janeza Ciglerja Kralja svetovalna podjetja, ki se ukvarjajo s prijavljanjem družb na takšne in drugačne razpise, kjer se delijo evropska ali državna sredstva in je od uspešnosti posledično odvisno tudi njihovo poslovanje.
Prakse, ko se pri prijavah poslužujejo vseh mogočih sredstev ob neuspehu pa padajo grožnje z odvetniki in še čim drugim, pa menda niso nič posebnega. 'Dejstvo je, da imajo številna svetovalna podjetja poslovni interes v tem, da za druga podjetja pripravljajo vloge na razpise, kjer je možno pridobiti evropska sredstva. Samo po sebi to ni sporno, je pa nujno, da imajo vsi prijavitelji enak izhodiščni položaj.'
Da so sporov tokrat ne bi prihajalo, so tokrat pogoji izbire upravičencev do denarja za izobraževanje zaposlenih, drugačna. Tokrat ne bo štela hitrost prijave, ampak izpolnjevanje meril. Možnih je 100 točk, več točk pa bodo dobila mikro in mala podjetja, tista, ki še niso dobila sredstev za usposabljanje in tista, ki so realizirala čim večji odstotek že dobljenih sredstev na prejšnjih podobnih razpisih.
Več točk bo šlo tudi podjetjem, ki so od leta 2008 do 2010 najbolj povečala število zaposlenih, tistim, ki so v letu 2010 na zaposlenega za izobraževanje namenila nad tisoč evrov in podjetja, ki nimajo odloženega plačila davčnih obveznosti. Za splošna usposabljanja zaposlenih lahko podjetje dobi povrnjenih od 60 do 80 odstotkov upravičenih stroškov, za posebna pa od 25 do 55 odstotkov, a ne več kot tisoč evrov na udeleženca usposabljanj.
Da je prijava izobraževanj, ki se v resnici nikoli ne zgodijo, odličen način za črpanje denarja iz evropskih in državnih sredstev, se je v preteklosti znal pohvaliti marsikateri podjetnik. Kot kaže so govorice prišle na ušesa tudi pristojnim, saj so se že ob prejšnjem razpisu odločili, da pošiljanje pisnih dokazil o tem, da je bilo izobraževanje izvedeno, ne bo dovolj.
'V vlogi je bilo treba navesti tudi kraj in čas izobraževanja. Letos smo se prvič odločili, da bomo izvajanje izobraževanj preverili kar na terenu,' pravi Cigler Kralj.Kar pomeni, da bodo vsi, ki jih bodo zalotili pri tem, da izobraževanja dejansko ne izvajajo, ostali brez denarja.
Doslej naj bi preverili že skoraj polovico upravičencev zadnjega razpisa, bilo jih je 130. Preverjali pa bodo tudi prijavljene zneske za sofinanciranje in morebitne nerealno visoko postavljene cene.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV