Delavci so upravičeni do povračila stroškov, ki nastanejo s prevozom na delo. Do kakšne vsote so upravičeni, je zapisano v posebni vladni odredbi. Tam je zapisano, da je delodajalec dolžan delavcu povrniti stroške v višini cene javnega prevoza. Če delavec ne more uporabljati javnega prevoza, mu mora izplačati kilometrino 0,18 evra na kilometer. Torej je moral naš policist za potovanje v službo in z nje v enem letu prevoziti kar 106.666 kilometrov. Ker smo imeli v letu 2011 252 delovnih dni, pomenim, da je vsak delavnik naredil 423 kilometrov oziroma vsaj 200 kilometrov v eno smer.

Če ima razmeroma varčen avto, ki porabi 7 litrov goriva na 100 kilometrov, je za gorivo odštel okoli 10.000 evrov (upoštevali smo ceno 95 oktanskega bencina na koncu leta 2011) in mu je v žepu ostalo dobrih 9.000 evrov. Neobdavčenih, saj se povračila stroškov ne štejejo v davčno osnovo.
Potni stroški so v Sloveniji zelo priročno sredstvo za višanje neto prejemkov in stroškov poslovanja. Prav v teh dneh podjetniki, predvsem manjši zagotovo mrzlično pišejo potne naloge in obračunavajo kilometrino in dnevnice za leto 2011.
Kilometrina, ki se delavcu oziroma zaposlencu povrne kot potni strošek, je v letu 2011 0,37 centov za prevožen kilometer. Do nje je upravičen tisti, ki se na pot, na katero ga je napotilo podjetje, odpravi z lastnim vozilom.
Davčna uprava zahteva, da vsi, ki si izplačujejo kilometrino in dnevnice, ob izpolnjenem potnem nalogu, ki mora vsebovati podatke o relaciji potovanja, priložijo tudi račun ali kakršno koli drugo potrdilo ali dokazilo, da so pot res opravili (račun za bencin, račun iz gostinskega lokala, potrdilo o plačilu parkirnine ...). V časih, ko smo imeli še sistem cestninjenja na postajah, je bila tako običajna praksa, da je podjetje predložilo listke, ki so jih prejeli ob plačilu cestnine. Od kar imamo vinjete, davčna uprava priporoča, da se potnim nalogom priloži kakršno koli dokazilo.
V kategorijo potnih stroškov spadajo tudi dnevnice. Dnevnice za službeno potovanje v Sloveniji so bile v letu 2011:
• nad 12 do 24 ur znaša dnevnica 21,39 evra
• nad 8 do 12 ur znaša dnevnica 10,68 evra
• nad 6 do 8 ur znaša dnevnica 7,45 evra
Dnevnice v Sloveniji, če stroški prenočevanja vključujejo tudi plačilo zajtrka:
• nad 12 do 24 ur (-10 %) znaša dnevnica 19,25 evra
• nad 8 do 12 ur (-15 %) znaša dnevnica 9,08 evra
Komentarji (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV