Cekin.si
Slovenija: mafijske združbe pri nas med seboj obračunavajo le izjemoma, je pa zato vse več družinskih umorov. Morda je vmes tudi kakšen plačan.

Kariera

Plačani morilec. Sanjski poklic?!

N.Š.
22. 06. 2010 12.48
0

Kaj imajo skupnega plačani morilci in tajnice, ki obvladajo več jezikov? V Mehiki plačo. Ta na mesec znese okoli 12.000 pesov. Če znesek preračunamo v evre, je boren. Nekaj manj kot 800 evrov. Za mehiške razmere pa gre za kar soliden zaslužek.

Slovenija: mafijske združbe pri nas med seboj obračunavajo le izjemoma, je pa zato vse več družinskih umorov. Morda je vmes tudi kakšen plačan.
Slovenija: mafijske združbe pri nas med seboj obračunavajo le izjemoma, je pa zato vse več družinskih umorov. Morda je vmes tudi kakšen plačan.FOTO: POP TV

Delo obsega umor, popolno molčečnost in izginotje trupla, čeprav naročnik pogosto zahteva kakšno “trofejo”, ki dokazuje, da je tarča resnično mrtva. Zaposlitev pri šefu kartela pa pomeni tudi, da v času, ko ne izvajate svoje primarne dejavnosti, skrbite za njegovo varnost. V Mehiki morilce namreč ne najamejo za posamezno nalogo, ampak na mesec.

Seveda boste med mehiškimi poklicnimi morilci našli tudi zares velike zaslužkarje. Na primer možakarja, ki je “pospravil” Roblesa Liceaga, šefa policije okrožja Federal. Ta je za dobro opravljeno nalogo zaslužil 200 milijonov pesov, torej okoli 13 milijonov evrov. Ampak dejstvo je, da prav v Mehiki, kjer tovrsten posel najbolj cveti, plačani morilci zaslužijo najmanj.

Avstralski nacionalni inštitut za kriminologijo ugotavlja, da avstralski plačani morilci za opravljen umor dobijo med 13 in 76 tisoč dolarji. Povprečen mehiški morilec bi moral za takšno vsoto delati kar nekaj časa. Tudi nevarnost dela je precej večja, saj večino tovrstnega mehiškega kriminala predstavljajo spori med narkokarteli in znotraj njih. Umorjeni so tako večinoma pripadniki mafijskih klanov, policisti in sodniki, ki jih niso uspeli podkupiti, politiki in poslovneži, najeti morilci, ki so obenem tudi varnostniki svojih šefov, pa se pobijajo tudi med seboj. Avstralski plačani morilci pa namesto na ulici delajo v urejenih hišah. Avstralska nacionalna raziskava je namreč pokazala, da tam plačane morilce večinoma najemajo zakonski partnerji, ki si ne želijo, da jim partner ob ločitvi pobere pol premoženja, odide z drugim, ali pa želijo pobrati denar od življenjskega zavarovanja.

Tudi španski najeti morilci si lahko privoščijo vilo z bazenom. Sodeč po lanskih uradnih statistikah je v Španiji na leto okoli 40 naročenih umorov, tistih, kjer policija tega ni uspela dokazati, a je obstajal močan sum, pa še nekajkrat več. Povprečna plača morilca na umor: od 20 do 50 tisoč evrov. Čeprav je število naročenih umorov na prvi pogled v primerjavi z Mehiko, kjer je v zadnjih štirih letih na ta način umrlo že 10.500 ljudi, majhno, pa je za Evropo vseeno precej visoko. Razlog, tako menijo oblasti, tiči v dejstvu, da je Španija druga največja porabnica kokaina na svetu, večje povpraševanje je le še v Združenih državah Amerike.

Sicer pa plačani morilci, ki delujejo na območju zahodne, srednje in severne Evrope večinoma niso domačini, ampak gre za vzhodne Evropejce, v Španiji pa za prišleke iz Južne Amerike. Kolumbijski karteli, ki so eden največjih delodajalcev za plačane morilce na svetu, jih celo novačijo na letalski relaciji Bogota–Madrid. “V Bogoti sem se usedel na letalo in moj sopotnik me je naenkrat začel spraševati, ali bi me zanimalo spremeniti kariero, opraviti tu in tam kakšen posel za nekega res pomembnega 'poslovneža' ... Rekel sem, da ja, in vprašal, kaj bi moral storiti. In mi je povedal, da bi moral nekoga ubiti,” se spominja zdaj že upokojeni plačanec, ki pa svoje ime seveda skrbno skriva pred mediji in predvsem policijo. “Težko je samo prvič. Morda še drugič, potem pa je občutek isti, kot če bi hodili na delo v tovarno,” pravi. Precej manj pa je nad nekdanjo zaposlitvijo navdušen njegov stanovski kolega, ki se je po nekaj letih 'spreobrnil', se poročil in si našel zakonito, čeprav slabo plačano službo. “Še vedno vidim obraze svojih žrtev, preganjajo me na vsakem koraku. Sovražim vsak peso, ki sem ga prislužil na ta način!”

Da je plača morilca pač odvisna od bogastva države, je trditev, s katero se mehiški morilci ne strinjajo in za primer navajajo argentinske, kjer so življenjski pogoji po nekaj finančnih zlomih države približno tako težki kot v Mehiki, a njihovi kolegi tam na opravljeno nalogo dobijo okoli 5000 dolarjev.

Bolj verjetna razlaga, zakaj je “smrt” v Mehiki tako zelo poceni, je kriza na trgu dela. Brezposelnost je, še posebej med najrevnejšimi sloji, izjemno visoka, če se vam že uspe dokopati do 'legalne' službe, pa je ta neverjetno mizerna. “Z minimalno plačo se ne da preživeti niti en teden, delati je pa treba kot žival. Če mi dajo dobre denarce, ubijem kogar koli, moji kolegi pa tudi,” trdi mladenič iz revnega predela mehiške prestolnice. “Če si od tukaj, je kriminal najboljša priložnost, da se izmažeš iz primeža revščine,” trdi. 'Službo' pri mafijskih šefih tako na dan išče na stotine mladih fantov. Ko storijo prvo napako, jih 'el jefe' enostavno zamenja z novimi. Večina jih tako namesto bogastva najde smrt. “Lepo smrt”, kot pravijo šefi kartelov. Brez trupla in brez dokazov. Enostavno izginejo – tako kot nekoč njihove žrtve.

In Slovenija …

"V Republiki Sloveniji posebej ne vodimo evidenco plačanih morilcev, problematika kaznivih dejanj na tem področju pa je relativno majhna gledano primerjalno na druge tranzitne in večje države ali pa primerjalno na države bivše Jugoslavije,“ pravijo na policiji. "Slovenci morimo predvsem v krogu družine, se pa pri obravnavi manjšega števila kaznivih dejanj pojavljajo tudi elementi, ki bi lahko nakazovali na določene povezave med tako imenovanimi združbami, kjer bi lahko kot motiv izstopalo naročilo ali plačilo za kaznivo dejanje.“ A poudarjajo, da je dokazovanje takega kaznivega dejanja izjemno težko. "To je posledica odsotnosti podatkov iz same preiskave kaznivega dejanja, kot so prelivi denarnih sredstev na račune, osebni in tajni dogovori med naročnikom in storilcem, molčečnost naročnika in morilca o samem naročilu in podobno.“

In če lahko v tujini morilca najamete že kar na spletu, v Sloveniji takšne 'spletne ponudbe' policisti še niso zasledili. Če bi obstajala, pa bi bila naloga skrbnika strani, da takšno vsebino odstrani in prijavi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861