Cekin.si
Laž

Kariera

Tako ga boste prepoznali še pravi čas!

Ž.K.
20. 04. 2012 13.44
6

V poslu je veliko odvisno od zaupanja. Kako vedeti, ali vas hoče nekdo prevarati in se z vami pogovarja oziroma pogaja s figo v žepu. Predstavljamo nekaj znakov, ki največkrat izdajo lažnivca.

Z lažnivci se na žalost srečujemo na vsakem koraku. Lahko so med vašimi sodelavci, podrejenimi, nadrejenimi, celo poslovnimi partnerji. Zaradi njih je lahko ogrožen vaš ugled, zaslužek ali celo skrbno grajena kariera, zato je dobro biti pozoren. V naslednjih vrsticah vam bomo predstavili nekaj znakov, ki največkrat izdajo lažnivce. Pozorni postanite predvsem takrat, kadar boste opazili vsaj tri izmed naštetih pojavov.

Laž
LažFOTO: iStockphoto

1. Umetni nasmeh
Umetni nasmeh boste spoznali po tem, da je omejen le na področje ustnic. Pravi iskreni nasmeh spremeni praktično ves obraz.
2. Nenavaden odzivni čas
Če se hoče nekdo namenoma zlagati, bo imel vnaprej pripravljene odgovore na vaša vprašanja, zato bo na njih odgovarjal presenetljivo hitro. Če ga boste z vprašanjem presenetili, pa bo za odgovor potreboval nenavadno veliko časa, saj bo moral odmisliti resnico in si izmisliti laž.
3. Glasovne težave
Lažnivcem se pogosto zviša ton glasu, začnejo jecljati, uporabljati nenavadno število medmetov in fraz, kot so: kot jaz vem ..., lahko da se motim ... in podobne.
4. Količina sline
Ljudem naj bi se ob tem, ko lažejo, spremenila količina sline v ustih. Ali naj bi imeli usta pretirano suha ali pa naj bi je imeli celo preveč. Ker seveda ne morete zahtevati od svojega sogovornika, naj odpre usta in naj vam pokaže, kaj ima v njih, bodite pozorni na pogosto požiranje sline, vlaženje ustnic in pogosto pitje vode.
5. Razširjene zenice
Eden najbolj zanesljivih znakov laganja naj bi bila razširitev zenice v trenutku, ko je laž izrečena. Da bi to lahko zaznali, morate biti zelo pozorni in natančno opazovati oči.
6. Mežikanje
Lažnivcem naj bi se v trenutku, ko pripravljajo laž in v času, ko jo izrekajo, upočasnilo mežikanje. Po izrečeni laži pa naj bi se močno pospešilo celo do osemkrat.
7. Nervozne noge
Ljudje naj bi ob laganju nagonsko in nezavedno želeli pobegniti. Zato je pogosto trzanje noge, stopicanje, marsikomu pa se prikrade celo kakšna majcena nekontrolirana brca.


8. Dotikanje obraza
Nezavedno pri lažnivcih je tudi dotikanje obraza. Najbolj pogosto naj bi se podrgnili po nosu, si zakrili usta ali celo oči. Drgnjenje nosu naj bi bilo povezano s tem, da se ob laganju poveča količina adrenalina v telesu, kar razširi kapilare. Posledično v nos pride več krvi, kar lažnivec občuti kot dražljaj, zaradi katerega se popraska. Pogosto si tudi grizejo ustnice, manejo roke ali se nervozno igrajo z nakitom.
9. Neskladni gibi
Kadar oseba sama ne verjame v tisto, kar govori, se to pogosto odrazi v gibih, ki so v nasprotju z izrečenim. Tako lahko oseba nekaj zagovarja, pa ob tem odkimava, ali pa izjavi, da je srečna, ob tem pa gleda v tla.
10. Izdajalski pogled
Ob laganju je pogled ljudi pogosto usmerjen navzdol, a si ne morejo pomagati, da ne bi preverili, ali je njihova laž padla na plodna tla. Zato takoj po izrečeni laži vsaj za trenutek pogledajo sogovornika, nato pa pogled zopet usmerijo v tla.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861