Ko se odločate o smeri, v katero bi želeli peljati svojo kariero, je važnih nakaj pomembnih korakov, ki jih morate storiti. Ti nasveti so važni predvsem za tiste, ki se lotevajo iskanja svoje prve službe.

Marsikdo ob izbiri šole oziroma študija v resnici še ne ve, kaj bi v življenju rad počel in od česa bi rad živel. Da bi lahko sprejeli to odgovorno odločitev, se morate najprej vprašati: “Kako dobro se poznam?”
Bistveno je, da spoznate svoje prednosti in slabosti. Pri procesu ugotavljanja le teh je pomembno, da o njih temeljito razmislite, za mnenje povprašate celo sorodnike in prijatelje ter da si stvari zapišete na papir.

Vprašajte se, v čem ste najboljši? Poiščite svojo najboljšo lastnost oziroma sposobnost in razmislite, v katerem poklicu bi jo radi uporabljali.
Premislite, v kakšnih pogojih se najbolje izkažete: Ko delate sami ali v ekipi? Ko ste vodja ali vas nekdo vodi? Ko delate na prostem ali v pisarni? Ste dobri pod pritiskom ali potrebujete mir? Ste zaradi stresa boljši ali slabši?
Informirajte se o poklicih. Največja težava pri odločanju je zagotovo nepoznavanje trga dela in obstoječih poklicev. Današnje predstave o poklicih se krojijo na podlagi vtisov, ki jih gradijo mediji: internet, televizija, časopisi in radio. Za boljšo predstavo raje navežite stik z ljudmi, ki te poklice dejansko opravljajo. Preko tovrstnih poznanstev boste tudi lažje izvedeli za morebitno povpraševanje pri delodajalcih.
Premislite, katera od dejavnosti, s katerimi se že ukvarjate, vas najbolj veseli? Vas veseli smučanje? Veste koliko poklicev vam je na voljo: učitelj smučanja, prodajalec smučarske opreme, organizator smučarskih izletov, organizator smučarskih tekmovanj, serviser smučarske opreme, novinar, ki pokriva smučarska tekmovanja, direktor smučišča in še bi se dalo naštevati. Vaši hobiji so lahko izvrstna osnova za gradnjo kariere.
Premislite, kaj vam služba pomeni? Razmislite, koliko časa ste pripravljeni nameniti službi. Ste pripravljeni delati v različnih terminih, tudi ponoči, čez vikende, med prazniki, v tujini? Na vse to si odgovorite, preden se podate v lov za zaposlitvijo, ki bo v resnici v nasprotju z vašim načinom življenja.
Kako do prostih delovnih mest? Večina potreb po delavcih ni nikoli objavljena. Nove delavce se največkrat išče preko poznanstev. Zato temeljito razmislite, koga poznate, ali celo kako bi lahko spoznali koga, ki vam lahko pomaga do vaše želene zaposlitve. Ne čakajte, da vas spoznajo, predstavite se sami.

Informirajte se o tem, kaj delodajalci resnično želijo. Vaše predstave so lahko popolnoma zmotne. Ko pridete s fakultet, ste lahko mnenja, da bo delodajalcu največ pomenila vaša izobrazba in želja po nadaljnem izobraževanju, medtem ko le-ta največkrat želi človeka z izkušnjami, ki bo večino svojega časa posvetil podjetju.
Vedno imejte v mislih tudi samostojno karierno pot. Če ste prepričani v svoje sposobnosti, boste več denarja in več svobode lahko dosegli v katerem od samostojnih poklicev, kot samostojni podjetnik ali celo lastnik družbe.
Ne zavračajte priložnostnih del. Četudi gre za nižje plačana dela, so lahko odlično izhodišče za nabiranje izkušenj, spoznavanje ljudi in poklicev, ki jih morda prej niste poznali. Vedno imejte v mislih, da bodo v podjetjih vedno raje zaposlili nekoga, ki ga že poznajo kot popolnega neznanca
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV