Cekin.si
cv

Kariera

Kaj storiti, če ostanemo brez zaposlitve?

Maja Rozman
05. 07. 2008 23.34
0

Nujno je, da takoj pričnemo aktivno iskati novo zaposlitev, kajti samo aktivnost lahko prinese rezultate in pozitiven izid.

Povsem odveč je govoriti, da prepuščanje pesimizmu, strahu, jezi ter podobnim negativnim čustvom in razpoloženjem, ne pripelje nikamor. Pa vendarle - jeza na delodajalca, zapadanje v malodušje, iskanje krivca za brezposelnost, obupavanje zaradi gospodarske krize, razmišljanje o črnih scenarijih itn., nam v nobenem primeru ne bodo koristili. Povzročajo le, da postanemo črnogledi, pesimistični in popolnoma brez energije, ki pa je nujno potrebna za aktivno reševanje nastale situacije. Pozabimo torej, kaj se nam je zgodilo. Osredotočimo se raje na »jutri«, in kako bomo probleme čim prej rešili. Razmislimo o tem, kaj lahko zase storimo v kratkoročnem smislu: pretehtajmo tehnične zadeve, na primer, koliko imamo prihrankov, kako jih lahko razporedimo, da bomo z njimi preživeli čim daljše časovno obdobje in na koga se lahko obrnemo za nasvet ali pomoč. Pokličimo prijatelje, znance, poizvedujmo in raziskujmo. Ne sme nam biti nerodno – gre za našo eksistenco, poudarja psihologinja Barbara Petančič, svetovalka v kadrovski agenciji Adecco.

Za začetek se je priporočljivo zglasiti na Zavodu za zaposlovanje RS, še posebej, če izpolnjujete pogoje za prejemanje denarnega nadomestila v času brezposelnosti.

cv
cvFOTO: iStockphoto

1. Uredite si zdravstveno zavarovanje in denarno nadomestilo
Na uradih za delo boste na sprejemno informativnem mestu dobili informacije o tem, kako se prijavite pri Zavodu in kaj pri tem potrebujete, kako pridobite denarno nadomestilo, kako si uredite obvezno zdravstveno zavarovanje v času brezposelnosti, katere so osnovne pravice in obveznosti brezposelnih oseb in kje dobite druge informacije. Pridobite lahko tudi informacije o aktualnih prostih delovnih mestih, ki pa so objavljena tudi na oglasnih deskah po uradih za delo in na spletni strani Zavoda. Informiranje je brezplačno in dostopno vsakomur, pri tem pa je zagotovljena anonimnost. Na sprejemnem mestu se lahko tudi prijavite v evidenco brezposelnih oseb in odjavite iz evidence, oddate vlogo za uveljavljanje pravic iz zavarovanja za primer brezposelnosti, pridobite potrdila o prijavi, se naročite na prvi pogovor pri svetovalcu zaposlitve itd.

Zavod ima tudi Centre za informiranje in poklicno svetovanje, v katerih poleg informacij o poklicih dobite tudi informacije o izobraževanju in usposabljanju, trgu dela in iskanju zaposlitve.

Večino informacij si lahko v miru, ob popolni anonimnosti, tudi izven delovnega časa pridobite na spletni strani Zavoda, če pa boste želeli izkoristiti možnosti njihove najnovejše estoritve ali esvetovanja, se boste morali za tovrstne storitve registrirati.

Informacije o pogojih za upokojitev dobite na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, informacije o pridobitvi denarnega dodatka na Centru za socialno delo, informacije o zdravstvenem zavarovanju pa na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

2. Zagotovite si strokovno svetovalno pomoč pri iskanju zaposlitve
Koristno je, da se poleg Zavoda za zaposlovanje po strokovno svetovalno pomoč obrnete tudi na eno ali več kadrovskih agencij, ki se ukvarjajo z iskanjem in zaposlovanjem delovne sile, saj dnevno razpolagajo s številnimi različnimi prostimi delovnimi mesti. Iskalcem zaposlitve hkrati nudijo brezplačno strokovno svetovalno pomoč ter pomagajo pri odločanju, usmerjanju, prepoznavanju kariernih ciljev, ambicij, kompetenc itd. Ko kadrovski strokovnjaki identificirajo vaše kompetence, vam ponudijo tista delovna mesta, ki vam dejansko najbolj ustrezajo.

3. Pretehtajte svoje želje in zmožnosti
Dobro razmislite o odgovorih na naslednja vprašanja:
- kakšno življenje si v resnici želite,
- kakšna je vaša sanjska zaposlitev,
- katere nove zaposlitve ste pripravljeni sprejeti,
- katere nove zaposlitve ste pripravljeni sprejeti vsaj začasno,
- katerih zaposlitev ne želite sprejeti in zakaj ne,
- če ne, ali je res problem v pomanjkanju izkušenj, sposobnosti in znanj ali vas morda ovirajo zgolj predsodki,
- kaj vse znate delati, katere spretnosti, znanja in veščine imate,
- na katerih področjih dela bi lahko izkoristili vse svoje spretnosti, veščine in znanja,
- v katerih podjetjih bi se lahko zaposlili,
- kako lahko tem podjetjem čim bolje predstavite svoje znanje, izkušnje in sposobnosti

Priporočljivo je, da tovrstna vprašanja zastavite tudi ljudem, ki vas poznajo, saj vam lahko razkrijejo kakšno prednost, ki je sami pri sebi niste prepoznali. Dobronamerno pa vas lahko opozorijo tudi na kakšno vašo negativno lastnost ali pomankljivost, da jo boste lahko vsaj poskusili odpraviti. Prepoznavanje lastnih potencialov in zmožnosti ter prepoznavanje večjega števila podjetij, v katerih bi se lahko zaposlili, poveča možnosti nove zaposlitve.

4. Povečajte svojo dodano in prodajno vrednost
Na trgu dela kot delovno silo prodajate sebe in svojo vsebino, pri tem pa vaša zunanja podoba naredi prvi vtis. Zato se uredite, morda celo izboljšajte in spremenite svoj videz, tako, da si npr. omislite novo frizuro in poslovno obleko. Zavedajte se, da je nova zaposlitev hkrati tudi vaša priložnost za nov, morda celo drugačen začetek, hkrati pa vam bo dobro počutje v lastni koži okrepilo samozavest, ki jo nujno potrebujete za dober in prepričljiv nastop.

V večini primerov prvi vtis lahko naredi samo vaš življenjepis in spremna prošnja oz. odgovor podjetju na razpisano delovno mesto, zato temu posvetite vso ustrezno pozornost in se pri tem zares potrudite. Na svetovnem in tudi slovenskem spletu lahko v ta namen najdete veliko praktičnih in koristnih nasvetov. Za tovrstno pomoč lahko zaprosite tudi na Zavodu in pri kadrovskih svetovalcih. K prijavi po možnosti pripnite tudi priporočila preteklih delodajalcev.

Izpopolnjujte se! Izkoristite več časa, ki ga imate sedaj na voljo, za dopolnilno izobraževanje, saj vam bo zvišalo možnosti za novo zaposlitev in vašo dodano vrednost. Poskusite ugotoviti, morda najlažje s pomočjo strokovnjakov, katera so dodatna znanja, ki jih za vaš profil želijo delodajalci, ter katere so lahko vaše prednosti pred vašo potencialno konkurenco. Če jih še nimate, jih lahko ustvarite. Zavedajte se, da je večinoma vse odvisno od vas.

Razgovor za delo
Razgovor za deloFOTO: iStockphoto

5. Iskanje zaposlitve je vaša trenutna zaposlitev
Če ste brez zaposlitve, imate na voljo najmanj ves osem urni delovnik za aktivno iskanje nove zaposlitve, zato ga izkoristite in si pri tem tako, kot pri siceršnji službi, zastavite cilje in roke ter stremite k čimboljšim rezultatom. Ves čas sledite zaposlitvenim oglasom in se na njih tudi prijavljajte. Vsak dan se za to potrudite po svojih najboljših močeh. Izkoristite splet in druge vire in preučite vsako podjetje, na katerega oglas se prijavljate, ter prijavo napišite tako, da bo poudarila vašo dodano vrednost ter prednosti za podjetje. Prijave lahko pošljete tudi podjetjem, kjer bi si želeli delati, pa čeprav nimajo razpisanega delovnega mesta. Obstaja velika verjetnost, da bodo vašo prošnjo, še posebej, če bo izjemno napisana, shranili in vas po potrebi kontaktirali kdaj kasneje. Bodite iznajdljivi in inovativni!

6. Izkoristite možnosti spleta
Internet vam omogoča dostop do raznovrstnih brezplačnih informacij na spletu na način, ki vam lahko prihrani marsikatero pot in klic, posledično pa še čas in stroške, tudi za nakup časopisnih oglasov. Splet vam omogoča vsakodnevno pregledovanje najnovejših in ažuriranih zaposlitvenih oglasov z izredno preglednostjo in po izbranih kriterijih, poleg tega pa še različne druge možnosti, npr. željena email obveščanja o tem itd.

Prijavite se v baze slovenskih zaposlitvenih portalov, kot so npr. mojedelo.com, zaposlitev.net in drugi. Preberite brezplačne nasvete v zvezi z iskanjem zaposlitve, ki vam bodo koristili.

Vključite se tudi v spletne socialne mreže, kot so npr. Facebook, Netlog, My Space in druge ter vzpostavite nova znanstva, ki vam bodo tudi morda lahko koristila pri iskanju zaposlitve.

Če slučajno od doma še nimate možnosti dostopa do interneta, si ga čimprej zagotovite, v skrajnem primeru pa pojdite v knjižnico, cyber caffe ali na kakšno drugo točko z brezplačnim dostopom do interneta.

7. Vzpostavite in ohranjajte pozitivno naravnanost
To, da ne hodite v službo, še ne pomeni, da ne morete biti delavni. Ravno obratno – z različnimi aktivnostmi, rezultati na drugih opravljenih delih, in socialnimi stiki poskušajte poskrbeti tako za vašo fizično kot mentalno kondicijo, s katero boste še dodatno krepili in vzdrževali zdravje, samozavest, psihično stabilnost, pozitivno naravnanost, optimizem ter občutke zadovoljstva s samim seboj.

To, da ste ostali brez zaposlitve, ali če vas zavrnejo pri prijavi za novo, na kar se boste morali navaditi, ne pomeni, da ste slab človek, zato si ne dopustite manjvrednostnih občutkov. Kakor se boste namreč dojemali sami, tako vas bodo tudi drugi. Zakaj bi vas ostali cenili, če se vi sami ne. V tem primeru morate zato najprej vi sami prepoznati svojo vrednost. Zato si kar čimprej napišite svoje pozitivne lastnosti in sposobnosti, ter dosedanje rezultate in uspehe. Če pa vam kaj pri sebi ni všeč, pa to lahko spremenite le vi. Naučite se prenašati neuspehe in zavrnitve, učite se na lastnih in še raje tujih napakah, saj so »cenejše«, in jih ne ponavljajte.

8. Izkoristite to situacijo kot priložnost za nov začetek
Situacija je težavna, a ni brezizhodna, saj niste npr. na smrt bolni, v primerjavi s tem, ste le brez službe. In če se boste zavzeli in potrudili pri iskanju nove zaposlitve, je to le trenutna postaja v vašem življenju, od vas samih pa je odvisno za kateri avtobus in v katero smer se boste odločili. Ker za nazaj, niti za ravno pretekli trenutek, ne morete nič spremeniti, naj bo naslednji trenutek ali najkasneje jutri, prvi dan vašega novega, lahko drugačnega življenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861