
Prav tako stežka najdemo šefa, ki ne bi bil kdaj pa kdaj neupravičeno kritičen do svojih podrejenih. Ste se že kdaj znašli v taki situaciji? Če ste, mu na jasen in enostaven način razložiti, da želite svoje delo opravljati čim bolje. Vprašajte ga, zakaj je nezadovoljen z vašim delom. Če ste popolnoma prepričani, da njegovi argumenti niso utemeljeni, mu dajte vedeti, kaj vse ste naučili in dosegli v vaši dolgoletni karieri. Če boste na svoje dosežke ponosni, jih bodo znali ceniti tudi drugi in zagotovo (prej ali slej) tudi vaš nadrejeni.
Včasih pa se boste morali soočiti tudi z vzkipljivim in koleričnim šefom – njegovo obnašanje je v večini primerov posledica stresa, razburjenja in nezadovoljstva na delovnem mestu. Zavedajte se, da kadar šef kriči ali govori bolj glasno, iz njega govori njegov karakter. Poskusite ostati čim bolj mirni, ne glede na neznosno situacijo. Dejstvo je, da se večina šefov ne zaveda, da so slabi šefi. Če ima vaš nadrejeni večvrednostni kompleks in svoj ego preizkuša na vas, je to njegov problem. Pomembno je, da mu pustite impulzivno obnašanje, torej mu ne skačite mu v besedo,saj ga bi v nasprotnem primeru le še bolj razjezili in zadevo poslabšali. Počakajte na pravi trenutek, ko se prah poleže, globoko vdihnite in na miren način skušajte dopovedati svojo poanto. Če vas pri vsem skupaj ne posluša ali vas celo žali, pa se poslužujte tudi bolj radikalnih ukrepov, kot je prijava njegovemu nadrejenemu.


Veliko zaposlenih meni, da nadrejeni le žanjejo sadove dela ekipe, ko pa je treba v to vložiti delo in trud, pa »šefi« le nemo opazujejo in nadzirajo. Če menite, da je vaš šef nemoralen do vas ali celo do ostalih sodelavcev, poskusite prepreko rešiti kar direktno z njim – seveda imejte tudi dobre in dokazljive argumente, s katerimi boste vašemu nadrejenemu lahko pokazali objektivno sliko. Poiščite ustrezen način, da ne boste ob razlagi zveneli vzvišeno. Bodite torej obzirni, spoštljivi in zgled ostalim sodelavcem ter kljub kočljivi situaciji pokažite korekten odnos do nadrejenega na delovnem mestu.
Sprijaznimo se, nihče ni popoln. Najprej priznajte vi vaše napake in mu obrazložite, kako jih boste popravili. Če ste napako naredili vi, krivde nikar ne prelagajte na druge. Bodite odgovorni in sprejmite posledice za vaša dejanja. Opravičilo mora torej priti iz srca, hkrati pa more iz opravičila biti jasno razvidno, da se želimo poboljšati. Šele nato mu glede na vaše napake poskusite razložiti, kaj vse vas moti pri njegovem mnenju in mu predlagajte, kako napake odpraviti.
Vse preveč zaposlenih pa se postavlja po robu iz napačnih razlogov in to pogosto zato, ker gledajo zgolj iz svoje perspektive. Noben šef nima rad pritoževanja ali nerganja - če vam je šef to predlagal ali naložil, potem najbrž misli, da je to iz vaše strani izvedljivo. Ne takoj obupati in reči, da to ni izvedljivo. Najprej poskusite upoštevati njegova navodila, če pa vam stvar vseeno ne uspe izpeljati, mu jasno pokažite, zakaj je temu tako in upravičeno odnehajte.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV