Inteligenčni kvocient (IQ) Alberta Einsteina so ocenili na 160, kraljica popa Madonna naj bi imela IQ 140 in legendarni ameriški predsednik J.F. Kennedy 'le' 119. Vsak na svojem področju so, oziroma so bili, izredno uspešni. A dejstvo je, da po svetu hodijo in so hodili bolj inteligentni ljudje od njih. Najvišji IQ (228) so izmerili Američanki Marilyn vos Savant, a kljub temu da je dokaj uspešna pisateljica, njeni dosežki niso primerljivi z omenjeno slavno trojico.
Ugotovitve strokovnjakov kažejo, da je za uspeh poleg klasične, recimo ji akademske inteligence, treba razviti tudi čustveno, moralno in telesno inteligenco. Raziskave so pokazale, da IQ sestavlja le 20 odstotkov dejavnikov, ki določajo življenjski uspeh, preostalih 80 odstotkov pa sodi na ostala področja. Poglejmo katera:
Čustvena inteligenca
O čustveni inteligenci je bilo do sedaj največ napisanega. Značilnosti čustvene inteligence so psihologi razvrstili v pet temeljnih področij: zavest o sebi, samokontrola, samomotivacija, empatija in iznajdljivost v družabnih stikih. Od čustvene inteligence je odvisno, kako se bomo spopadli z izzivi, kako se bomo na njih odzvali, kako se bomo vklopili v delovno okolje, na kakšen način bomo komunicirali … Največji sodobni 'ubijalec' čustvene inteligence naj bi bil stres. Za izboljšanje le te se torej izogibajte stresu in večkrat razmislite o svojem vedenju, dejanjih in odzivih.
Moralna inteligenca
Moralna ali duhovna inteligenca je tista inteligenca, skozi katero se kaže vaš čut do ljudi, sposobnost prevzemanja odgovornosti, integriteta, sposobnost odpuščanja ... Od te vrste inteligence je odvisno, ali ste se sposobni držati zastavljenih ciljev in danih obljub ali boste pošteni do sebe in do drugih. Etika in delovne navade so pogosto ključ do uspeha.
Telesna inteligenca
Kot je zapisal avtor knjige Telesna inteligenca Primož Škobrne, je to sposobnost telesa, da ohranja uravnoteženo stanje, se obnavlja, odstranjuje tuje in poškodovane celice, skratka zna poskrbeti zase. Telesna inteligenca nam tudi narekuje, kako naj ravnamo, ko smo bolni, ko nam nečesa manjka. Ko imamo virozo in vročino, instinktivno spremenimo prehrambne navade. Odklanjamo sladko hrano in čutimo, da potrebujemo več tekočine. Podobno velja, ko imamo kakšne druge telesne težave. Včasih instinktivno sežemo po ravno pravem čaju, zelišču, sadežu, kot bi nevidna inteligenca usmerjala našo roko.
Samo visok inteligenčni kvocient torej ni dovolj. Za uspeh potrebujemo pamet, etiko, delovne navade, sposobnost komuniciranja in delovanja v širšem okolju in zdravo telo. A na koncu je še vedno lahko odločilno zgolj to, da ste ob pravem trenutku na pravem mestu.
Spremljajte nas na Facebooku!
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV