Koliko otrok je prisiljeno delati v nemogočih pogojih je težko ugotoviti. Po podatkih ameriškega minsitrstva za delo naj bi jih bilo kar 115 milijonov. Na spisku izdelkov pri nastanku katerih naj bi sodelovali izkoriščani otroci je kar 128 izdelkov. Gre za surovine in izdelke, ki so dnevno v uporabi tudi v naših gospodinjstvih in ob uporabi katerih se ne zavedamo, da so nastali s pomočjo izkoriščanja otrok.
Preproge
Preproge, ki jih izdelujejo v Afganistanu, Indiji, Iranu, Nepalu in Pakistanu so zelo pogosto delo otroških rok.

Kakav
Kakav je dobrina katere vrednost nezadržno raste, v vsaj petih državah pa ga pridelujejo tudi s prisilnim delom, tako otrok, kot odraslih. Države, ki so se znašle na neslavnme seznamu: Kamerun, Slonokoščena obala, Gana, Gvineja in Nigerija.

Premog
Sicer se sliši kot zgodba izpred dveh stoletij, pa žal ni.V rudnikih premoga v Kolumbiji, Mongoliji, Severni Koreji, Pakistanu, na Kitajskem in celo v Ukrajini naj bi še vedno izkoriščali otroke.
Diamanti
Kar sedem držav pod bleščečimi diamanti skriva umazane roke: Angola, Centralna Afriška Republika, Kongo, Gvineja, Liberija, Sierra Leone in Zimbabve.
Blago in oblačila
Nežne otroške roke naj bi bile idealne za šivanje oblačil, kar pa še ne omeni, da je najmlajše dovoljno zlorabljati v komercialne namene. No ponekod si s pravicami otrok ne dajo dosti opravka. Na seznamu so: Argentina, Kitajska, Indija, Jordanija, Malezija in Tajska.
Riž
V vsaj osmih državah sveta pri proizvodnji riža sodelujejo cele družine, od najmlajšega do najstarejšega člana. Če bo, kot država porekla na škatli riža, ki jo boste v trgovini držali v rokah, navedena Brazilija, Burma, Dominikanska republika, Indija, Kenija, Mali, Filipini ali Uganda, se raje zamislite.
Kava
V kar 13 državah na svetu, za proizvodnjo kave izkoriščajo otroško delovno silo. Ko boste zjutraj uživali ob skodelici toplega poživljajočega napitka, se spomnite na otroke v Kolumbiji, Mehiki, Gvineji, Hondurasu, Nikaragvi. El Salvadorju, Keniji, Slonokoščeni obali, Dominikanski republiki, Panami, Tanzaniji in Ugandi.
Tobak
Javna podoba tobaka je v zadnjih desetletjih zaradi njegovih številnih negativnih učinkov na zdravježe dodobra načeta. Dejstvo da za predelavo te omamne rastline kar v 15 državah izkoriščajo otroke, zagotovo ne bo pripomoglo. Države, ki so se znašle na spisku so: Argentina, Brazilija, Indonezija, Kazahstan, Kenija, Kirgizija, Libanon, Malavi, Mehika, Mozambik, Nikaragva, Filipini, Tanzanija, Uganda in Zambija.
Bombaž
Obiranje bombaža je bilo v preteklosti znano kot delo sužnjev. Očitno se svet razvija in napreduje samo navidezno, saj ga kar v šestnajstih državah na svetu obirajo otroci ali delavci pod prisilo. Nekatere izmed teh držav danes sodijo celo med najhitreje rastoča gospodarstva na svetu. Sprašujemo se v katerem stoletju se nahajajo: Argentina, Azerbejdžan, Benin, Brazilija, Burkina Faso, Kitajska, Egipt, Kazahstan, Kirgizija, Pakistan, Paragvaj, Tadžikistan, Turčija, Turkmenistan, Uzbekistan in Zambija?
Zlato
V imenu zlata in bogastva so se rušile države, propadali so imperiji, sužnji te najbolj žlahtne kovine pa smo še danes. V sedemnajstih državah po svetu so v pridobivanje te rude še vedno vpeti otroci. Bolivija, Burkina Faso, Kolumbija, Kongo, Ekvador, Gana, Gvineja, Indonezija, Mali, Mongolija, Nikaragva, Niger, Severna Koreja, Peru, Filipini, Senegal in Tanzanija zaključujejo našo lestvico neslavnih.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV