Cekin.si
Tale misli, da zna vse sama!

Kariera

Fotografija, ki te ljubim digitalno!

Tony Carter
21. 06. 2010 03.01
0

To, da zna fotografirati, si domišlja skoraj vsak, kar v neki meri celo drži, saj avtomatika, prefinjena elektronika in dovršeni programi, ki so vgrajeni v današnje digitalne fotoaparate, res naredijo levji delež.

Tale misli, da zna vse sama!
Tale misli, da zna vse sama!FOTO: iStockphoto
Naj gre za rojstvo, poroko, sanjski dopust ali čisto "navadni" sprehod – digitalna priročna stvarca je naš zvest sopotnik.

Fotografije, ki jih naredi avtomatika, so v zasebne oziroma amaterske namene najbrž popolnoma zadostne, za profesionalne namene pa je seveda treba za pomoč oziroma končni izdelek najeti profesionalnega fotografa.

Veliko ljudi se tudi sprašuje, zakaj kupiti videokamero, če tudi fotoaparati omogoča snemanje filmov ali vsaj filmčkov in – ne nazadnje – zakaj sploh kupiti fotoaparat, če ga ima vgrajenega že vsak malo boljši mobilnik.

Za odgovore smo povprašali dva "enooka" mojstra s "tretjim očesom", Aljošo Korenčana, fotografa in snemalca iz Ljubljane, in Matjaža Očka, profesionalnega fotografa iz Celja.

Mobilnike in fotoaparate, ki so v že osnovi namenjeni izdelovanju fotografij, ne smemo metati v isti koš. —Aljoša Korenčan

Aljoša Korenčan o sebi

S fotografijo sem se začel ukvarjati konec osnovne šole, moj prvi fotoaparat je bil žepni Hanimex, "plastic-fantastic" z eno majhno lečo in z možnostjo nastavitve treh zaslonk (sonce, oblačno, strela), ni še bil digitalen, uporabljal je film. Danes je to ljubiteljski kos, tako imenovan lomographic.

To je bila bolj ''snapshot'' fotografija, a kmalu, ko sem dojel, kaj je res prava igra svetlobe in senc, sem prešel na zrcalnorefleksni fotoaparat Practika, ki je postal nepogrešljiv. Fotografiral sem tako z barvnimi kot tudi črno-belimi filmi.

V "digitalni vojni" danes uporabljam digitalni zrcalnorefleksni fotoaparat, ker pa se predvsem ukvarjam s filmsko fotografijo, pa kljub vsej poplavi digitalnih kamer osvetlim še kak meter filmskega traku.

Mateja in Matjaž
Mateja in MatjažFOTO: Matjaž Očko, www.m2o.si

Matjaž Očko o sebi

Fotografija me je najprej začela zanimati po tehnični plati, saj sem velik navdušenec tehnike oziroma tehnologije nasploh. Sem otrok digitalne dobe, tako da sem obdobje fotografiranja na film žal "prešprical".

Začel sem na Canonu 300D, moj hobi pa je zelo hitro prerasel v honorarno fotografiranje za razne zabave, časnike in podobno, sčasoma pa tudi v poklic. Približno pet let se s to dejavnostjo ukvarjam profesionalno kot poklicni fotograf.

Primarno se posvečam modni, komercialni in portretni fotografiji, po potrebi pa me zanese tudi k reportažam, poročni fotografiji in večjim koncertom. Svoje delo sem združil z dekletom Matejo, ki je med drugim vizažistka, skupaj ustvarjava pod imenom M2O.

Zakaj kupiti videokamero, če tudi novejši in nekoliko boljši fotoaparati omogočajo snemanje videoposnetkov v solidni, tudi visoki HD-kakovosti?

Matjaž Očko

Kot fotograf težko navijam za nakup videokamere, saj bi ta denar raje namenil nakupu malce boljšega fotoaparata, ki prav tako snema video v HD- ali full-HD-ločljivosti, če gre le za domačo oziroma nezahtevno uporabo. Tako imamo vedno pri roki kakovosten fotoaparat, hkrati pa lahko kadar koli preklopimo na videonačin zapisa.

Hotel, kot ga vidi Aljoša.
Hotel, kot ga vidi Aljoša.FOTO: Aljoša Korenčan, www.fotokamerad.si

Videokamere imajo seveda tudi nekaj prednosti pred fotoaparati, ki zajemajo video. Na spominski medij zaradi manjše velikosti tipala spravimo veliko več posnetkov kot pri videu, ki ga zapisuje fotoaparat, zaradi same oblike videokamero tudi veliko lažje in predvsem bolj stabilno držimo v rokah, medtem ko so tresljaji pri fotoaparatih zaradi razmeroma kratkega ohišja veliko bolj opazni.

Najbolj očitna razlika v kakovosti je seveda pri zrcalnorefleksnih fotoaparatih (SLR), ki imajo poleg izjemno čiste slike pri visokih občutljivostih (ISO) neverjetno kakovosten zapis videa, ki ga lahko primerjamo z najdražjimi profesionalnimi videokamerami.

Najnovejše SLR-aparate v zadnjem času tako že uporabljajo za snemanje nadaljevank in filmov v Hollywoodu, ena izmed takšnih je na primer serija Dr. House, saj je cena takšnega aparata in opreme relativno majhna v primerjavi z ekvivalentno profesionalno kamero najvišjega razreda, razlike v kakovosti pa za gledalca praktično ni.

Aljoša Korenčan

Če gre za male kompaktne fotoaparate, se ne strinjam, da je slika boljša. Pri novejših zrcalnorefleksnih fotoaparatih pa je z večjim tipalom in boljšimi lečami dosežek veliko boljši kakor pri kompaktnih videokamerah nižjega cenovnega razreda. Za zahtevnejše posnetke tako uporabimo kamero, ki je temu namenjena.

Pri raznih turističnih posnetkih za domačo rabo pa se zaradi same teže in velikosti lažje znajdemo z malimi kompaktnimi fotoaparati ali tudi mobilniki, saj je pomembneje, kaj je na posnetku in ne, s čim smo posnetek posneli.

Dobro fotografijo naredi dober fotograf, ne dobra oprema!
Dobro fotografijo naredi dober fotograf, ne dobra oprema!FOTO: iStockphoto

Zakaj bi sploh kupili fotoaparat, če ga ima vgrajenega skoraj vsak mobilni telefon?

Aljoša Korenčan

Mobilnike in fotoaparate, ki so v osnovi že namenjeni izdelovanju fotografij, ne smemo metati v isti koš. Mobilnik vsekakor nima tako kakovostne leče, ki je kot prva odgovorna za rezultat dobre fotografije. Na primer 5 milijonov pikslov (slikovnih točk) lahko pomeni boljšo sliko, kot na primer 8 milijonov pikslov, ker sorazmerno z velikostjo tipala določamo tudi ločljivost slike.

Matjaž Očko

Skoraj vsak mobilnik že ima vgrajen fotoaparat ali kamero, kakovost slike z vsako generacijo strmo narašča. Kljub temu pa majhne leče, majhni slikovni senzorji in šibke LED-bliskavice še vedno niso kos kakovosti slike modernih kompaktnih in cenovno ugodnih fotoaparatov.

Zavedajmo se, da število pikslov ni nujno pogojeno s kakovostjo fotografije, saj je ta bolj odvisna od kakovosti leč, svetlobnega senzorja in procesorja, ki skrbi za pravilno interpretacijo signalov

Število pikslov nam pove le velikost fotografije oziroma kako veliko fotografijo lahko natisnemo brez izgube kakovosti. Kakovost fotografij in videa z mobilnikov se hitro približuje kakovosti kompaktnih fotoaparatov, vendar bo potrebovala še nekaj časa, inovacij in razvoja.

Najnovejše SLR aparate v zadnjem času tako že uporabljajo za snemanje nadaljevank in filmov v Hollywoodu, ena izmed takšnih je na primer serija Dr. House —Matjaž Očko

Kakšen nakup priporočate domačim, ljubiteljskim fotografom, da bodo njihove fotografije solidne?

Matjaž Očko

Nenapisano pravilo sicer pravi, da je pomemben fotograf in ne oprema, a vendar je pri izbiri vseeno dobro biti previden. Dandanes že skoraj težko zgrešimo pri nakupu digitalnih fotoaparatov, saj praktično vsi novejši modeli dosegajo izjemno kakovost fotografij, in če se bomo odločili za katero koli od vodilnih znamk, izbira ne bo napačna.

Morda je vseeno bolje pred nakupom v trgovini aparat prijeti v roke in ga preizkusiti v praksi, saj je občutek v roki in razporejenost funkcij ter izbirnih menijev lahko hitro odločilen faktor pri nakupu.

Pazite, da ima aparat čim več optičnega zooma, saj je digitalni zoom bolj kot ne le zasilna rešitev. Prav tako je vredno omeniti, da ne zapravljajte denarja in ne kupujte aparata, katerega dodatnih funkcij ne boste nikoli uporabili.

The Tide
The TideFOTO: Aljoša Korenčan, www.fotokamerad.si

Aljoša Korenčan

Priporočam nakup malih kompaktnih, digitalnih fotoaparatov z večjim širokokotnim objektivom kot prevelikim optičnim zoomom, saj se z njim pri fotografiranju lažje znajdeš v prostoru.

Naj vas ne zavede oglaševani digitalni zoom, ker z njim izgubljamo na kakovosti same slike, saj lahko te povečave izvedemo tudi na domačem računalniku z različnimi programi za obdelavo fotografij.

Za zahtevnejše ljubitelje fotografije pa so prava izbira zrcalnorefleksni digitalni fotoaparati z vsaj dvema zoom objektivoma različnih razponov.

Vaše mnenje o prikazu posnetih fotografij na zaslonu računalnika oziroma tistih, ki so profesionalno natisnjene na fotografski papir?

Aljoša Korenčan

Menim, da je fotografija trenutek, spomin, utrinek. Kljub vsem mogočim digitalnim prikazom ima natisnjena fotografija še vedno večjo dušo na papirju, v albumu, predalu, denarnici ali lepo uokvirjena na steni.

Matjaž Očko

Z digitalizacijo fotografije je razvijanje fotografij na papir malce upadlo, fotografije so shranjene na trdih diskih, pregledovanje fotoalbumov pa je žal nekako šlo v pozabo.

Lepotica skozi Matjaževe oči.
Lepotica skozi Matjaževe oči.FOTO: Matjaž Očko, www.m2o.si

Pomembno se je zavedati, da so fotografije na papirju skoraj večne, medtem ko iz trdega diska kaj hitro izginejo ob raznih okvarah, zato je pametno imeti vse svoje pomembnejše dokumente in fotografije arhivirane na zunanjih diskih ali ploščkih DVD oziroma vedno vsaj še v eni kopiji na trdem disku, ki je ločen od sistema.

Razen tega so fotografije na papirju videti veliko lepše, zadnje čase pa se vse bolj uveljavlja tudi izdelava fotoknjig, ki so videti čisto enako kot na primer knjige, kupljene v knjigarni, le da so v takšni knjigi natisnjene vaše fotografije in po želji tudi besedilo, ki ste ga napisali sami. Takšna fotoknjiga je lahko tudi prelepo darilo raznim prijateljem, sorodnikom in tistim, ki jih imamo radi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861