Cekin.si
Ste prepričani, da vam kava pri delu res pomaga?

Kariera

Kdaj kave med delom ne smete piti?

L.E.
26. 09. 2014 08.12
2

Ko se ubadamo s kopico delovnih obveznosti, najprej posežemo po kavi, saj smo prepričani, da nam bo pomagala, da se še bolj izkažemo. Toda znanstveniki pravijo, da nas včasih pravzaprav ovira.

Ste prepričani, da vam kava pri delu res pomaga?
Ste prepričani, da vam kava pri delu res pomaga?FOTO: Profimedia
Da bi bili pri delu uspešni, moramo seveda veliko znati, moramo pa tudi obvladovati svoja čustva in biti mirni, ko se vrstijo pritiski. Kavo pogosto pijemo ravno zato, ker imamo občutek, da nam bo pomagala uspešneje opraviti vse naše obveznosti. Znanstveniki pravijo, da to ni vedno res. Študije so pokazale da kofein izboljša osredotočenost, spomin, kognitivne sposobnosti na sploh. Vendar le za kratek čas. Kaj pa se zgodi nato?

Kava deluje kot droga. Za kratek čas se počutimo bolje, nato samo še slabše. Kot bi kave sploh ne spili. Samo tako lahko namreč ta temnorjavi napitek naslednjič, ko po njem posežemo, spet deluje, pojasnjujejo raziskovalci univerze Johns Hopkins.

Učinkovit le, ko potrebujemo hitre reakcije

Poudarjajo, da uživanje kofeina povzroči izločanje adrenalina. To je hormon, ki se naravno sproži, ko smo v nevarnosti, zaradi česar lahko recimo, ko srečamo medveda, stran tečemo hitreje, kot smo kdaj koli mislili, da smo zmožni. Adrenalin torej ob srečanju z medvedom vsekakor potrebujemo, po drugi strani pa nas ovira, če nas čaka naloga, kjer moramo dolgo časa delati mirno in zbrano. Kofein je učinkovit le, če je narava našega dela takšna, da potrebujemo hitre reakcije.

Podobna so odkritja raziskovalcev univerze Carnegie Mellon. Kofein dvigne krvni pritisk, srce bije hitreje, dihamo bolj plitko. Takšnega delovanja telesa ne potrebujemo, če moramo razmišljati racionalno in mirno.

Se zaradi kave ne morete odpočiti?
Se zaradi kave ne morete odpočiti?FOTO: iStockphoto

Sploh ne veste, zakaj se zbudite utrujeni

Kava deluje negativno tudi, ker uničuje spanec. Morda se niti ne zavedate, da slabše spite. A da bi se zbudili spočiti, morajo naši možgani med spanjem čez nekaj ciklov delovanja, ki med drugim omogočijo, da nekatere spomine opustimo oziroma jih predelamo (zaradi tega sanjamo), druge si za dlje zapomnimo. Da bi lahko zjutraj možgani delovali optimalno, se morajo med spanjem obnoviti, kar jim ne uspe, če še vedno vsebujejo preveč adrenalina. In če kavo pijete popoldne, imate pred spanjem kofein zagotovo še vedno v krvi.

Največja težava je, da kofein povzroča odvisnost. Bolje se spet počutite šele, ko posežete po naslednji skodelici, zato se zdi, da se kavi ne morete nikoli več odreči. Oziroma da brez nje sploh ne morete delovati.

Preberite si še o neverjetno lepi gesti prodajalne, ki povrne vero, da so še dobri ljudje.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891