
Zakon, ki so ga sprejeli nemški poslanci, naj bi pričel veljati v začetku naslednjega leta; poslanci so ga izglasovali z veliko večino. Vladajoča Socialdemokratska stranka (SPD) je ob tem spregovorila o "zgodovinskem dnevu" – opozicija se ni strinjala; menili so, da je ta urna postavka prenizka. Zavzemali so se, da bi znašala 10 evrov. Odločitev parlamenta so kritizirali tudi številni mediji, ki so zapisali, da je v mnogih drugih državah Evropske unije zakonsko določeno minimalno urno plačilo večje.
Kje ste torej na uro plačani največ?
V Luksemburgu morate po zakonu na uro prejeti najmanj 11,10 evrov, v Franciji 9,53, na Nizozemskem 9,11, v Belgiji 9,10, na Irskem 8,65. Kje imajo delavci po zakonu najmanj pravic? V Bolgariji vas lahko delodajalec na uro plača le 1,04 evra, v Romuniji 1,14, v Litvi 1,76, v Latviji 1,93.
Nemčija je s pravkar sprejetim zakonom tako postala 21. od 28 članic Evropske unije, ki so sprejele zakonsko najnižje določeno urno plačilo. Sprejetje zakona o minimalni postavki je bilo sicer ena od obljub nemške SPD v njihovi predvolilni kampanji. Tako naj bi zaščitili pravico delavcev, da prejmejo dostojno plačilo. Minimalno plačilo naj bi sicer veljalo tudi za sezonska dela.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV