Kar nekaj fraz, ki jih marsikdo uporablja skoraj vsak dan, morate izbrisati iz službenega besednjaka, če želite uspeti in zgraditi uspešno kariero. Za nekatere izmed njih lahko celo zmotno menimo, da nas v primerjavi s sodelavci prikažejo kot bolj zagnane in bolj delavne, v resnici pa je njihov učinek ravno nasproten.
"Poskusil bom"
Ko šefu (šefinji) odgovorite, da boste nalogo, ki vam jo je ravnokar zadal, poskusili opraviti, si niste naredili nobene usluge. Ne samo, da je vaš nadrejeni v resnici ni slišal, ampak je ob tem zaznal še umikanje in prevaro. Če naloge ne morete izpolniti, recite ne in zavrnitev dobro argumentirajte, če pa boste nalogo opravili, povejte to samozavestno in odločno!

"Mogoče" in "Ne vem"
Vedno je razlika med tistim, česar resnično ne veste, in uporabo teh besed zgolj zato, da bi se izognili določeni obveznosti ali opravilu. Mogoče in ne vem dajeta vtis, da ne obvladate svojega področja ter se izogibate obveznostim.
"Vas pokličem"
Marsikdaj se iz neugodne situacije gladko izvlečemo tudi z izgovorom, da bomo na nekaj odgovorili kasneje, pa se to nikoli ne zgodi. Zaradi takih situacij lahko izgubite kredibilnost in hitro boste obveljali za neodgovornega. Če se sami znajdete v situaciji, ko veste, da vam nekdo obljublja klic, ki ga nikoli ne bo, ne zaključite pogovora, dokler ne določite datuma in ure povratnega klica. Tako se je dogovoru veliko težje izogniti.
"Če"
Pri izpolnjevanju nalog, predvsem pa pri projektih, pri katerih sodeluje več ljudi, je beseda „če“ lahko zelo nevarna. Ponavadi jo uporabljajo tisti, ki si že pripravljajo teren za to, da bodo imeli njihovi izgovori ob neuspehu večjo težo. Če imate v svoji ekipi takega člana, razmislite, če resnično verjame v projekt in njegov uspeh.
"Ja, ampak"
"Ja, ampak" bi bil lahko sinonim za izgovor. Če vas nadrejeni ali poslovni partner sooči z neugodno situacijo, argumentacijo svojih dejanj pričnite raje z besedami, ki bodo odrazile vašo samozavest in prepričanost v svoja dejanja. Če to besedno zvezo uporabljate, da bi se izognili določenim nalogam, bodite toliko pametni, da jih ne boste nadaljevali z imenom sodelavca ali sodelavke, npr.: Ja, ampak Janez ..." Izpadli boste naravnost otročje.
"Če bi ugibal"
Ne ugibajte. Redkokdo na tem svetu ima svojo službo in dobro plačo zato, da bi ugibal. Ali veste ali pač ne.
"Bomo videli"
Preden uporabite to frazo, se spomnite, kako ste se počutili v otroštvu, ko ste starše prosili za novo igrico in ste dobili odgovor „bomo videli“. Ne preveč dobro, kajne? Ponavadi je šlo zgolj za odlog, malce bolj agresivnega argumentiranja, v katerem ste vi vedeli 1001 razlog, zakaj igrico potrebujete, starši pa niso imeli niti enega pametnega, zakaj bi vam jo kupili. Če morate o svojih argumentih še razmisliti, potem to povejte in in ob tem določite še rok, do katerega boste to storili.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV