
Izkoristite možnosti, priložnosti, tudi podporo, ki vam jo ob pomembnem koraku na novo poslovno in življenjsko pot ponuja država. A ne pozabite, to ni darilo, vsak 'podarjen' evro boste morali še kako premišljeno obrniti, izkoristiti in oplemenititi.
Zakon poslovnega sveta pravi, da večinoma uspe tistim, ki si upajo tvegati in imajo dobre ter unikatne poslovne zamisli. Samozaposlitev prinese tudi nekaj osebne svobode, postanete sam ste svoj šef, sami odločate, kdaj in koliko delati, s pridnim in obilnim delom pa si boste hkrati določili, koliko denarcev bo priteklo na vaš račun. A ni vse rožnato, saj bo ustanovitev lastnega podjetja prinesla tudi vse skrbi in morebitne težave, ki jih prinese vodenje lastnega podjetja.
Spričo drugačnega socialnega in gospodarskega sistema v preteklosti je zasebno podjetništvo sorazmerno nov pojav, razen redkih mojstrov obrti so se zasebni, mali podjetniki začeli pojavljati šele po osamosvojitvi, pred slabimi dvajstimi leti.
Drugače je v nekaterih drugih državah EU, denimo v sosednji Italiji najdemo množico malih, največkrat družinskih podjetij, ki so ena izmed značilnosti gospodarske pa tudi socialne strukture države.

Izvirna ideja in dobro zastavljen poslovni načrt je ključ do uspeha, dobro je, da trg in svojo priložnost ter prednost predhodno analizirate oziroma opravite raziskave trga, ki so lahko tudi v lastni režiji.
Ključno je imeti tudi nekaj lastnih finančnih sredstev oziroma zaloge, saj bodo prihodki v prvih nekaj mesecih manjši, vsaj dokler ne boste utrdili ter oplemenitili poslovnih dogovorov, po drugi strani pa bodo fiksni stroški, kot so najem prostora, prispevki za socialno varnost, stroški za računovodjo ter drugi tekoči stroški, ki so odvisni od dejavnosti, morali biti plačani.
Ne želimo vas prestrašiti, a veliko podjetnikov je že propadlo, ker so se gospodarske dejavnosti lotili preveč nepremišljeno. V vzpodbudo naj vam bo dejstvo, da je prav tako veliko uspešnih podjetnikov doseglo takšen posloven vrhunec, o katerem bi lahko le sanjali, če bi bili zaposleni pri drugem delodajalcu.
Naj vam pomaga tudi država
Vsaka lačna usta manj, ki so pripravljena poskrbeti sama zase, so za državo strošek manj, še posebej, če lahko od bodočega poslovneža tudi kaj iztržijo, seveda v obliki davkov in prispevkov. Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ) samozaposlitev oziroma podjetništvo spodbuja, ponujajo nepovratno subvencijo, namenjeno samozaposlitvi, ta znaša 4.500 evrov.
Do nje so upravičene brezposelne osebe, ki se odločijo za eno od oblik samozaposlitve, torej kot samostojni podjetnik, lastnik novo ustanovljene družbe z omejeno odgovornostjo ali kot s strani ministrstva za kulturo uradno priznan samostojni umetnik s statusom kulturnega delavca.
Najprej se boste morali prijaviti v evidenco brezposelnih oseb, potrebna je torej prijava na ZRSZ. Tam vam bodo dodelili osebnega svetovalec za zaposlitev ter določili termin obiska. Dobro je, da svetovalcu že pri prvem obisku seznanite z dejstvom, da se nameravate potegovati za subvencijo za samozaposlitev, da vam ne bodo aktivno iskali zaposlitve, saj boste s tem trošili svoj in tudi njihov čas.

Bodite hitri in ažurni, saj se denar za samozaposlitvene subvencije črpa iz nacionalnih ter nato evropskih sredstev, za znesek je letno omejen, torej je tudi število dodeljenih subvencij omejeno. Svetovalec bo po pogovoru pripravil zaposlitveni načrt, skupaj bosta opredelila vaše zaposlitvene cilje, vključili vas bodo tudi v program pomoči pri samozaposlitvi.
Oba skupaj sta osnova za prijavo v postopek pridobitve subvencije za samozaposlitev. Novost v postopku je podjetniški svetovalec, navadno gre za zunanjega sodelavca, ki s kandidatom za samozaposlitev opravi svetovalni intervju ter na osnovi njega poda pozitivno ali negativno mnenje.
Svetovalec izdela pisno objektivno oceno, presojavsebuje oceno motiva in interesa kandidata za subvencijo pri samozaposlitvi. Če presodi, da je poslovna ideja dovolj izdelana, bo samozaposlitev uspešna in mnenje pozitivno.
Po pridobitvi pozitivnega mnenja vas bodo vključili v trodnevno delavnico oziroma seminar, ki je za vas brezplačen, saj stroške predavateljev krije ZRSZ. Udeležba trikrat po osem ur v delavnicah, ki vas bodo na kratko seznanile s trženjem, računovodstvom in pripravo poslovnih procesov, vam bo prinesla potrdilo, ki ga boste predali svojemu svetovalcu na ZRSZ.
Takrat boste podpisali nov Zaposlitveni načrt ter nov predlog o vključitvi v program Pomoč pri samozaposlitvi, saj je stari zadostoval zgolj za vključitev v delavnico. Svetovalec bo pripravil tudi vlogo za pridobitev subvencije ter določil skrajni rok oddaje. Načekloma velja, da morate vlogo oddati najkasneje v roku 30 dni (en mesec) po realizirani samozaposlitvi in najkasneje v 90 dneh (trije mesci) od datuma zaključka delavnice.
Samozaposlite se lahko najprej šele naslednji dan po podpisu novegih pogodb, kajti pravila določajo, da datum samozaposlitve ne sme biti na dan podpisa zaposlitvenega načrta ali celo pred tem datumom.
Ne pozabite tudi na odpretje posebnega poslovnega tekočega računa pri izbrani banki, saj je pogoj za nakazilo subvencijskih sredstev. Banka bo pri otvoritvi potrebovala vaš osebni dokument in izpis o registriranem podjetju iz registra Ajpes. Svetujemo, da se z izbrano banko pogovorite in dorečete pogoje, tekma za stranke je ostra in zna se zgoditi, da boste ob dobrem pogajanju iztržili boljšo in ugodnejšo ponudbo zase.

Na ZRSZ bodo na podlagi vloge podatke preverili, predvsem registracijo pri Ajpesu in prijavo v sistem obveznega zavarovanja na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Republike Slovenije (ZZZS). V primeru ustreznosti oddane vloge vas bodo navadno v tednu dni povabili na podpis pogodbe o dodelitvi subvencije za samozaposlitev.
Na podlagi podpisane pogodbe boste zavodu izdali zahtevek za izplačilo sredstev subvencije v višini 4.500 evrov, kolikor znašajo nepovratna sredstva oziroma enkratna denarna pomoč, a ne pričakujte, da bo denar na vaš račun nakazan takoj.
Čakalna doba na denarna sredstva je načeloma od enega do treh mesecev. Denar lahko načeloma za karkoli v zvezi s poslovanjem vašega podjetja, pa tudi za popolnoma zasebne namene, a toplo priporočamo, da denar porabite v glavnem za plačevanje obveznih prispevkov za pokojninsko in zdravstveno zavarovanje, le ti so stalni in jih boste morali plačevati, ne glede na ustvarjen promet oziroma sklenjene posle.
Osnovni prispevki za samostojnega podjetnika znašajo približno 270 evrov mesečno, vaša samozaposlitev pa mora trajati najmanj leto dni, v primeru predčasnega zaprtja vašega malega podjetja pa boste morali vrniti sorazmerni preostali del subvencije.

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV