Minister za javno upravo Davorin Mlakar je tako razpisal natečaj, s katerim išče najboljšega ponudnika, ki bo priskrbel zadostno število alkotestov, s katerimi bi naj preverjali alkoholiziranost uslužbencev javne uprave. Ti menda v službo prihajajo vse manj trezni.
Zdaj pa bodo z alkotesti lahko proti tistim, ki bodo delali pod vplivom alkohola, ustrezno ukrepali – sumi brez dokazov namreč niso dovolj. Po hrvaški zakonodaji je sicer na delovnem mestu prepovedano imeti v krvi več kot 0,5 promila alkohola, prepovedano je tudi prinašanje alkohola na delovno mesto.
Minister je sicer povedal tudi, da je statistika porabe alkohola na Hrvaškem zastrašujoča, saj je kar 25% Hrvatov kroničnih alkoholikov, nadaljnjih 25% pa na dobri poti, da to postanejo. Prav stres v službi bi naj bil eden izmed najpogostejših vzrokov, da se občasni pivci spremenijo v kronične alkoholike. Tudi statistika ozdravljenih alkoholikov je vse prej kot rožnata, saj v prvem letu po zdravljenju ne pije 70% pacientov, a se po petih letih odstotek zniža na 35%.
Marsikdo, ki ima težave z alkoholom, pa v opitem stanju hodi tudi v službo in temu bi naj sosedje vsaj v javni upravi zdaj naredili konec. Nad idejo niso navdušeni sindikati, ki trdijo, da bi grob obračun z alkoholiki v obliki odpovedi, lahko močno povečal skupino revnih ter dodajajo, da je izvajanje alkotestov mobing nad zaposlenimi in kršenje njihovih pravic, saj po njihovem mnenju večina pije zaradi stresnih služb.
Minister zaenkrat ostaja neomajen – kdor dela v javni upravi, mora biti v službi trezen!
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV