Cekin.si
Slovenci v tujini pogosto iščejo delo v gostinstvu in turizmu.

Kariera

Evropa ponuja 1.013.795 prostih delovnih mest!

N.Š.
11. 02. 2011 07.32
6

V bazi Zavoda za zaposlovanje je trenutno 115.132 iskalcev zaposlitve. Število prostih delovnih mest: 1962. Zaposlovanje se menda krepi, a veča se še vedno tudi brezposelnost. Dobiti novo delo, ko človeka postavijo na cesto, je tako vse prej kot lahka naloga.

In potem je tukaj še neka druga baza trga dela. Baza Eures, kjer najdete podatke o prostih delovnih mestih v 31 evropskih državah. V bazi je trenutno 1.013.795 prostih delovnih mest iz prav vseh delovnih področij. Prav tako lahko iskalci dela v bazo vnesejo svoj življenjepis in upajo, da jih bo delodajalec opazil sam. Trenutno je v bazi 578 544 življenjepisov po katerih brska 23 005 registriranih delodajalcev.

Tudi Slovenci iščejo delo na ta način. Trenutno jih je v evropski bazi iskalcev 4376. Čeprav interes (še) ni tako velik, so nam povedali v zaposlitvenih agencijah Addecco in Manpower. Negotovost pred odhodom v tujino je velika, tudi zato, ker mnogi ne vedo, kje poiskati informacije o zaposlovanju v drugih evropskih državah. Eures je nastal tudi s tem namenom, tam imajo namreč posebej za to usposobljene svetovalce. 'Leta 2010 se je na nas po informacije obrnilo okoli 8000 Slovencev,' nam je povedala Nada Senada Plestenjak iz službe za zaposlovanje na republiškem zavodu za Zaposlovanje. Prednost iskanja zaposlitve v tujini preko eures je tudi, da so potencialni delodajalci preverjeni, s čimer se da izogniti marsikateri nevšečnost.

Večina Slovencev, ki išče delo v tujini stara do 35 let

Mladi pa so na splošno bolj pripravljeni spremeniti državo življenja in dela, ker še nimajo družinskih in drugih obveznosti. 'Najpogosteje sprašujejo o možnostih zaposlovanja v Avstriji, Italiji in Nemčiji, predvsem zaradi geografske bližine ter tradicije zaposlovanja v omenjenih državah. Zaradi dobrega znanja angleškega jezika povprašujejo tudi o zaposlitvenih priložnostih v Veliki Britaniji. Precej iskalcev zaposlitve zanima delo v skandinavskih državah. Na obmejnih področjih se je število iskalcev zaposlitve v tujini rahlo zvišalo,' razkriva Plestenjakova.

Nabor del v evropski bazi je obširen - od manj zahtevnih del do zaposlitev na specifičnih strokovnih delovnih mestih.
Nabor del v evropski bazi je obširen - od manj zahtevnih del do zaposlitev na specifičnih strokovnih delovnih mestih.FOTO: iStockphoto
Na drugi strani pa se je množično povpraševanje po zaposlitvah v državah, ki jih je kriza najhuje prizadela, na primer Irski, manjše. Iskalce zaposlitve zanima predvsem, kakšne so možnosti za zaposlitev v tujini, kakšni so delovni pogoji, plače ter kako visoki so stroški življenja v določeni državi.

'Po različnih možnostih zaposlitve sprašujejo predvsem diplomanti družboslovnih usmeritev, ki v Sloveniji težje najdejo zaposlitev. Veliko je tudi povpraševanja po enostavnih delih kot so pomožna dela v gostinstvu, delo v proizvodnji, skladišču, pakiranju in sezonska dela. Zanimanje je precejšnje tudi za delo v turizmu in gostinstvu. V zadnjem času je več povpraševanja za delo v tujini v gradbeništvu, kar je verjetno posledica odpuščanj gradbenih delavcev v Sloveniji,“ pojasnjuje Plestenjakova.

Kako do službe v tujini?

Prva postaja bo najbrž portal Eures ali pa njihov svetovalec.

Slovenci v tujini pogosto iščejo delo v gostinstvu in turizmu.
Slovenci v tujini pogosto iščejo delo v gostinstvu in turizmu.FOTO: iStockphoto

Potreben je vpis v bazo življenjepisov na Evropskem zaposlitvenem portalu (eures), prek katerega lahko nato iščete prosta delovna mesta v 31 evropskih državah. Svetovalec pa vam bo ponudil najpomembnejše informacije. 'Svetovalec iskalce zaposlitve opozori na postopke pred odhodom v tujino, torej izdelava življenjepisa, nabor priporočil, priznavanje izobrazbe, izvoz socialnih pravic in podobno ter na postopke ob prihodu v novo državo - prijava zaposlitve, prijava bivanja, pridobivanje zavarovalnih, davčnih številk …' pravi Plestenjakova in opozarja, da se načini iskanja zaposlitve od države do države razlikujejo.

V Franciji se na na primer prosto delovno mesto prijavljajo z lastnoročno napisanim predstavitvenim pismom in priloženim življenjepisom. V nasprotju z navedenim pa se na Švedskem, kjer je zelo pogosto pošiljanje elektronskih prijav in se lastnoročno napisane prijave ne uporabljajo. Najpogosteje se sicer zatika pri neznanju jezika. Znanje jezika države, v kateri se išče zaposlitev, je načeloma obvezno. Seveda pa je raven znanja jezika odvisna od delovnega mesta.

Podatka, koliko Slovencev dela v tujini, ni

Kako uspešni so Slovenci s tovrstnimi prijavami na prosta delovna mesta, pristojni ne vedo. Zagotovo vsako leto nekaj. Vedo pa, koliko je tujcev pri nas. Zaradi spremljanja gibanj na slovenskem trgu dela je za državljane EU, EGP ali Švicarske konfederacije  namreč potrebno opraviti prijavo zaposlitve. Delodajalec prijavi zaposlitev državljana iz omenjenih držav  s prijavo v socialno zavarovanje pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Poleg državljanov nekdanjih jugoslovanskih republik, ki so najštevilčnejše zastopani, je bilo v Sloveniji lani 2794 Bolgarov, 802 Slovaka in 590 Romunov.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861