
"Ponudbo sem sprejela z odprtimi rokami," pravi. V praksi se je nato izkazalo, da novo delovno mesto razen finančnih ne ponuja velikih ugodnosti. "Pustili so mi vse obveznosti starega delovnega mesta, dodali nova dela in me posadili na čelo pomembnega projekta."
Po štirih mesecih takšnega delovnega ritma in uspešno zaključenem projektu je dobila še eno ponudbo, ki je ni mogla zavrniti. Isti šef ji je svetoval, da vzame po njegovem velikodušno odpravnino in zapusti podjetje. "Bila sem popolnoma šokirana. Razložil mi je, da je vzrok njegove ponudbe dejstvo, da moje novo delovno mesto v prihodnosti v podjetju ne bo več pomembno, pravzaprav ga bodo čez nekaj časa celo ukinili." Tudi poti nazaj na star položaj ni bilo več. Tja je namreč šef počasi in pretkano posadil neko drugo sodelavko. "Ko zdaj razmišljam, mi je v bistvu jasno, da bi bila morala prepoznati opozorilne znake, ki so govorili, da se šef čedalje manj zanima za moje delo. Ampak žal sem bila preveč zaposlena z dokazovanjem, da zmorem svoje novo delo."
Ana seveda ni edini primer osebe, ki se je z dobrim delom hitro povzpela po lestvici in še hitreje, a brez pravega vzroka, spet padla na tla. Strokovnjaki pojav imenujejo 'sindrom lažnivega šefa'.
Šef tipa “lažnivi kljukec” je po mnenju zaposlenih še hujši od “zlobnega” šefa. Pri slednjem je namreč jasno, da svojih zaposlenih večinoma ne mara, z njimi slabo ravna in jim pove v obraz vse, kar si misli o njih. "Lažnivi šef vam namesto tega po kupu osladnih fraz zarije nož v hrbet, ko to najmanj pričakujete," razlaga avtorica priročnika za zaposlene Nicole Williams. "Ali na kratko – sploh nimate možnosti, da bi se branili."
Williamsova trdi, da obstaja več znakov, kako takšnega šefa prepoznati. Že samo dejstvo, da veste, da je vaš nadrejeni manipulativna oseba, vam lahko prihrani marsikateri šok ob njegovih nerazumljivih odločitvah.
Najpomembneje je, da sledite svoji intuiciji. Za prijatelje ali partnerja pogosto veste, da je”nekaj” narobe. Če boste sledili svoji intuiciji, boste to vedeli tudi na delovnem mestu. Pa naj gre za odnos do sodelavcev ali pa do nadrejenega.
Dober opozorilni znak je, ko šef sicer še vedno hvali vaše delo, po drugi strani pa ga velikodušno prepušča vašim sodelavcem. Je bila priprava tedenskega poročila in komunikacija s kakšnim drugim oddelkom nekoč izključno vaša stvar, zdaj pa lahko naenkrat oboje opravlja kdorkoli? Pazite, šef tipa teren in išče vašo zamenjavo.
Naložil vam je, da v delo uvedete novega sodelavca, zdaj pa ta, namesto da bi dobil svoje delo, opravlja polovico vašega? David se spominja: "Dobil sem nalogo, da v delo uvedem na novo zaposleno sodelavko. Kmalu je opravljala vse moje delo, mene pa so nato odpustili. Mislim, da se je zaradi tega počutila grozno, saj mi je ves čas nosila kavo in kolačke in se skušala pogovarjati z menoj."
V podjetju delate že lep čas in šef vam je obljubil povišico. Pred šestimi meseci pa še vedno nič. Ko ga o tem povprašate, dobite nek nerazločen odgovor ali pa se celo razjezi. Morda vam celo razlaga, da se bo kmalu zgodilo nekaj, zaradi česar se bodo vaši prihodki zares izboljšali. Dokaj verjetno je, da ima v mislih odpravnino ali pa vašo novo službo. Ampak ne v tem podjetju.
Delo je timska stvar, zato so tudi pohvale celotni ekipi več kot dobrodošle. A težava nastopi, ko nadrejeni zmeraj pobere vso smetano uspeha, zaradi česar vodstvo podjetja posameznih delavcev sploh ne opazi.
Med nezanesljive in manipulativne šefe spadajo tudi ljudje, ki zasebne stvari svojih podrejenih raztrobijo celemu svetu. Ste mu slučajno povedali, zakaj nujno potrebujete nekaj prostih dni? Sarah se spominja: "Šefu sem povedala, da sva se s partnerjem odločila za umetno oploditev, zaradi česar potrebujem nekaj prostih dni. Naslednji dan so vedeli vsi zaposleni. Da niti ne omenim dejstva, da je pobral vse zasluge za dobro opravljen projekt, ki sem ga vodila jaz. Direktorju je rekel, da je vse postoril sam, ker sem bila jaz preveč zaposlena z mislijo na otroka!"
Slabo je tudi, če šef vsem razlaga, koliko ste ali niste popili na službeni zabavi ali potovanju, še slabše pa je, če na popoldanska druženja s sodelavci sploh niste več povabljeni. V bistvu ga več ne zanima ne vaše mnenje, ne vi. Niti na elektronsko pošto vam več ne odgovarja? Čas je, da osvežite svoj življenjepis. Podobno velja v primeru, ko od vas zahteva, da vaša elektronska sporočila za poslovne partnerje kar naenkrat pošiljate v vednost še trem sodelavcem ali pa vam diha za ovratnik, ko delate. Takšen šef vpliva na vašo samozavest, kreativnost in vam daje vedeti, da po njegovem mnenju niste dovolj sposobni. Postavite se zase ali pa odidite. Delali boste tako izjemno težko.
In kako se boriti proti lažnivemu in manipulativnemu nadrejenemu?
Težko mu boste v obraz rekli, da je 'pokvarjen'. Lahko pa poskusite najti način, da vas premestijo v drug oddelek. Lahko seveda igrate tudi z odprtimi kartami in tistim, ki so tudi nad njim, poveste, kaj se dogaja. A to storite le, če imate trdne pisne dokaze. Na pričanja sodelavcev se večinoma ne zanašajte, saj jih bo pogum najbrž minil že na poti v direktorjevo pisarno. Preden se pritožujete, tudi preverite, ali povišice res niste dobili, ker vas šef ne mara, ali pa gre le za zamik zaradi finančnih težav. V vsakem primeru pa bodite pripravljeni, da boste ob takšnem šefu z ali brez pritožbe lepega dne ostali brez dela.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV