
Poslovni angeli so uspešni poslovneži, ki so v preteklosti že zgradili eno ali več uspešnih podjetij. Finančno stanje jim omogoča, da investirajo tudi v zelo tvegane naložbe, kot so »startup« podjetja. So običajno prvi zunanji investitorji v podjetje, pred skladi tveganega kapitala ali drugimi viri financiranja. Pri sami investiciji v posamezno podjetje je pri poslovnih angelih vpletena tudi emocionalna komponenta, saj želijo pomagati mladim podjetnikom pri gradnji podjetja in obenem podoživljajo svoje uspehe.
Poslovni angeli se večinoma združujejo v klubih, to je v pravno formalno ustanovljenem združenju uspešnih poslovnežev, ki so ali želijo biti tudi poslovni angeli. Osnovni namen kluba je identificiranje podjetij v začetnih fazah rasti, zrelih za lastniško financiranje, ki iščejo dodatne vire, pomoč pri dodelavi investicijske dokumentacije in razvoju konceptov ter povezava podjetnikov z investitorji – člani kluba. Gre za stičišče med najbolj ambicioznimi podjetniki in investitorji, ki so poslovni angeli v pravem pomenu besede.
Po svetu je izjemno veliko klubov poslovnih angelov, tako v ZDA kot tudi v Evropi jih lahko najdemo več kot 100. V Sloveniji je bil kot prvi formalni klub poslovnih angelov v juniju leta 2007 ustanovljen klub Poslovni angeli Slovenije, pri čemer je prišla iniciativa s strani gospodarstva. Klub združuje le najboljše in najbolj ugledne slovenske poslovneže, ki so v svoji karieri že zgradili uspešno podjetje ali več teh in so sposobni ter pripravljeni lastniško financirati podjetniške projekte ambicioznih podjetnikov v začetnih fazah rasti podjetja. Gre za posameznike z izjemnim znanjem, izkušnjami in socialno mrežo.
Trenutno klub šteje 33 članov-investitorjev: Matjaž Bavdek (MDS IT), Aleš Blatnik (Napovednik d.o.o.), Franc Bohnec (Interra d.d.), Tone Černe, Tomaž Dimnik (Mojedelo d.o.o.), Branko Drobnak (ustanovitelj Poteza Skupina d.d.), Miroslav Ekart (Prva d.o.o.), Matjaž Gantar (KD Group d.d.), Tone Glavan (Anga d.o.o.), Miroslav Gnamuš (Litostroj), Jože Godec (Iskra, d.d.), Zvone Jagodic (Noviforum, d. o. o.), Janko Jenko (PCX Invest d.d.), Matej Kurent, Gregor Kumelj (Johnson&Johnson d.o.o.), Vlado Lojak, Tomaž Lovše (Diners Club Slovenija d. o. o.), Sandi Markon (Stroka produkt d.o.o.), Boštjan Marušič (Napovednik d.o.o.), Jože Mermal (BTC d. d. Ljubljana), Marko Mulej (Euroin fond management d.o.o.), Aleš Okorn (Aktiva Invest d.d.), Mark Pleško (Cosylab d.o.o.), Srečko Pust, Robert Reinhardt, Andrej Ručigaj (Pohištvo d.d.), Matjaž Satler (MB Satler Investicije d.o.o.), Slobodan Sibinčič, Niko Slavnič (IEDC), Tone Strnad (Medis d.o.o.), Boštjan Šifrar (Sibo G. d.o.o.), Janez Škrabec (Riko, d. o. o.), Igor Verstovšek (Cosylab d.o.o.).
Zaenkrat je to edini tovrstni formalni klub v Sloveniji. Iniciatorji projekta so bili Branko Drobnak, predsednik uprave Poteza Skupina d.d., ki je tudi sponzorirala v vzpostavitev kluba s finančno donacijo in infrastrukturo, Slobodan Sibinčič, nekdanji predsednik uprave GV Skupina d.d. in Enej Kuščer, direktor podjetja Acies Bio d.o.o.

Kot pravi, so podjetja še mlada, investicije so bile izvedene v preteklem in tem letu, tako da glavne uspehe še pričakujejo v prihodnosti. "Je pa potrebno razumeti, da je investiranje s strani poslovnih angelov zelo tvegano. Vložimo le v eno podjetje od sto pregledanih, evropske statistike pa kažejo, da več kot 6 od 10 investiranih podjetji propade, 2 do 3 poslujejo povprečno, 1 do 2 pa prinesejo visoke donose.
"Investiramo od 50.000 evrov do 400.000 evrov na podlagi sindiciranja investicij, kar pomeni, da več investitorjev vloži v posamezen projekt. Povprečni znesek je okoli 200.000 evrov."
Klub je namenjen vsem podjetjem, ki se nahajajo v semenski ali zgodnji fazi rasti, lahko gre za “spin-off”, “start-up” ali katero koli drugo obliko ustanovitve podjetja. "Ključno je, da želimo identificirati podjetniške projekte oziroma podjetja s potencialom hitre rasti, odličnim managementom in okvirno izoblikovano strategijo izhoda investitorja iz podjetja. Na drugi strani je klub namenjen uspešnim slovenskim poslovnežem, ki bi radi delovali tudi kot poslovni angeli."
Rang investicije, ki ga išče podjetje, naj bi bil med 50.000 in 300.000 evrov, pri čemer spodbujajo sindiciranje investicij, torej da več poslovnih angelov sodeluje na istem projektu. Investicijski mehanizmi so lastniško financiranje, konvertibilno opcijsko posojilo ali drugi izvedeni finančni inštrumenti. Glede panoge ni omejitve, omejitev je zgolj ta, da se podjetje ukvarja z etičnimi in moralno nespornimi posli. Pomembna kriterija pa sta še čas investiranja, ki je od 3 do 5 let in pa zahtevan donos, ki naj bi bil vsaj 30 odstotni na letni ravni.
Običajno, če gre vse po načrtih, podjetje v drugi fazi dokapitalizira tudi kateri izmed skladov tveganega kapitala, kasneje pa se financiranje podjetja kombinira še z dolžniškim financiranjem.
Kaj poslovni angel pričakuje od podjetnika in kaj dobi podjetnik?
Gre za popolnoma »win – win« situacijo, saj poslovni angel investira v tvegano naložbo, s čimer ima tudi možnost potencialnih velikih donosov ter možnost aktivnega vplivanja na naložbo, obenem pa preko podjetnika podoživlja svoje lastne uspehe na podjetniški poti. Na drugi strani podjetnik s strani poslovnega angela dobi izkušenega mentorja, ki poleg finančnega kapitala v podjetje vloži tudi vso svoje znanje, izkušnje ter svoje kontakte. S tem lahko podjetnik zgradi uspešno podjetje, na primer namesto v 15 v 3 letih, prav tako pa se podjetniku z ustreznimi nasveti lahko prihrani marsikatera negativna izkušnja.
Ne gre pa zanemariti tudi celotnega procesa pred samo investicijo, ki ima za podjetnika prav tako izjemno veliko dodano vrednost. Namen procesa je, da se odpravijo najpogostejši razlogi, zaradi katerih propadajo podjetja in da se realno oceni potencial podjetnikove poslovne priložnosti. Prav tako se podjetniku pomaga pri načrtovanju, projekcijah, oblikovanju finančnega modela itn. Torej skozi proces podjetniki pogosto dobijo novo podjetniško znanje in ideje, ki so lahko ključni za načrtovani uspeh podjetja.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV