
Delavci, ki zbolijo med svojim dopustom, lahko sedaj od delodajalcev zahtevajo izostalo koriščanje dopusta, je razsodilo sodišče Evropske skupnosti. Evropsko sodišče je namreč odločilo, da imajo delavci pravico zahtevati ponovni dopust, če je bil ta prekinjen zaradi bolezni. V skladu s pogoji iz sodbe je celo dovoljeno, da prenesejo ves letni dopust zaradi bolezni kar na naslednje leto. Ob tem pa odvetniki opozarjajo na vrsto morebitnih zlorab s strani zaposlenih.
Način dokazovanja delavčeve bolezni naj bi bil odvisen od posameznega delodajalca in njegove politike. Pri besedilu odločbe pa predvsem ni čisto jasno, na kateri stopnji bi moral delavec kontaktirati svojega delodajalca zaradi preložitve dopusta. Odvetniki vseeno opozarjajo, da ni nobenega razloga, da delavec, ki se mu je dopust že začel, ne bi moral uveljavljati pravice o prestavitvi svojega dopusta. Odločitev je torej na strani delodajalcev, da verjamejo na besedo zaposlenih ali pa zahtevajo podrobno zdravniško potrdilo s podrobno razlago zdravljenja. Glede na mnenje strokovnjakov bi bilo za delodajalce izredno pomembno, da ima vsak ponudnik dela pravico zahtevati predložitev prepričljivih dokazov o bolezni svojega zaposlenega v času dopusta, pri čemer mora biti jasno razvidno, da delavec v času bolezni ni zmožen koristiti dopusta.

Iz različnih evropskih držav odmevajo primeri, ko je na primer zaposleni imel predviden en mesec letnega dopusta v poletnem času, vendar se je tik pred začetkom dopusta poškodoval in bil zavrnjen pri prošnji za preložitev dopusta. S pritožbo na Evropsko sodišče je tako zaposleni dosegel, da se mu je dopust preložil na drugo časovno obdobje oziroma če je bilo potrebno, na naslednje leto. Če bo evropska direktiva dokončno uveljavljena, bo to pomenilo, da bo delavcu v primeru nekoriščenja letnega dopusta v času bolniške omogočeno, da se mu neizkoriščen letni dopust odobri za drugo časovno obdobje. Ob tem pa naj bi bili pritiski delodajalcev vse hujši, saj zaposlenim grozijo, da morajo porabiti ves dopust v tekočem letu, saj ga lahko v nasprotnem primeru popolnoma izgubili.
Stroški delodajalcev in zavarovalnice so zaradi zdravstvene odsotnosti (absentizma) v Sloveniji ocenjeni med 750 in 800 milijonov evrov, od tega znašajo nadomestila plač v breme delodajalcev od 235 do 250 milijonov evrov. Če bi število izgubljenih dni zaradi bolniških staležev zmanjšali za 10 odstotkov, bi v zdravstveni blagajni prihranili približno 50 milijonov evrov. Če bi znižali še odstotek nadomestila plač za odsotnost od dela zaradi bolniške, bi bil skupaj prihranek lahko več kot 80 milijonov evrov. Seveda pa številke delujejo tudi v obratni smeri. Če bi se število izgubljenih dni zaradi bolniških staležev še povečalo, bi to le poglobilo luknjo v zdravstveni blagajni, "izkoriščanje" bolniške odsotnosti namesto dopusta pa bilo pri tem več kot odlično orodje.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV